search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Kruk

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Kruk
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Alex Proyas

WYSTĄPILI:

Brandon Lee
Rochelle Davis
Ernie Hudson
Michael Wincott
Bai Ling

Muzyk rockowy Eric Draven w dzień przed ślubem, w Halloween, zostaje brutalnie zamordowany wraz ze swą ukochaną Shelly przez Top Dollara i jego gang. Zgodnie z legendą, według której kruk zabiera dusze zmarłych do krainy śmierci, lecz może także te dusze przywrócić do życia, w rok po wydarzeniach Eric powraca, aby pomścić śmierć swej narzeczonej. Po kolei eliminuje wszystkich winnych. Jego tropem podąża sierżant Albrecht. Alex Proyas miał swoją wizję adaptacji komiksu Jamesa O’Barra. Stworzył niezwykle sugestywną opowieść skąpaną w mrocznej, gotyckiej atmosferze, odpowiadającej tematowi historii. Świetnie sfilmowany Kruk do tej pory jest według mnie jedną z najlepszych adaptacji komiksów. Pełen tajemnicy, cierpienia i oryginalnej wizji zemsty stał się mimo mało popularnej obsady, obrazem kultowym, dzięki tragicznym wydarzeniom, które paradoksalnie pomogły zdobyć filmowi ten status. Podejrzewam, że gdyby Brandon Lee jeszcze żył, uważano by jego kreację za rolę przełomową. Całość uzupełnia świetny soundtrack, który przypadnie do gustu szczególnie fanom mocnego uderzenia.

TYTUŁ POLSKI: Kruk 2: Miasto Aniołów
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Tim Pope

WYSTĄPILI:

Vincent Perez
Richard Brooks
Iggy Pop
Tom Jane
Thuy Trang
Eric Acosta
Ian Dury

Świadkowie brutalnego morderstwa – Ashe Corven i jego mały synek – zostają zamordowani przez gang “ludzi Judah”. Dzięki krukowi, łącznikowi świata żywych i umarłych, ojciec może powrócić do zdegenerowanego Los Angeles, aby pomścić śmierć ukochanego dziecka. Za pomocą nadanych mu mocy sukcesywnie dopełnia się krwawa zemsta. Ashe/Kruk poznaje również Sarę, która kilkanaście lat wcześniej w Detroit spotkała się już z mocą kruka. Próba zdyskontowania sukcesu okazała się klapą, zarówno finansową jak i artystyczną. Reżyser widocznie stwierdził, że aby film miał mroczną atmosferę wystarczy znikoma ilość świateł na planie. Mylił się – jest drętwo i nużąco mimo dynamicznego montażu, a Vincentowi Perezowi zabrakło charyzmy i umiejętności, aby wcielić się w kolejnego Kruka. Poza tym film posiada kiepskie zakończenie. Uwagę zwraca znów przednia muzyka i niezły drugi plan (Iggy Pop, Mia Kirshner i Tom Jane).

TYTUŁ POLSKI: Kruk 3: Zbawienie
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Kino Świat
REŻYSERIA: Bharat Nalluri

WYSTĄPILI:

Eric Mabius
Kirsten Dunst
Fred Ward
Jodi Lyn O’Keefe
Debbie Fan
Grant Shaud

Oskarżony o zamordowanie swej narzeczonej, Alex Corvis, zostaje niesłusznie skazany i stracony na krześle elektrycznym. Sąd nie uwierzył w jego zeznania jakoby zabójcą był mężczyzna z piętnem na ramieniu. Dzięki mocy kruka Alex powraca do świata żywych, aby dokonać zemsty na sprawcy zabójstwa ukochanej Lauren i rozprawić się ze skorumpowanym przedstawicielami władzy i prawa. W trzeciej odsłonie twórcy wyraźnie odcięli się od pozostałych części w kwestii klimatu. “The Crow: Salvation” wyraźnie jest bardziej efektowny, więcej w nim szaleństwa głównego bohatera (momentami kojarzył mi się z Jokerem z Batmana) i brutalności. Scenariusz oczywiście po raz kolejny opowiada właściwie tę samą historię, jednak kilka niezłych scen sprawiło, że film jest lepszy od swego słabego poprzednika. Oczywiście do Kruka z Brandonem Lee jeszcze mu daleko, ale jak się później okazało film jest najlepszym z sequeli i ogląda się go całkiem przyjemnie.

TYTUŁ POLSKI: Kruk IV
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Monolith
REŻYSERIA: Lance Mungia

WYSTĄPILI:

Edward Furlong
Tara Reid
David Boreanaz
Dennis Hopper
Marcus Chong
Macy Gray
Danny Trejo

Satanistyczny gang motocyklowy “Czterech Jeźdźców Apokalipsy”, któremu przewodzi uciekinier z więzienia, nieobliczalny Luc Crash, brutalnie morduje Jimmy’ego Cuervo oraz jego narzeczoną Lily. Crash wierzy, że dzięki temu zbliży się o kolejny krok w staniu się nieśmiertelnym. Nie wie, że Jimmy wróci z zaświatów jako kruk i rozpocznie krwawą zemstę, mszcząc śmierć swojej ukochanej. Jak widać fabuła standardowa jak to bywa w przypadku serii Kruk. Jak się okazało wzbogacenie jej o elementy satanistyczne sprawiło, że powstał film pełen bzdurnego bełkotu. Jak na ironię w tej części pojawiło się sporo znanych nazwisk i myślałem że chociaż to pozwoli cieszyć oko. Skądże znowu. Edward Furlong się nie spisał. David Boreanaz powinien dalej grać w serialach, ale największym koszmarem było beztalencie dziesięciolecia w osobie Tary Reid. Dennis Hopper niegdyś znakomity aktor, po raz kolejny się pomylił w wyborze roli. Sam film jest mętnym, niskobudżetowym i bezbarwnym pseudowidowiskiem. Reżyser nieudolnie próbował urozmaicić warstwę wizualną o nowoczesne elementy (przyspieszone ujęcia), co pasowało do tej opowieści jak pięść do nosa. Szczerze odradzam. Zdecydowanie najgorsza z części Kruka.

CIEKAWOSTKI:
  • Podczas zdjęć do Kruka zginął na planie odtwórca roli głównej Brandon Lee. Zabiła go kula, która w niewyjaśnionych okolicznościach znalazła się zamiast “ślepaka” w jednym z rewolwerów. Zdjęcia dokończono z dublerem. Tym samym niestety Brandon powtórzył los swego ojca, legendarnego Bruce’a Lee, który nie ukończył zdjęć do filmu Gra śmierci. Poza tym zaskakująco dużo przykrych wypadków przydarzyło się ekipie podczas realizacji Kruka.
  • Pierwsza część dedykowana była pamięci Brandona i Elizy.
  • Wiersz, który cytuje Eric Draven wchodząc do sklepu Gideona to Kruka Edgara Allana Poe.
  • Wydania DVD Kruka zawierają sporo scen poszerzonych, a także niewykorzystanych w filmie.
  • Reżyser Alex Proyas pragnął aby w pierwszej części rolę Funboya zagrał Iggy Pop (o nią ubiegał się także Eric Mabius, który tytułową postać zagrał w trzeciej części). Pop z różnych przyczyn nie wystąpił, natomiast pojawił się w sequelu.
  • Roli Shelley nie zagrała Cameron Diaz, której nie spodobał się scenariusz, natomiast odmówili zagrania głównej roli Christian Slater i River Phoenix.
  • Według nordyckiej mitologii kruk był posłańcem śmierci.
  • Jeden z kruków, który pojawił się w pierwszym filmie cyklu, “wystąpił” w kolejnych dwóch sequelach.
  • Autor komiksu James O’Barr pojawił się na kilka chwil w Kruku jako złodziej telewizora.
  • Nie wszystkie postaci z komiksu pojawiły się w filmie.
  • Mocną obsadę miały soundtracki do pierwszych dwóch części. Na albumie do Kruka zagrali m.in.: Stone Temple Pilots, Nine Inch Nails, Rage Against The Machine, Helmet, Rollins Band czy Pantera. W części drugiej wykorzystano muzykę m.in.: Deftones, Iggy’ego Popa, Hole, White Zombie, Bush czy Korn.
  • Pierwotnie bohater drugiej części miał mieć na imię Michael.
  • Część druga pewnie byłaby lepsza gdyby nie pociął jej Miramax, dystrybutor filmu. Okazało się bowiem, że zawiera wiele scen, które wyjaśniają niektóre nielogiczności zawarte w filmie. Amerykańskie dvd wydane zostało w wersji “uncut”.
  • Części 3 i 4 zostały wydane od razu na rynek wideo.
  • Odcinek czwarty został luźno oparty na podstawie powieści Normana Partridge’a.
  • Jedynie części pierwsza i druga są ze sobą bezpośrednio powiązane (łączy je postać Sary). Resztę łączy jedynie legenda o kruku.
  • Muzykami, którzy poza Iggym Popem pojawili się w cyklu byli: zespół Deftones – druga część i Macy Gray – 4 część.
  • Nazwiska głównych bohaterów ewidentnie nasuwają skojarzenia z łacińskimi (corvus corax) i angielskimi (crow, raven) słowami, które oznaczają kruka. Przykłady: 1 część Draven, 2 część Corven, 3 część Corvis, 4 część Cuervo.
  • W 1998 roku powstał 22 odcinkowy serial The Crow: Stairway To Heaven (w Polsce emitowany przez TVP2 jako Kruk: Schody Do Nieba). Bohaterem był Eric Draven, którego grał Mark Dacascos, a pilotażowe odcinki opowiadały tę samą historię, którą przedstawiono w filmie Kruk z 1994 roku. Pojawiły się znane już postaci Albrechta, Shelly czy Top Dollara.
    CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?
    Jak widać producenci niezrażeni krytycznymi ocenami sequeli, co kilka lat dość regularnie raczą nas kolejnymi wersjami legendy o Kruku, więc piątego odcinka można się spodziewać. Jednak w prasie i w internecie na ten temat jeszcze nic się nie wspomina. Trzeba być cierpliwym

Tekst z achiwum film.org.pl

REKLAMA