search
REKLAMA
Wpadki

Superbohaterowie kontra błędy. WPADKI w filmach o AVENGERS

Łukasz Budnik

12 czerwca 2020

REKLAMA

Spośród filmów kinowego uniwersum Marvela seria o Avengers jest jedną z najpopularniejszych. Premiery Wojny bez granic Końca gry były wielkim wydarzeniem, a ten ostatni stał się najlepiej zarabiającym filmem w historii. Choć widowiska te są świetną rozrywką, ich twórcy nie ominęli rozmaitych wpadek – poświęcimy im miejsce w tym odcinku naszego cyklu, wybierając po dwie na każdą z części. 

Avengers (2012)

Czarną Wdowę zastajemy w Avengers uwięzioną i przesłuchiwaną przez generała, w którego wciela się sam Jerzy Skolimowski. Z pozoru patowa sytuacja wkrótce okazuje się częścią planu agentki, która bez większego problemu rozprawia się ze swoimi oprawcami za pomocą niezwykłych umiejętności w walce. Gdy przyjrzymy się sposobowi, w jakim powala na ziemię jednego z przeciwników, okaże się, że ulegające modyfikacjom w każdym filmie włosy Wdowy mają najwyraźniej specjalne właściwości. Po tym, jak trafia nimi twarz gangstera, ten pada na ziemię, zupełnie jakby otrzymał cios głową (co oczywiście z całą pewnością było założeniem tej sceny – pech, że kaskader stał za daleko).

Avengers (2012)

Trzeci akt Avengers Jossa Whedona stanowi fatalna w skutkach bitwa o Nowy Jork, jedno z najważniejszych wydarzeń kinowego uniwersum Marvela i jednocześnie punkt przełomowy dla rozwoju postaci Tony’ego Starka. O ile jednak jemu przyszło się przez kolejne lata zmagać z traumą po bitwie, tak Rogers otrząsnął się bardzo szybko – na tyle, że chwilę po walce jego uszkodzony kostium sam cudownie się naprawił, a twarz oczyściła.  Co ciekawe, w Końcu gry, gdy bohaterowie przenoszą się do 2012 roku, ówczesny Steve również ma na sobie niezniszczony kostium.

Avengers: Czas Ultrona (2015)

Scena imprezy w wieży Avengers z Czasu Ultrona to jedna z moich ulubionych sekwencji całej serii, jedna z niewielu, gdzie widzimy luźne interakcje kilku bohaterów w sytuacji innej niż zagrożenie lub konieczność ratowania czegoś lub kogoś (przynajmniej do czasu), odzianych nie w kostiumy, ale wyjściowe stroje – świetny pomysł na scenę! Do kapitalnego fragmentu z podnoszeniem młota Thora wdarł się jednak pewien montażowy błąd – gdy syn Odyna wstaje, aby pochwalić się wszystkim, że sam może podnieść młot, ma w ręku szklankę. Wygląda na to, że o ile jest godny dzierżyć Mjolnir, to nie w parze ze szkłem, bo chwilę później szklanka z niewiadomego powodu stoi już na stole, choć Thor sam jej nie odstawił.

Avengers: Czas Ultrona (2015)

Wspomnianą wyżej imprezę przerywa pojawienie się głównego antagonisty filmu – Ultrona. Avengers nawiązują walkę z przeciwnikiem, który zaczyna siać zniszczenie i atakować bohaterów. Naturalnie nie obywa się bez spektakularnych ciosów, skoków i rzutów. O ile superbohaterowie z nadludzkimi mocami – tacy jak Kapitan Ameryka czy Thor – mogą sobie pozwolić na otrzymanie mocnych uderzeń, o tyle zwyczajni ludzie jak Tony Stark czy Rhodey powinni odnosić większe obrażenia. Tymczasem panowie przebijają się przez szkło i lądują na twardym podłożu z niemałej wysokości, a jedyną szkodą są siniaki.

Avengers: Wojna bez granic (2018)

Jeden z największych hitów 2018 roku od razu rzuca widza w wir całego zamieszania i pozwala z zapartym tchem śledzić wyczyny superbohaterów. Jedną z pierwszych scen akcji jest ta, w której słudzy Thanosa przybywają na Ziemię, aby odebrać Doktorowi Strange’owi Kamień Czasu – podczas niej czarodziej ściera się w bezpośredniej konfrontacji z kosmitą zwanym Ebony Maw, który zresztą pokonuje go i przygwożdża do podłoża. Z niewyjaśnionych powodów w momencie, gdy Strange traci przytomność, znajduje się w innym miejscu niż wtedy, gdy Maw podnosi go w powietrze – nie jest to kwestia nieistotnych detali, bo różni się właściwie wszystko, z samochodami i ilością pustej przestrzeni wokół na czele. Magia!

Avengers: Wojna bez granic (2018)

Bardzo ciekawy błąd zaobserwujemy w scenie poprzedzającej wspomnianą wyżej scenę akcji. W czasie pobytu w siedzibie Doktora Strange’a, Tony Stark zastanawia się czy wykonać telefon do Steve’a Rogersa. W pewnym momencie wcielający się w bohatera Robert Downey Junior obraca komórkę tak, że w jej ekranie odbija się zielony ekran wykorzystany podczas realizacji tej sceny. Zdradliwy rekwizyt!

Avengers: Koniec gry (2019)

W końcowej bitwie Scott i Hope przelatują do vana, który służył wcześniej jako łącznik z wymiarem kwantowym. W czasie gdy znajdują się w środku pojazdu, oglądamy kolejne sceny z batalii z armią Thanosa. W pewnym momencie Czarna Pantera przejmuje Rękawicę Nieskończoności na której zebrane zostały Kamienie. Gdy kamera pokazuje nam działania T’Challi, w tle widzimy Scotta w powiększonej formie – jednak nie powinno go tam być, skoro właśnie siedzi w vanie (gdzie widzimy go także później).

Avengers: Koniec gry (2019)

Także w końcowej bitwie wkradła się inna, nieco drobniejsza wpadka montażowa. Chodzi o moment, w którym Wanda staje naprzeciw Thanosa i mówi mu, że odebrał jej wszystko. W zależności od ujęcia naszyjnik na szyi bohaterki jest ułożony na jej klatce piersiowej w inny sposób i różni się wyglądem.

Jakie inne wpadki wyłapaliście w filmach o Avengers?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA