search
REKLAMA
Informacja

12. EDYCJA PRZEGLĄDU BRAVE: FORBIDDEN CINEMA. Kino bez pudru

REDAKCJA

6 lipca 2018

REKLAMA

We Wrocławiu zobaczymy w sumie nowych 20 filmów z całego świata, podzielonych na cztery cykle. Będzie konkurs, w którym zwycięzcę wybierze publiczność. 12. Przegląd Filmowy Brave: forbidden Cinema to od lat istotna, integralna część Brave Festival 2018. Bilety już w sprzedaży.

Jaki był klucz doboru filmów do przeglądu towarzyszącego tegorocznej edycji Brave Festival?

Zobaczymy nowe filmy, o których głośno jest na świecie, a które nie są pokazywane w szerokiej dystrybucji w Polsce. Jestem przekonany, że będzie to gratka dla kinomanów. Jednocześnie wybraliśmy obrazy wpisujące się w tematykę tegorocznego Brave Festival. To przegląd dla każdego, kto jest zainteresowany nieupudrowanym i pogłębionym obrazem współczesnego świata – mówi Adam Kruk, kurator przeglądu. Przegląd jest podzielony na cztery cykle tematyczne.

Brave Forbidden Cinema logo 2018

Brave Forbidden Cinema

To wizytówka festiwalu, międzynarodowy konkurs z udziałem sześciu filmów. Zwycięzcę wybierze publiczność, głosując po seansach.

Widzowie zobaczą filmy ciekawe pod względem artystycznym. Łączy je zainteresowanie losami konkretnych ludzi w konfrontacji ze społeczną lub polityczną opresją, w różnych częściach świata. Sam jestem ciekaw, jak rozłożą się głosy publiczności – mówi Adam Kruk.

Teheran tabu - Brave 2018
<em>Teheran tabu<em> reż Ali Soozandeh IranNiemcyAustria 2017

Co zobaczymy w ramach konkursu? Na przykład Teheran tabu (reż. Ali Soozandeh), pokazujący podwójne życie stolicy Iranu. To film wykonany z użyciem rotoskopii, czyli techniki pozwalającej przerysować sylwetki aktorów na animację. Powstał obraz przesiąknięty sugestywną aurą i mocno przemawiający do wyobraźni.

Główna nagroda w konkursie to 2,5 tys. euro. W ramach Brave Forbidden Cinema organizatorzy zaplanowali po dwa seanse każdego filmu.

Film Interrupted

W tym cyklu zobaczymy pięć filmów, które z różnych powodów pozostawały nieukończone, w tym m.in. osadzony w scenerii średniowiecznego świata firm science fiction Trudno być bogiem, oparty na powieści braci Strugackich.

Reżyserem tego obrazu był geniusz rosyjskiego kina Aleksiej German, który zmarł przed jego ukończeniem. Montaż, po 14 latach od pierwszych zdjęć na planie, dokończył już jego syn Aleksiej German Młodszy. Powstało czarno-białe arcydzieło science fiction, trudno ten film porównać z jakimkolwiek innym – opowiada Adam Kruk.

Kids in Danger

W tej kategorii znalazły się cztery filmy o młodych ludziach postawionych wobec trudnych problemów i poważnych wyzwań, jak np. Złota klatka (reż. Diego Quemada-Diez).

To film drogi, pokazujący dzieciaki z Gwatemali podróżujące do USA w poszukiwaniu lepszego życia, a jednocześnie wstrząsający obraz Ameryki Środkowej i Północnej. Niezwykle aktualny temat – mówi Adam Kruk.

W tym cyklu jest też nietypowy film familijny (dozwolony od 9. roku życia). Blanka (reż. Kohki Hasei) opowiada o pozbawionej rodziców, rezolutnej dziewczynce z Manili, stolicy Filipin, która postanawia zebrać pieniądze, by kupić sobie mamę.

Włócznia - Brave 2018
<em>Włócznia<em> reż Stephen Page Australia 2015

Brave People

W ramach przeglądu zobaczymy też pięć filmów o odważnych ludziach – dokumentalnych lub fabuł, starających się wiernie odwzorowywać realia. Pewnego dnia, może jutro (reż. Ricardo Torres) to historia mieszkańców kolumbijskiej wioski Las Pavas, którzy walczą o swoją ziemię z wielkimi posiadaczami ziemskimi i koncernami, plantacje palm olejowych. Ich arsenał jest nietypowy – to instrumenty muzyczne. Mieszkańców Las Pavas zobaczymy i posłuchamy ich muzycznej opowieści, również w spektaklu festiwalowym „Los Paveros por la tierra”.

Bohaterem dokumentu Akong. Niezwykłe życie jest Akong Tulku Rinpoche, założyciel ROKPA International, czyli głównego beneficjenta Brave Festival od początku istnienia wrocławskiego festiwalu.


12. Przegląd FilmowyBrave Forbidden Cinema obędzie się w dniach 14-21 lipca 2018 r. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami filmów, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Bilety są dostępne w punktach sprzedaży Eventim, on-line oraz w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Otwarcie przeglądu poprzedzi wernisaż wystawy fotograficznej „Mały Madagaskar” Arkadiusza Wojnarowskiego.

13. edycja Brave Festival potrwa od 13 do 22 lipca 2018 r. W ramach głównej ścieżki festiwalu zobaczymy spektakle 13 artystów lub grup, pochodzących z pięciu kontynentów. Zaplanowano też serię wydarzeń towarzyszących, w tym spotkania i warsztaty z twórcami.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na Brave Festival, łącznie z przeglądem filmowym, zostanie przekazany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim i osieroconym dzieciom w Tybecie.

Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o Brave: forbidden Cinema: https://www.bravefestival.pl/pl/editions/2018/events/forbidden-cinema

Spot najnowszej edycji:

***

Brave Festival jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym we Wrocławiu już od 2005 roku, którego celem jest prezentowanie kultur i tradycji z całego świata, które pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostają nieznane szerokiej publiczności. W poprzednich latach na festiwalu prezentowali się artyści z takich krajów jak Togo, Brazylia, RPA, Iran czy Indie. Brave Festival jest wydarzeniem o charakterze charytatywnym, a cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym
i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” dofinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

„Brave Festival” – festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.

REDAKCJA

REDAKCJA

film.org.pl - strona dla pasjonatów kina tworzona z miłości do filmu. Recenzje, artykuły, zestawienia, rankingi, felietony, biografie, newsy. Kino klasy Z, lata osiemdziesiąte, VHS, efekty specjalne, klasyki i seriale.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA