search
REKLAMA
News

Akademia Filmowa tymczasowo modyfikuje regulamin przyznawania OSCARÓW. Są też zmiany dotyczące kategorii

Łukasz Budnik

29 kwietnia 2020

REKLAMA

Pandemia koronawirusa znacząco odbiła się na przemyśle filmowym – prace na planie nadchodzącym produkcji zostały zawieszone, a zaplanowane wcześniej premiery przesunięte lub odwołane. W związku z zaistniałą sytuacją stosowne kroki podjęła Amerykańska Akademia Filmowa, tymczasowo zmieniając regulamin przyznawania Oscarów.

Dotychczas filmy które miały kandydować do otrzymania statuetki musiały być pokazywane w kinach co najmniej trzy razy dziennie przez tydzień. Jako że obecnie kina są zamknięte, a przez to niektóre produkcje trafiają bezpośrednio na VOD (na przykład Trolle 2, które przyciągnęły w ten sposób rekordową liczbę widzów), Akademia zmieniła ten przepis. W tym momencie kandydować do Oscara mogą także filmy, które trafiły do serwisów streamingowych, pod warunkiem, że w ciągu 60 dni od premiery udostępnione zostaną również na zamkniętej i zabezpieczonej platformie Academy Screening Room. Gdy kina zostaną już otwarte, zasada wyświetlania filmu przez tydzień będzie obowiązywać też w innych miastach, niż tylko Los Angeles.

Akademia wprowadziła także modyfikacje w kategoriach dźwiękowych – do tej pory osobne statuetki przyznawane były za dźwięk i montaż dźwięku, lecz od kolejnego roku zostaną one połączone w jedną, za  szczególne osiągnięcia na tym polu. Członkowie Akademii będą mogli też wstępnie głosować na filmy międzynarodowe za pomocą wspomnianej wyżej platformy ASR, o ile wcześniej je obejrzą. Przestaną też być wysyłane DVD screenery, a oglądanie filmów ma odbywać się online.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się ceremonia rozdania Oscarów (pierwotnie zaplanowana data to 28.02.2021), ale członkowie Akademii zapewniają, że nie zostanie odwołana. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA