Seriale TRUE CRIME, od których TRUDNO będzie ci się oderwać
W ostatnich latach przeżywamy istne zatrzęsienie podcastów, reportaży książkowych, filmów i seriali o tematyce true crime, która cieszy się ogromną popularnością. Oto dziewięć seriali naprawdę wartych waszej uwagi.
Magazyn Kryminalny 997 (1986–) i Unsolved Mysteries (1987–2010)
Kultowy amerykański serial Unsolved Mysteries, który przez prawie trzy dekady opowiadał Amerykanom historie tajemniczych zaginięć i morderstw, to odpowiednik równie kultowego polskiego Magazynu Kryminalnego 997. Obydwa seriale przyczyniły się do rozwiązania wielu niewyjaśnionych spraw zaginięć i morderstw dzięki swojej ogromnej popularności i licznym wskazówkom nadsyłanym przez widzów. Do sukcesu obydwu programów telewizyjnych przyczyniły się rekonstrukcje zdarzeń z udziałem aktorów i ochotników (w jednym z odcinków Magazynu Kryminalnego 997 w rekonstrukcji swojej „własnej” sprawy zagrał nawet prawdziwy morderca) i charyzmatyczni prowadzący. W polskiej wersji byli to Jan Płócienniczak i Michał Fajbusiewicz, a w amerykańskiej Raymond Burr, Karl Malden i Robert Stack.
Przeklęty: Życie i śmierć Roberta Dursta (2015)
Robert Durst to milioner i spadkobierca jednej z największych amerykańskich firm na rynku nieruchomości. Kiedy w 1982 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła jego żona Kathleen, Durst był jednym z podejrzanych, jednak brak ciała i wystarczających dowodów sprawił, że sprawy nigdy nie rozwiązano. Mnogość dziwnych przypadków związanych z milionerem w kolejnych latach budzi jednak słuszne podejrzenia i niedowierzanie. To zresztą główne uczucie towarzyszące podczas oglądania serialu, który trzyma w ciągłym napięciu i sprawi, że nie będziecie mogli doczekać się kolejnego odcinka. A wywiady z samym Robertem Durstem przeprowadzane przez twórców dokumentu z pewnością przyprawią was o ciarki.
The Keepers (2017)
W 1969 roku młoda zakonnica Cathy Cesnik, która nauczała w katolickim liceum dla dziewcząt w Baltimore, zaginęła w dziwnych okolicznościach. Jej ciało odnaleziono dwa miesiące później. Sprawy morderstwa powszechnie lubianej zakonnicy nigdy nie rozwiązano. W tym świetnym serialu dokumentalnym jej byłe uczennice próbują rozwikłać zagadkę przedwczesnej śmierci ukochanej nauczycielki, odnajdując byłe absolwentki szkoły i świadków tamtej tragedii. Odkrywają zdarzenia, które miały miejsce przed morderstwem Cathy Cesnik i być może przyczyniły się do jej śmierci. The Keepers to serial śledczy, który wciąga widza i w każdym odcinku karmi go sensacyjnymi odkryciami.
Schody (2004–2018)
Pisarz Michael Peterson został oskarżony o zamordowanie swojej żony. Pewnego grudniowego wieczoru 2001 roku wykonał telefon na pogotowie, informując, że właśnie znalazł ją nieprzytomną na dole schodów i jest przekonany, że po prostu niefortunnie z nich spadła. Kiedy na miejsce przyjechali medycy, Kathleen Peterson już nie żyła. Według śledczych i ekspertów kryminalistyki obrażenia kobiety i ślady na miejscu zdarzenia nie były spójne z zeznaniami męża zmarłej i wskazywały raczej na pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Ten emocjonujący serial, nad którym prace rozpoczęły się kilkanaście lat temu, kiedy Petersonowi postawiono akt oskarżenia, trzyma w napięciu do samego końca.
Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę (2019)
Zaczęło się od krążącego po sieci krótkiego nagrania, na którym zakapturzony chłopak uśmierca dwa małe kotki. Film na tyle wzburzył społeczność internautów, że założyli specjalną grupę facebookową, by dzielić się wskazówkami mającymi przybliżyć ich do poznania tożsamości kata. Świadomy śledztwa zwyrodnialec, zachęcony uwagą, jaką otrzymał od chcących go zatrzymać internautów, zaczął posuwać się coraz dalej i publikować kolejne, coraz to bardziej brutalne filmiki. Choć tytuł serialu brzmi sensacyjnie i mało zachęcająco, to naprawdę wstrząsający, wart uwagi serial dokumentalny true crime, który składa się z jedynie trzech odcinków.
Lorena (2019)
Ten wyprodukowany przez Jordana Peele’a (Uciekaj!, To my) czteroodcinkowy serial opowiada o słynnej sprawie Loreny Bobbitt z 1993 roku. Po latach przemocy domowej pewnej nocy odcięła mężowi penisa po tym, jak ten ją zgwałcił. Chociaż przez lata sprawa Loreny była przedmiotem żartów – chętnie i często żerowała na niej popkultura – pomogła ona zwrócić uwagę na kwestię małżeńskiego gwałtu (często nieuznawanego przez prawo, a także większość religii) i przemocy domowej.
Zaginięcie Madeleine McCann (2019)
Słynna sprawa zaginięcia trzyletniej Brytyjki Madeleine McCann w 2007 roku wstrząsnęła całym światem i do dziś jest regularnie wałkowana w mediach, które z każdym rokiem informują o nowych tropach podejmowanych przez policję. Dziewczynka, która przebywała ze swoimi rodzicami na wakacjach w portugalskim kurorcie Praia da Luz, została porwana z pokoju, podczas gdy jej rodzice jedli kolację ze znajomymi w hotelowej restauracji. Serial przeprowadza szczegółową analizę dotyczącą okoliczności zaginięcia dziewczynki oraz wszystkich wydarzeń, podejrzanych i poszlak, które pojawiły się od tamtego czasu. Zainteresowani sprawą będą usatysfakcjonowani tym wciągającym serialem.
Sophie: Morderstwo w West Cork (2021)
Na ten serial true crime całkiem niedawno trafiłam przypadkiem na Netfliksie i zostałam miło zaskoczona. Opowiada on historię tajemniczego morderstwa Francuzki Sophie Toscan du Plantier, której odziane jedynie w koszulę nocną zwłoki znaleziono przed jej wakacyjnym domem w nadmorskiej miejscowości na południu Irlandii, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Twórcy serialu szczegółowo analizują śledztwo i przeprowadzają wywiady z rodziną zmarłej, mieszkańcami niewielkiego miasteczka, świadkami, prowadzącymi dochodzenie policjantami, a nawet z głównym podejrzanym, dziennikarzem Ianem Bailey.