Sequele

SEQUELE – Kevin sam w domu

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Kevin: Sam w Domu
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Chris ColumbusWYSTĄPILI:
Macaulay Culkin
Joe Pesci
Daniel Stern
John Heard
Catherine O’Hara
John Candy

Porankiem, rodzina McCallisterów przygotowuje się do wyjazdu na święta Bożego Narodzenia do Francji. W wyniku sporego zamieszania rodzice zapominają o jednym dziecku… Kevinie. Ten budzi się rano i stwierdza, że jest sam w domu. Początkowo zadowolony z sytuacji, wkrótce docenia wartość rodziny. Jednak próbuje sobie jakoś poradzić. Przypadkiem podsłuchuje rozmowę dwóch opryszków Harry’ego i Marva, którzy planują w święta ograbić domy w zamożnej dzielnicy, tej, w której mieszka Kevin. Kevin postanawia nie dopuścić do zrabowania posiadłości McCallisterów. Jeden z największych przebojów lat 90-tych, wykreował na megagwiazdę młodziutkiego Macaulaya Culkina. Film familijny, który podbił serca nawet tych starszych widzów. Culkin gra dobrze, ale świetne role trafiły się Joe Pesci i Danielowi Sternowi, którzy w rolach dwóch nierozgarniętych rabusiów wypadli przekomicznie.

TYTUŁ POLSKI: Kevin: Sam w Nowym Jorku
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Chris ColumbusWYSTĄPILI:
Macaulay Culkin
Joe Pesci
Daniel Stern
John Heard
Catherine O’Hara
Kieran Culkin

McCallisterowie wyruszają na święta do Miami na Florydzie. Jednak na lotnisku w wyniku nieporozumienia od rodziny odłącza się Kevin, który ląduje w Nowym Jorku. Zameldowuje się w Hotelu Plaza, płacąc kartą kredytową ojca Petera. Na ulicy niespodziewanie spotyka swych starych “znajomych”, Harry’ego i Marva, którzy właśnie uciekli z więzienia i planują obrabować sklep z zabawkami Pana Duncana. Kevin nie byłby sobą, gdyby nie próbował im przeszkodzić. Scenariusz nie grzeszący oryginalnością w porównaniu do oryginału, ale zwiększenie sytuacji komediowych oraz ta sama obsada wynagradzają niemoc pisarską Johna Hughesa. Film jest odrobinę za długi, ale ponownie panowie Pesci i Stern deklasują wszystkich.

TYTUŁ POLSKI: Alex: Sam w Domu
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Raja GosnellWYSTĄPILI:
Alex D. Linz
Olek Krupa
Rya Kihlstedt
Lenny Von Dohlen
David Thornton
Kevin Kilner

Czwórka szpiegów-złoczyńców, po skradzeniu ściśle tajnego mikrochipa, ukrywa go w zabawce – zdalnie sterowanym samochodzie, który otrzymuje ośmioletni Alex. Przestępcy zaczynają poszukiwania zguby i planują przetrząsnąć wszystkie domy stojący przy ulicy, przy której mieszka Alex. Ten, będąc samym w domu, skrupulatnie przygotowuje się do wizyty szpiegów. Macaulay Culkin dorósł, i ciągnięcie historii Kevina stało się bezcelowe. Dlatego John Hughes zmienił bohatera, który jednak nie ma tej siły przebicia. Czarne charaktery też jakieś “bez charakteru”, a cała historia jest już zwyczajnie nudna.

TYTUŁ POLSKI: Sam w Domu 4
ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Ron DanielWYSTĄPILI:
Mike Weinberg
French Stewart
Jason Beghe
Joanna Going
Clare Carey
Erick Avari

Po rozwodzie państwa McCallisterów, Kevin mieszka ze swoją mamą. Jednak na czas świąt Bożego Narodzenia przenosi się do posiadłości nowej “przyjaciółki” swego ojca – Natalie. W tym czasie, stary znajomek Marv Merchants wraz z nową wspólniczką planują ową posiadłość obrabować. Kevin po raz kolejny przygotowuje się do obrony… Żenujący film przygotowany wyłącznie na potrzeby telewizji, kontynuujący wątki pierwszych dwóch części. Pozbawiony humoru, aktorstwa i przyzwoitego scenariusza. Najgorsza część serii, którą należy omijać z daleka.

CIEKAWOSTKI:

  • Część trzecia poza tytułem i tematyką nie ma związku fabularnego z pozostałymi częściami.
  • W rolę jednego z członków rodziny – Fullera (w pierwszych dwóch częściach) wcielił się młodszy brat Macaulaya Culkina, Kieran.
  • Część czwarta nawiązuje fabularnie do pierwszych dwóch części, ale że powstała 10 lat po Home Alone 2: Lost In New York, a Macaulay Culkin i reszta obsady wyrosła ze swych ról, a scenariusz tego nie uwzględnił 🙂 – aktorów zastąpiono. W rolę Kevina wcielił się Mike Weinberg, a Marva znany z serialu 3rd Rock From The Sun French Stewart.
  • Prócz Kevina, w czwartej części pojawiają się już wcześniej znani Peter (ojciec), Kate (mama) i Buzz (brat) – reszta rodziny McCallisterów gdzieś zaginęła 🙂
  • Część czwarta ukazała się pod tytułem Home Alone 4, jednak w USA wydanie dvd miało tytuł Home Alone: Taking Back The House.
  • Scenarzystą pierwszych trzech części był John Hughes, czwartej Debra Frank.
  • Z zasady filmy telewizyjne są ograniczone budżetem i dalsze części hitów kinowych kręcone są z inną obsadą, co odbija się na jakości filmów – tak też jest w przypadku Home Alone 4.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Niestety, niechybnie się takowa pojawi. Skoro twórcy Beethovena też zrobili już piątą część, przygody Kevina mogą mieć ten sam “numerek”.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane