SZOK NA MAŁYM EKRANIE. Kontrowersyjne momenty w telewizji
Brutalna scena śmierci Hanki Mostowiak – M jak miłość (2011)
Tę scenę przeżywali wszyscy Polacy – ulubienica widzów, wzorcowa Polka i jedna z głównych bohaterek popularnej telenoweli poniosła śmierć w wypadku samochodowym, a sprawcą jej tragicznego końca były… kartony. Trudno oszacować, ile memów powstało po emisji tego odcinka, ale polski internet implodował – wyśmiewano przede wszystkim irracjonalność sceny wypadku, z którego każdy wyszedłby bez szwanku. Tymczasem właśnie w tak absurdalny sposób postanowiono pożegnać się z jedną z najbardziej lubianych postaci niezwykle popularnego serialu. Takie rzeczy tylko w pięknym kraju nad Wisłą.
Portorykańska parada – Seinfeld (1998)
Sitcom z Jerrym Seinfeldem niejednokrotnie sprawdzał obyczajową tolerancję widzów, choć na pewno nie sposób nazwać go skandalizującym. Był jednak taki odcinek, który wywołał prawdziwą burzę – w epizodzie zatytułowanym The Puerto Rican Day Seinfeld i jego kompania utknęli w korku spowodowanym paradą Portorykańczyków na ulicach Manhattanu. I wszystko byłoby ok, gdyby jeden z gagów w tym odcinku nie uwzględniał Kramera (Michael Richards) podpalającego i depczącego portorykańską flagę… Widzowie serialu pochodzący ze środkowoamerykańskiego kraju byli oburzeni niskiej jakości żartem i nie miał znaczenia fakt, że obraźliwa scena pojawiła się w sitcomie. NBC szybciutko przeprosiło za gafę, a cały incydent położył się cieniem na dotąd nieskazitelnej reputacji słynnego sitcomu.
Kazirodztwo – Z archiwum X (1996)
Odcinek zatytułowany Home to jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów nie tylko serialu Z archiwum X, ale w historii telewizji w ogóle. Kim Manners, reżyser tego odcinka, nazwał realizację sceny otwierającej ten epizod najokropniejszym doświadczeniem w jego życiu zawodowym, a przed emisją odcinka wyświetlono ostrzeżenie na temat „niebezpiecznej” zawartości. Home opowiada o rodzinie, która powstała na skutek praktyk kazirodczych. Niezwykle ciężki obyczajowo temat potraktowany jest tutaj bez taryfy ulgowej, a atmosfera odcinka jest trudna do zniesienia dla wrażliwszych widzów. Stacja Fox wycofała odcinek z emisji na trzy lata i powtórzyła go jeden, jedyny raz – podczas pasma halloweenowego w 1999 roku, informując widzów o tym, że to, co za chwilę zobaczą, na kilka lat było zakazane w telewizji.
Wizerunek proroka Mahometa – South Park (2010)
Serial animowany stworzony przez Treya Parkera i Matta Stone’a to świętokradztwo najczystszej postaci – obrywa się w nim wszystkim, od celebrytów przez polityków po religijne symbole. W jednym z odcinków South Parku z 2010 roku twórcy postanowili obśmiać także nieistniejący – bo zabroniony przez religijny kodeks – wizerunek muzułmańskiego proroka Mahometa. Po emisji odcinka rozpętało się piekło – oburzone były wszystkie możliwe organizacje zrzeszające wyznawców islamu, a przedstawiciel jednej z nich w zawoalowany sposób ostrzegł Parkera i Stone’a, iż mogą podzielić los Theo van Gogha, reżysera zamordowanego po tym, jak zrealizował dokument o wykorzystywaniu muzułmańskich kobiet.
Co ciekawe, kilka lat wcześniej w South Parku również pojawił się prorok Mahomet, ale wówczas obeszło się bez wielkiej afery. Najwyraźniej wówczas zasięg obrazoburczego serialu nie był tak imponujący…