TITANIC. Kulisy realizacji, ciekawostki i wiele innych!
“Rzuciłem ilustrację Titanica przed twarze kierowników Foxa i powiedziałem: Romeo i Julia na statku. Kupili to.”
James Cameron
Kiedy 10 kwietnia 1912 roku, punktualnie o 12:00 z portu w Southampton w dziewiczy rejs wypłynął Titanic, uważany za statek niezatapialny, nikt nie spodziewał się, iż kilka dni później spocznie na dnie północnego Atlantyku stając się cmentarzem dla ponad 1500 osób. Kapela grająca do samego końca, starsze małżeństwo chcące odejść z tego świata razem, brak lornetek w bocianim gnieździe czy niefortunny brak wszystkich szalup są elementami zarówno prawdziwej historii jak i legendy Titanica, który do dziś uważany jest za synonim tragedii.
W 1912 roku Titanic był największym poruszającym się obiektem zbudowanym przez człowieka. Był niczym pływające miasto tak samo zróżnicowane, jak miejsce w którym powstał. Film miał opowiadać prawdę historyczną, ukazywać ówczesne różnice społeczne oraz wątek miłosny, który miał zostać przetestowany podczas tragedii, dzięki czemu widzowie związaliby się emocjonalnie z filmem.
Po zakończeniu prac nad “Prawdziwymi kłamstwami” i trójwymiarowym “T2-3D”, James Cameron przystąpił do prac nad swoim kolejnym projektem. Podobnie jak w większej części swojej twórczości, wizjoner poruszył problem postępu technologicznego. Tym razem padło na epokę blichtru. Rozwój przemysłu, wynalazki i niespotykana wcześniej w historii ludzkości pewność siebie zaowocowała powstaniem największego statku epoki, który poprzez arogancję twórców co do potęgi Matki Natury zatonął podczas dziewiczego rejsu. Po ukończeniu zarysu fabuły, opartego na wszelkich dostępnych informacjach co do przebiegu wydarzeń i ustaleniu przebiegu tonięcia, Cameron zaczął preprodukcję. Już w 1995 roku dysponował tak zwanym animatikiem, który ukazywał dokładny obraz tonięcia statku jaki zrodził się w jego wyobraźni. Kilka miesięcy później padł pierwszy klaps na planie filmu o rekordowym, bo wynoszącym dwieście milionów dolarów budżecie. Do pracy nad filmem Cameron zatrudnił multum osób z którymi już współpracował. Wśród nich znaleźli się: odpowiedzialny za muzykę do “Aliens” James Horner, cameronowscy montażyści: Conrad Buff IV i Richard A. Harris, wybitny scenograf Peter Lamont, dźwiękowcy: Christopher Boyes i Gary Rydstrom, mistrzyni castingu Mali Finn oraz autor zdjęć do “Prawdziwych kłamstw” Russell Carpenter.