search
REKLAMA
Ranking

Zestawienie najdłuższych filmów w historii

Adam Gaafar

22 marca 2017

REKLAMA

Przesadnie rozbudowana fabuła czy zwykła sztuka dla sztuki? Przy niektórych filmach nie da się dotrwać do napisów końcowych bez zmrużenia oczu. W niniejszym zestawieniu przedstawiamy najdłuższe produkcje, jakie dotąd powstały. Kolejność rosnąca.

Najdłuższy film hollywoodzki (4 godz. 3 min.)

W filmowym arcydziele Josepha L. Mankiewicza –  Kleopatrze z 1963 roku – zadbano o najdrobniejsze szczegóły. Udało się stworzyć monumentalne dzieło z doborową obsadą hollywoodzkich gwiazd. Na ekranie królowali Elizabeth Taylor (tytułowa Kleopatra), Richard Burton (Marek Antoniusz)  oraz nietuzinkowy Rex Harrison (Juliusz Cezar). Długość projekcji nie zniechęciła widzów i krytyków – film otrzymał Oscara w czterech kategoriach oraz jedenaście nominacji.

Najdłuższy polski film (5 godz. 16 min.)

Wśród najdłuższych filmów naszej rodzimej kinematografii prym wiedzie ekranizacja Potopu w reżyserii Jerzego Hoffmana. Scenariusz do filmu powstawał od 1969 roku. Hoffman pisał go razem z wybitnym historykiem Adamem Kerstenem, decydując się na usunięcie licznych wątków oraz kilku postaci, występujących w oryginalnej powieści. Reżyser tłumaczył potem, że gdyby zdecydował się na wierną adaptację prozy Sienkiewicza, to film trwałby ok. 20 godzin.

Najdłuższy zwiastun (7 godz. 20 min.)

Kilka lat temu szwedzki artysta Anders Weberg zapowiedział, że pracuje na najdłuższym filmem w historii. Produkcja zatytułowana Ambiancé (fr. atmosfera) ma trwać aż 720 godzin, czyli równo 30 dni. Premiera planowana jest na 2020 rok. Reżyser określił dzieło mianem “surrealistycznego snu” i zdradził, że prawdopodobnie nie będzie w nim żadnych dialogów. Wiele wskazuje na to, że Weberg traktuje swój film jako rodzaj artystycznego show – po premierze zamierza zniszczyć wszystkie dostępne taśmy, wypić lampkę wina i zakończyć w ten sposób swoją karierę.

Reżyser przyznaje ponadto, że praca nad filmem jest dla niego formą terapii po śmierci syna, który w wieku 21 lat przedawkował narkotyki. Weberg stara się codziennie kręcić około siedmiu godzin materiału. W połowie 2014 roku upublicznił teaser filmu, trwający 72 minuty. Dwa lata później ukazał się kolejny trailer, którego długość – 7 godzin i 20 minut – czyni go najdłuższym zwiastunem w historii. Na tym Weberg nie poprzestaje. Zgodnie z jego zapowiedziami przed premierą Ambiancé zostanie zaprezentowany jeszcze trzeci zwiastun, trwający aż 72 godziny.

Najdłuższy film wojenny (7 godz. 30 min.)

Zrealizowany z rozmachem, najdroższy film w historii radzieckiej kinematografii, dotyczył jednego z największych wydarzeń w dziejach kraju – Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Film Wyzwolenie, którego premiera odbyła się w 1969 roku, to trwająca ponad siedem godzin epopeja wojenna, podzielona na pięć części. Doceniana za realistyczne sceny batalistyczne oraz kompleksowe przedstawienie najważniejszych wydarzeń z tamtego okresu.

Oprócz bitew pojawiają się tam takie wątki jak: zamach na Hitlera, aresztowanie i odbicie Mussoliniego, akcje polskiego podziemia. W międzynarodowej obsadzie znalazło się kilku polskich aktorów: Jan Englert, Daniel Olbrychski, Franciszek Pieczka i Barbara Brylska.

Najdłuższy europejski film dokumentalny (14 godz. 30 min.)

Szwedzki dokument Resan z 1987 roku opiera się na wielogodzinnych monologach dotyczących używania technologii jądrowej. Pomysł był dość prosty: zapytać zwykłych ludzi z różnych stron świata o ich zdanie na ten temat, a potem to nakręcić. Film zwraca przede wszystkim uwagę na zagrożenia, jakie niesie ze sobą energia atomowa. Autorem scenariusza i reżyserem jest Anglik Peter Watkins.

Najdłuższy film fabularny (27 godz.)

Rekordzistą wśród filmów fabularnych jest chińska produkcja The Burning of the Red Lotus Temple (Spalenie Świątyni Czerwonego Lotosu) z 1928 roku. Jest to klasyczne kino akcji w klimacie wschodnich sztuk walki. Pierwotnie film miał być wyświetlony jako pojedyncze dzieło, ale ostatecznie zdecydowano się go podzielić na osiemnaście części, które wyświetlano w kinach co dwa miesiące. Oznacza to, że premiery wszystkich epizodów tej monumentalnej produkcji obywały się nieprzerwanie przez trzy lata.

Najdłuższe filmy niezależne (87 godz. i 95 godz.)

Na początek małe wyjaśnienie. Najdłuższym filmem eksperymentalnym jest obecnie francuska produkcja Cinematon z 1978 roku, prezentująca sylwetki ludzi związanych ze światem sztuki. Mimo że trwa ona 188 godzin, nie przystaje do naszego rankingu – jest to bowiem dzieło niedokończone. W zamyśle reżysera Gérarda Couranta miała być to ogromna baza twarzy, dlatego film jest wciąż tworzony i uzupełniany.

Ze zrealizowanych dzieł nurtu eksperymentalnego za jeden z najdłuższych należy uznać  Lekarstwo na bezsenność z 1987 roku. Film nie posiada fabuły: przez 87 godzin widzimy mężczyznę recytującego poemat liczący 4 tys. stron, fragmenty koncertów rockowych oraz migawki scen erotycznych. Kolejnym rekordzistą jest niemiecki film Matrjoschka z 2005 roku. Produkcja trwa 95 godzin i składa się z obrazów oraz sekwencji opartych na jednym zdjęciu.

Najdłuższy film dokumentalny świata (150 godz.)

Rekord należy do Chińczyka Ai Weiwei. Trwający ponad 6 dni Beijing 2003 przedstawia kadry ze stolicy Chin, kręcone z samochodu. Jest to pierwszy film na naszej liście, którego nie da się fizycznie obejrzeć bez zmrużenia oka – rekord Guinnessa w oglądaniu filmów bez przerwy wynosi bowiem jak dotąd 120 godzin (pięć dni).

Najdłuższy film wszech czasów (240 godz.)

Absolutny rekord filmowy należy do duńskiej grupy artystycznej Superflex. W trwającym dziesięć dni filmie Modern Times Forever nie zobaczymy ani jednego aktora – projekcja pokazuje jak na przestrzeni wieków zmieniać się będzie pod wpływem warunków atmosferycznych budynek Stora Enso w Helsinkach. Film zadebiutował w 2011 roku na Contemporary Art Festival IHME w Finlandii. W dniu premiery wyświetlono go również na głównym placu w Helsinkach, nieopodal samego Stora Enso. Mieszkańcy miasta mogli oglądać projekcję na telebimie mierzącym czterdzieści metrów kwadratowych.

REKLAMA