search
REKLAMA
News

Pierwsze reakcje na “1917” Sama Mendesa. “Najlepszy film wojenny od czasu SZEREGOWCA RYANA”

Łukasz Budnik

25 listopada 2019

1917
REKLAMA

W sobotę w Nowym Jorku odbył się pokaz 1917 Sama Mendesa, wojennego filmu osadzonego w czasach I wojny światowej. Reżyser po raz kolejny nawiązał współpracę z operatorem Rogerem Deakinsem – efektem jest produkcja, która sprawia wrażenie nakręconej na jednym ujęciu.

Fabuła 1917 skupi się na dwóch młodych żołnierzach znajdujących się na froncie. W obsadzie są między innymi George MacKay, Dean-Charles Chapman, Benedict Cumberbatch, Mark Strong, Colin Firth i Richard Madden. Autorami scenariusza są Mendes oraz Krysty Wilson-Cairns.

Pierwsze reakcje są bardzo optymistyczne. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że po podobnych pokazach Twitter często kipi od zachwytów, w tym przypadku jednak użytkownicy są zgodni w jednym – 1917 to wyjątkowe osiągnięcie techniczne, ekscytujące doświadczenie i produkcja, która stworzona jest do oglądania na wielkim ekranie. Chwalone są główne role, reżyseria, muzyka Thomasa Newmana i zdjęcia – mówi się o kolejnym Oscarze dla Deakinsa. Poniżej kilka pojedynczych reakcji:

1917 to nie byle co. Zawsze intensywny, często przerażający (nieraz czułem się jakbym oglądał horror). Byłem sceptyczny w stosunku do techniki “jednego ujęcia”, ale to działa naprawdę dobrze, wrzucając nas w sam środek piekła.”

“Szczytowe osiągnięcie techniczne 2019 roku. Jesteśmy z tymi żołnierzami na każdym kroku – to film wojenny, jakiego jeszcze nie było. Epicka reżyseria Sama Mendesa, emocjonalna muzyka Thomasa Newmana i życiówka Rogera Deakinsa.”

“A oto wasz faworyt w sezonie nagród! 1917 to najlepszy film wojenny od czasu Szeregowca Ryana. Najlepsze zdjęcia roku. Najlepsze zdjęcia dekady. Muzyczne arcydzieło Thomasa Newmana. Dar Sama Mendesa dla kina… i jego rodziny. Każda sekunda jest potężna.”

“Sam Mendes dostarcza emocjonalny i mocny film. Połączenie Szeregowca Ryana Zjawy. Odważna narracja i znakomity występ George’a MacKaya. Świetnie zdjęcia Rogera Deakinsa i doskonała muzyka Thomasa Newmana. Po prostu fenomenalny.”

Film trafi do polskich kin 24 stycznia 2020. Premiera światowa zaplanowana jest na 25 grudnia.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA