Sequele

SEQUELE MEN IN BLACK

Autor: Dawid Karpiński
opublikowano

Wielce popularna seria komedii s-f z gwiazdami w postaciach Willa Smitha i Tommy’ego Lee Jonesa.

MEN IN BLACK

TYTUŁ POLSKI: FACECI W CZERNI
ROK PRODUKCJI: 1997
REŻYSERIA: Barry Sonnenfeld

WYSTĄPILI:

Will Smith
Tommy Lee Jones
Linda Fiorentino
Vincent D’Onofrio
Tony Shalhaub

Podczas pościgu za przestępcą policjant James Edwards domyśla się, że ten nie był człowiekiem. Wkrótce zostaje wcielony do tajnej organizacji kontrolującej pobyt obcych na Ziemi. Już jako agent J staje przed pierwszym poważnym zadaniem, na Ziemię przybył niebezpieczny kosmita poszukujący tajemniczego przedmiotu. Idealne połączenie komedii i filmu science-fiction. Główna para bohaterów utrzymana w konwencji, która chyba nigdy nie przestanie śmieszyć, narwany młodzieniaszek i chłodny, starszy facet. Niegłupi scenariusz, efekty na poziomie i pewna świeżość w pokazaniu otaczającego świata. No i to zakończenie.

MEN IN BLACK II

TYTUŁ POLSKI: FACECI W CZERNI II
ROK PRODUKCJI: 2002
REŻYSERIA: Barry Sonnenfeld

WYSTĄPILI:
Will Smith
Tommy Lee Jones
Rip Torn
Lara Flynn Boyle
Johnny Knoxville

Na naszej planecie ląduje demoniczna Serleena, jej celem jest odnalezienie promienia Zarthy. Wraz ze swoim pomocnikiem przypuszcza kończący się sukcesem atak na siedzibę facetów w czerni. Kuracja przywracania pamięci agentowi K nie powiodła się. Ze strzępków wspomnień para agentów musi ułożyć skomplikowaną układankę, gdyż jest to jedyny sposób na powstrzymanie Serleeny. Niestety ogólny zarys scenariusza jest łudząco podobny do części pierwszej. Bohaterowie ponownie próbują powstrzymać groźnego kosmitę (tym razem w wersji żeńskiej), znów powtarza się motyw poszukiwanego artefaktu, limitu czasu na uratowanie Ziemi itd. Jednak nie jest źle, głównie za sprawą pary aktorów, reaktywacja agenta K to kopalnia humoru, brawa za pomysł. Co ciekawe efekty specjalne, których oczywiście jest więcej, są momentami gorsze niż w pierwszej części. Jeżeli podobała ci się pierwsza część to musisz obejrzeć ten film, w przeciwnym wypadku możesz sobie darować.

 

MEN IN BLACK III

TYTUŁ POLSKI: FACECI W CZERNI III

ROK PRODUKCJI: 2012
REŻYSERIA: Barry Sonnenfeld

WYSTĄPILI:
Will Smith
Tommy Lee Jones
Josh Brolin
Emma Thompson
Jemeine Clement

 

Z więzienia ucieka niebezpieczny Borys “Zwierzę” który cofa się w czasie aby zemścić się na agencie K. J jest jedynym który zdaje sobie sprawę że zmienił się bieg wydarzeń, i on wyrusza w przeszłość aby pokrzyżować plany Borysa. Wydawać by się mogło że dziesięć lat jakie minęło od przeciętnej dwójki to wystarczająco dużo czasu aby postarać się o solidny scenariusz, niestety ten istotny element zawodzi na całej linii. Fabuła co krok zaskakuje żenującymi pomysłami: wprowadzenie skrajnie irytującej postaci Griffina, doczepione na siłę i bez sensu wątki bliskich osób J i K, powtórki z “jedynki” (pościg, przesłuchanie czy mały przedmiot o kluczowym znaczeniu) dodatkowo pogrążają pozbawiony polotu scenariusz. Dobrym przykładem będzie wprowadzenie konfliktów obcych ras o cudacznych nazwach z czego celowo zrezygnowano w pierwszej części aby film był bardziej przejrzysty i przyjemny w odbiorze a nie bez potrzeby tworzył otoczkę całego uniwersum. Na szczęście przyzwoicie zrealizowane sceny akcji i pierwszoligowe efekty specjalne pozwalają dotrwać do napisów końcowych (gdzie uwaga! czyha Pitbull, ze swoim kolejnym „hitem”). Ewidentnym plusem są niezłe gagi głownie z udziałem J oraz kreacja Brolina który mistrzowsko skopiował Tommy’ego Lee Jonesa, jeśli oglądać MIB3 to właśnie dla nich.

 

CIEKAWOSTKI:

  • W trzech częściach zagrali jedynie Tommy Lee Jones i Will Smith.
  • Linda Fiorentino wygrała swoją rolę w karty.
  • Powstała animowana seria bazowana na pierwszej części: “Men In Black: The Animated Series”. Ogólnie serial trzymał poziom, choć głosów nie podkładali aktorzy znani z pierwowzorów. Zrealizowano w sumie 4 sezony (53 odcinki).
  • W teledysku promującym pierwszą część (wykonawcą był Will Smith) pojawił się kosmita zastrzelony na początku filmu.
  • Za wolant w ulepszonej wersji samochodu w drugiej części posłużył pomalowany na srebrno Dual Shock, kontroler konsoli PlayStation.
  • W drugiej części epizodzik zagrał upadły gwiazdor popu, sam Michael Jackson.
  • Niektóre dowcipy były wymyślane na żywo przez aktorów.
  • W trzeciej części agent J cofa się w czasie o 43 lata, różnica wieku między aktorami wcielającymi się w K to tylko 21 lat..

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wytwórnia jest zadowolona z wyników trzeciej części, a grający główne role aktorzy wyrażają zainteresowanie sequelem, póki co chęci realizacji czwartej części nie ogłoszono.

  • TAGI:

Ostatnio dodane