Sequele

SEQUELE – Asterix i Obelix

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Asterix i Obelix Kontra Cezar
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Best Film
REŻYSERIA: Claude Zidi
WYSTĄPILI:

Christian Clavier
Gerard Depardieu
Roberto Benigni
Michel Galabru
Claude Pieplu
Laetitia Cast

52 lata przed naszą erą prawie cała Galia była podbita przez Rzymian. Wojskom Cezara opierała się malutka wioska zamieszkiwana przez optymistycznie nastawionych do życia Galów, uwielbiających… się bić. Sekretem ich siły był magiczny napój sporządzany przez druida Panoramixa. Kiedy do Juliusza Cezara przybywa poborca podatkowy, informując go, że ta wioska nie płaci należnych kwot, sam cesarz wybiera się na miejsce, próbując rozszyfrować co czyni Galów niepokonanymi. Prawdę odkrywa i szykuje plan porwania Obelixa (nieprzytomnie zakochanego w Falbalii) i druida Panoramixa. Plan oczywiście udać się nie może. Wysokobudżetowa ekranizacja znakomitej serii komiksów przynosi rozczarowanie. Aktorzy pierwszoplanowi znakomicie się sprawdzili, jednak fiaskiem okazał się scenariusz pozbawiony wszelkich niuansów i atrakcyjnych smaczków odnoszących się do współczesności, które zawierały komiksy Goscinnego i Uderzo. Film jest raczej przeznaczony dla młodszej widowni, owszem, zrobiony z rozmachem, który właściwie do niczego nie jest tu potrzebny. A już kompletnym nieporozumieniem jest końcówka filmu.

TYTUŁ POLSKI: Asterix i Obelix: Misja Kleopatra
ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Alain Chabat
WYSTĄPILI:

Gerard Depardieu
Christian Clavier
Monica Bellucci
Alain Chabat

Piękna Kleopatra, królowa Egiptu, zakłada się z Juliuszem Cezarem, że wybuduje na jego cześć w 3 miesiące wielki i wspaniały pałac na pustyni, mający obalić tezę cesarza jakoby lud egipski najlepsze lata miał już za sobą. Zadanie zaprojektowania i wybudowania Kleopatra zleca Numernabisowi, nowatorskiemu architektowi, który w rozpaczy prosi o pomoc znajomych swego ojca – Galów: Panoramixa, Asterixa i Obelixa. Przybywając do Egiptu błyskawicznie rozpoczynają budowę, która od czasu do czasu sabotowana jest przez zaciekłego wroga Numernabisa. Rewelacyjny, prześmieszny i wesoły film. To jest to, czego oczekiwali fani komiksów. Bezpretensjonalny, czerpiący pełnymi garściami z popkultury, parodiujący ostatnie przeboje kinowe, ze świetnymi rolami aktorskimi. Na plan pierwszy wysuwa się Obelix, przyćmiewający (nie tylko tuszą) momentami Asterixa i Numernabis, właściwie główny bohater filmu. Strzałem w dziesiątkę był znakomity polski dubbing i dialogi napisane przez Bartka Wierzbiętę, odwołujące się do naszych polskich realiów. Poza tym szalone tempo, bardzo kolorowe, wręcz komiksowe zdjęcia i świetna muzyka tworzą znakomitą rozrywkę (w końcu) dla dużych i małych.

TYTUŁ POLSKI: Asterix Na Olimpiadzie
ROK PRODUKCJI: 2008
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Frédéric Forestier, Thomas Langmann
WYSTĄPILI:

Gérard Depardieu
Clovis Cornillac
Benoît Poelvoorde
Alain Delon
Vanessa Hessler
Franck Dubosc 

Jeden z romantycznie usposobionych mieszkańców jedynej wciąż niepodbitej przez Rzymian galijskiej wioski nawiązuje listowny kontakt z pewną Greczynką. Okazuje się, że wybranka jest księżniczką o względy której zabiega również Brutus, syn Juliusza Cezara. Oczywiście jak to w przypadku dzielnych Galów bywa i ten nie odpuszcza wyzywając Brutusa na pojedynek, a raczej udział w Igrzyskach Olimpijskich w których nagrodą ma być wspomniana niewiasta. Zdając sobie sprawę z tego co zrobił błyskawicznie rozpoczyna organizować sobie pomoc. Do akcji wkraczają niezawodni Asterix ze swym nieodłącznym kompanem Obelixem. Igrzyska czas zacząć! Niestety ostatnia odsłona przygód galów nie utrzymała poziomu poprzednika. Przede wszystkim jest za długa, zbyt kolorowa i bez klasy. Owszem jest kilka przyzwoitych gagów, ale te niestety giną w morzu przeciętności. Wydaje się, że twórcom zależało tylko i wyłącznie na tym aby przebić rozmachem produkcje hollywoodzkie (ech ten francuski kompleks) na czym ucierpiał scenariusz. Kolorowa pstrokacizna powoduje ból oczu już po połowie seansu a szumnie zapowiadane występy gwiazd w epizodach cieszą, choć w większości wciśnięte są na siłę. Jeden natomiast bardzo zapada w pamięci – Zinedine Zidane’a. Szkoda wielkiego potencjału opowieści.

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwszy film dedykowany był pamięci Rene Goscinnego.
  • Podobno druga część nie podobała się drugiemu żyjącemu autorowi komiksów o dzielnych Galach, Albertowi Uderzo.
  • Novum w “świecie okołoasteriksowym” było pojawienie się w tytułach filmów również postaci Obelixa, jako równorzędnego bohatera opowieści. W komiksach i filmach animowanych w tytule zawsze występował jedynie Asterix.
  • Obrażona i strasząca sądem okazała się jedna z polskich firm telekomunikacyjnych, po tym, jak wykorzystano dyskretnie jej nazwę w polskim tłumaczeniu filmu.
  • Polska premiera trzeciej części odbyła się wcześniej niż we Francji czy też Belgii.
  • Współproducentem “Asterixa Na Olimpiadzie” był dystrybutor tego filmu na Polskę.
  • Krążyły plotki, że jednego z atletów w ostatniej odsłonie miał zagrać Jean-Claude Van Damme.
  • W epizodach trzeciego odcinka pojawili się znakomici współcześni sportowcy: Michael Schumacher czy Zinedine Zidane,
  • Jedynym aktorem który zagrał we wszystkich częściach serii jest Gerard Depardieu.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?:

Jesienią 2012 roku zadebiutuje czwarty film o dzielnych Galach. Film “Asterix & Obelix: Au Service De Da Majeste” wyreżyserował Laurent Tirard. Obelixem wciąż jest Gerard Depardieu, natomiast Asterixa ponownie zagra inny aktor. Tym razem jest to Edouard Baer. Scenariusz oparto na komiksie “Asterix w Brytanii”.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane