search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Faceci w czerni

Dawid Karpiński

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Faceci w Czerni
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Columbia
REŻYSERIA: Barry SonnenfeldWYSTĄPILI:
Tommy Lee Jones
Will Smith
Linda Fiorentino
Vincent D’Onofrio
Rip Torn
Tony Shalhoub
Jon Gries

Podczas pościgu za przestępcą policjant James Edwards domyśla się, że ten nie był człowiekiem. Wkrótce zostaje wcielony do tajnej organizacji kontrolującej pobyt obcych na Ziemi. Już jako agent J staje przed pierwszym poważnym zadaniem – na Ziemię przybył niebezpieczny kosmita poszukujący tajemniczego przedmiotu. Idealne połączenie komedii i filmu science-fiction. Główna para bohaterów utrzymana w konwencji, która chyba nigdy nie przestanie śmieszyć, narwany młodzieniaszek i chłodny, starszy facet. Niegłupi scenariusz, efekty na poziomie i pewna świeżość w pokazaniu otaczającego świata. No i to zakończenie.

TYTUŁ POLSKI: Faceci w Czerni
ROK PRODUKCJI: 19
DYSTRYBUCJA W POLSCE:
REŻYSERIA: Barry SonnenfeldWYSTĄPILI:
Tommy Lee Jones
Will Smith
Rip Torn
Lara Flynn Boyle
Johnny Knoxville

Na naszej planecie ląduje demoniczna Serleena, jej celem jest odnalezienie promienia Zarthy. Wraz ze swoim pomocnikiem przypuszcza zakończony sukcesem atak na siedzibę facetów w czerni. Kuracja przywracania pamięci agentowi K nie powiodła się. Ze strzępków wspomnień para agentów musi ułożyć skomplikowaną układankę, gdyż jest to jedyny sposób na powstrzymanie Serleeny. Niestety, ogólny zarys scenariusza jest łudząco podobny do części pierwszej. Bohaterowie ponownie próbują powstrzymać groźnego kosmitę (tym razem w wersji żeńskiej), znów powtarza się motyw poszukiwanego artefaktu, limitu czasu na uratowanie Ziemi itd. Jednak nie jest źle, głównie za sprawą pary aktorów, reaktywacja agenta K to kopalnia humoru, brawa za pomysł. Co ciekawe efekty specjalne, których oczywiście jest więcej, są momentami gorsze niż w pierwszej części. Jeżeli podobała ci się pierwsza część, to musisz obejrzeć ten film, w przeciwnym wypadku możesz sobie darować.

CIEKAWOSTKI:

  • W dwóch częściach zagrali: Tommy Lee Jones, Will Smith, Rip Torn i Tony Shalhoub.
  • Linda Fiorentino wygrała swoją rolę w karty.
  • W teledysku promującym pierwszą część pojawił się kosmita zastrzelony na początku filmu.
  • Za wolant w ulepszonej wersji samochodu w drugiej części posłużył pomalowany na srebrno Dual Shock, kontroler konsoli PlayStation.
  • W drugiej części epizodzik zagrał upadły gwiazdor popu, sam Michael Jackson.
  • Powstała animowana seria bazująca na pierwszej części: Men In Black: The Series. Ogólnie serial trzymał poziom, choć głosów nie podkładali aktorzy znani z pierwowzorów.
  • Niektóre dowcipy były wymyślane na żywo przez aktorów.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Tak, nad scenariuszem pracuje Barry Sonnenfeld, a pomysłodawcą jest Will Smith. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Dawid Karpiński

REKLAMA