search
REKLAMA
Ranking

Wszystkie oblicza filmowych luster

Ola Okońska

26 sierpnia 2016

REKLAMA

Lustro to przedmiot tak powszechny, że jego obecności często nawet nie dostrzegamy. Zazwyczaj mignie w kadrze jako element wystroju pomieszczenia albo posłuży bohaterce do wybrania odpowiedniego stroju lub nałożenia makijażu. Czasem jednak jego obecność jest kluczowa dla fabuły. Oto kilka przykładów, jak lustro zostaje wykorzystane w popkulturze.

What We Do in the Shadows mirror

1. Ukazuje prawdziwą naturę rzeczy

To, czego ludzkie oko nie uchwyci, lustro wyłapie bez problemu, dlatego powinno być podstawowym wyposażeniem łowcy nadprzyrodzonych stworów. Żadna magia go nie oszuka, dlatego bez problemu pozwala ujrzeć szkaradny wygląd pozornie pięknej czarownicy albo ducha, który znika, gdy tylko bohater się obróci. Z kolei wampira zdradzi brak odbicia.

305_mirror

2. Część rytuałów magicznych

Ze względu na swoje właściwości lustro przydaje się do rzucania zaklęć. Jeśli bohater ma choćby nikłe moce, z łatwością zobaczy w nim kogoś znajdującego się nawet na drugim końcu świata, porozmawia z nim albo zostawi wiadomość. Możliwe jest także ujrzenie wydarzeń przeszłych lub przyszłych, a zwierciadło Ain Eingarp z cyklu o Harrym Potterze ukazuje najgłębsze pragnienia osoby, która się w nie wpatruje.

alice_at_mirror

3. Portal

Lustro pozwala dostać się do innego świata lub sprowadzić kogoś do naszego. Opcja pierwsza pozwala przeżyć niesamowite przygody (zapytajcie Alicję, jak wróci z Krainy Czarów), a druga zazwyczaj kończy się brutalnie. Nie przypadkiem krążą legendy o Krwawej Mary i Candymanie.

Magic_Mirror

4. Schronienie

Przedostanie się do innego wymiaru nie zawsze jest konieczne, czasem wystarczy znaleźć przytulne mieszkanko z dala od hałasu miasta. A w lustrze przecież nikt nie będzie szukał – Ravenna z Królewny Śnieżki i Łowcy dobrze wiedziała, co robiła. Poza tym bajkowi pomocnicy nie lubią zajmować dużo miejsca, dlatego dżinn miał swoją lampę, a pomocnik Złej Królowej pomieszkiwał w lustrze.

yrvpesczhptvdj35bhmdhjyblairjc4b_hq

5. Tajemnicze wiadomości

Nic tak nie przyśpiesza bicia serca, jak pośpiesznie nabazgrana wiadomość na lustrze. Przez mordercę. W pomieszczeniu zamkniętym na cztery spusty. Dodatkowo po brutalnej śmierci bohatera może stanowić niezłą łamigłówkę dla policjanta albo detektywa.

The-Guest-mirror

6. Dezorientacja przeciwnika

Jeśli podczas walki z napastnikiem szala zwycięstwa mocno przechyla się na jego stronę, dobrym posunięciem jest zaprowadzenie go do gabinetu krzywych luster. Nagły wzrost liczby postaci może nie wyrówna szans, ale przynajmniej zmyli przeciwnika. I zbuduje napięcie.

133623

7. Broń

Jak już bohater zostaje zaatakowany, a pod ręką nie ma akurat nic ostrzejszego od noża do masła, potrzaskane fragmenty lustra albo szkła świetnie nadadzą się do obrony pod warunkiem, że wróg nie ma pistoletu.

F-Window8. Lustro weneckie

Lustro weneckie to kluczowy element przesłuchania, zwłaszcza gdy zeznania musi usłyszeć ktoś postronny, kto później przyczyni się do rozwiązania sprawy. Wersją o wiele bardziej nieprzyjemną jest wykorzystanie go do podglądania czyjegoś zbliżenia, jak to miał w zwyczaju Adrian Powell z Pokojówek z Beverly Hills.

Znacie inne wykorzystania luster w popkulturze?

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA