Sequele

SEQUELE – Amityville

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Horror Amityville
ROK PRODUKCJI: 1979
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Stuart Rosenberg
WYSTĄPILI:

James Brolin
Margot Kidder
Rod Steiger
Don Stroud
Murray Hamilton
John Larch
Natasha Ryan

Młode małżeństwo, George i Kathy Lutz, wraz z trójką dzieci wprowadza się do dużego domu w Amityville na Long Island. Nie wiedzą, że w ich wymarzonym domu, kilka lat temu zostali zamordowani poprzedni właściciele. Jednak dziwne zjawiska, niewytłumaczalne zdarzenia powodują, że zaczynają szukać pomocy u duchownego – ojca Delaney, twierdzącego, że dom jest nawiedzony. Stosowane przez niego egzorcyzmy okazują się niewystarczające. Film, który zapoczątkował całą serię, będąc najlepszym. Scenariusz oparto na faktach, na podstawie książki Jay Anson, co może nieco zaskakiwać, zważywszy na tematykę. Dobra gra aktorska, scenariusz standardowy i trochę oklepany, bo filmów o nawiedzonych domostwach było już w tym czasie sporo a i sporo powstało jeszcze. Niezły horror.

TYTUŁ POLSKI: Horror w Amityville: Opętanie
ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Damiano Damiani
WYSTĄPILI:

James Olsen
Burt Young
Rutanya Alda
Jack Magner
Andrew Prine
Diane Franklin
Moses Gunn

Włosko-amerykańska rodzina wprowadza się do domu w Amityville. Dom został zbudowany na miejscu starego indiańskiego cmentarza. Najstarszy syn państwa Montelli został opętany przez złe moce aby zgładzić swą rodzinę. Ojciec Adamsky podejmuje próbę uratowania duszy młodzieńca. Film ten to prequel, na postawie powieści Hansa Holzera, opowiadający o wcześniejszych wydarzeniach, niż te które miały miejsce w “The Amityville Horror”. Jest odrobinę gorszy, choć również całkiem nieźle się go ogląda. Szwankuje trochę aktorstwo, ale jest więcej elementów grozy.

TYTUŁ POLSKI: Amityville 3
ROK PRODUKCJI: 1983
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Richard Fleischer
WYSTĄPILI:

Tony Roberts
Tess Harper
Robert Joy
Candy Clark
John Beal
Leora Dana
John Harkins

Baxtorowie wprowadzają się do niesławnego domu w Amityville. Przeżyli tragedię, bowiem ich córka zginęła w wypadku. Jednak w owym przeklętym domu, matka widzi ją na jawie. Na granicy załamania nerwowego wzywa detektywa od spraw paranormalnych, który próbuje rozwikłać zagadkę. Film jest zwyczajnie nudny, pamiętany jedynie dzięki zastosowaniu efektów trójwymiarowych, które widzialne były tylko w kinie. Dlatego oglądany w telewizji bądź na video niczym nie zaskakuje, będąc bardzo słabą kontynuacją.

TYTUŁ POLSKI: Amityville: Ucieczka Diabła
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Muvi
REŻYSERIA: Sandor Stern
WYSTĄPILI:

Patty Duke
Jane Wyatt
Fredric Lehne
Lou Hancock
Brandy Gold
Zoe Trilling
Aron Eisenberg

Wdowa z trójką dzieci, Nancy Evans, otrzymuje od swej ciotki z Amityville prezent urodzinowy – brzydką i dużą lampę. W niedługim czasie od tego zdarzenia w domu i wokół zaczynają się dziać niezwykłe i niepokojące rzeczy: ginie dozorca domu, a córka zaczyna rozmawiać poprzez lampę ze swym zmarłym ojcem. Pomocnym okazuje się być ojciec Manfred. Film na podstawie powieści Johna G. Jones. Przeznaczony od razu do telewizji, co wykazuje, i tak nie za dobrą, tendencję spadkową serii. To, że akcja nie dzieje się w tym “właściwym” domu nie jest dobrym posunięciem. Zdecydowanie nie polecam, choć są gorsze części.

Ostatnio dodane