SEQUELE – Best Of The Best
TYTUŁ POLSKI: Najlepsi z Najlepszych ROK PRODUKCJI: 1989 DYSTRYBUCJA W POLSCE: Demel, Vision REŻYSERIA: Robert Radler WYSTĄPILI: Eric Roberts Phillip Rhee James Earl Jones Christopher Penn Sally Kirkland John Dye Ken Nagayama |
Stany Zjednoczone wyłaniają z eliminacji pięcioosobową drużynę taekwondo, która wkrótce wyjedzie na mistrzostwa świata. Skład ekipy to Alex Grady, Tommy Lee, Travis Brickley oraz Sonny i Virgil. Opiekę nad nimi sprawują trener Couzo oraz pani psycholog Wade. Ciężkie i wyczerpujące treningi scalają drużynę mimo różnic w charakterze i podejściu do niektórych spraw. Okazuje się, że mistrzostwa obstawione są przez świetnych zawodników i chętnych do stanięcia na podium jest wielu. Poza tym w ekipie amerykańskiej wyróżnia się Tommy Lee, który wyraźnie chce czegoś więcej niż tytułu mistrza świata. Jeden z najlepszych filmów amerykańskiego kina kopanego. Niezłe aktorstwo i znakomicie sfilmowane sceny walk i choreografia oraz “chwytający za serce” finał (oglądałem to ostatnio w wieku 13 lat) sprawiają, że ten film warto zapamiętać z ogromnej ilości gniotów produkowanych w tej stylistyce.
TYTUŁ POLSKI: Najlepsi z Najlepszych II ROK PRODUKCJI: 1991 DYSTRYBUCJA W POLSCE: Demel, Vision REŻYSERIA: Robert Radler WYSTĄPILI: Eric Roberts Phillip Rhee Chris Penn Ralf Moeller Ken Nagayama Simon Rhee Sonny Landham |
Treningi i walka o mistrzostwo świata uczyniły z Alexa, Tommy’ego i Travisa prawdziwymi przyjaciółmi. Już w Stanach Zjednoczonych wszyscy wciąż regularnie trenują, a Travis bierze udział w nielegalnym turnieju “gladiatorów” w podziemnym klubie Coloseum. Niestety ginie z ręki brutalnego Brakusa, właściciela klubu. Świadkiem wydarzenia jest syn Alexa, Walter. Tym samym jemu zaczyna zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo. Do akcji wkraczają dwaj pozostali przyjaciele Travisa, aby go pomścić. Film gorszy od pierwszej części, niemniej do obejrzenia. Scenariusz oklepany (widziałem niezliczoną ilość filmów “karate” o podziemnych turniejach walk) i jedynie nieźli aktorzy i dobre zdjęcia ratują ten film przed zapomnieniem. Dodatkowym plusem jest zachowana ciągłość fabularna jak i powrót niemal wszystkich najważniejszych bohaterów pierwszego odcinka (pojawiają się przecież nawet Koreańczycy).
TYTUŁ POLSKI: Najlepszy z Najlepszych 3 ROK PRODUKCJI: 1995 DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC REŻYSERIA: Phillip Rhee WYSTĄPILI: Phillip Rhee Christopher McDonald Gina Gershon Mark Rolston Peter Simmons Cristina Lawson Dee Wallace-Stone Justin Brentley |
Tommy Lee przyjeżdża do spokojnego, niemal sennego miasteczka Liberty, aby zobaczyć się ze swą siostrą, żoną miejscowego szeryfa. Wkrótce w niewyjaśnionych okolicznościach ginie czarnoskóry pastor Phelps. Jego synem opiekuje się rodzina szeryfa wraz z Tommym. W wyniku śledztwa okazuje się, że za porwaniem stoi nazistowska organizacja, której wkrótce czoło stawia mistrz taekwondo. Film co najmniej trzy klasy gorszy od poprzedników, a łączy go z poprzednimi jedynie tytuł i postać Tommy’ego Lee. Wyraźnie daje się zauważyć tendencja do taniego moralizowania Phillipa Rhee i walki z rasizmem (czyżby jakieś kompleksy?). Niedociągnięcia widać wszędzie, kuleje aktorstwo, a i sceny walki już nie cieszą. Plusikiem można obdarzyć ładną Ginę Gershon. I chyba tyle.
TYTUŁ POLSKI: Najlepszy z Najlepszych 4: Bez Ostrzeżenia ROK PRODUKCJI: 1998 DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI REŻYSERIA: Phillip Rhee WYSTĄPILI: Phillip Rhee Ernie Hudson Tobin Bell Thure Riefenstein Jessica Collins Christopher Lemmon Sven-Ole Thorsen Art LaFleur |
Grupa rosyjskich gangsterów wykrada papier do produkcji fałszywych dolarów. Jeden z szajki planuje oddać się w ręce agentów rządowych wraz z dowodami oskarżającymi jego byłych współpracowników. Niestety zostaje zastrzelony, a przed śmiercią płytę CD z dowodami przekazuje przypadkowemu świadkowi, Tommy’emu Lee, który jest instruktorem sztuk walki współpracującym z policją. Mafia nie próżnując porywa mu córkę, żądając w zamian za jej wolność płyty. Poziom trzeciej części utrzymany, ale co z tego skoro to w dalszym ciągu gniot. Reżyser i aktor w jednym chyba sobie ubzdurał, że jednak jest dobrym rzemieślnikiem. Lecz jedyne co mu wychodzi to kopniaki.
CIEKAWOSTKI:
- We wszystkich częściach wystąpił jedynie Phillip Rhee, który wyreżyserował też dwa ostatnie filmy cyklu.
- Aktorzy odtwarzający role Tommy’ego Lee i Dae Hana w pierwszej i drugiej części to bracia – odpowiednio Phillip i Simon.
- Eric Roberts, Phillip Rhee, Chris Penn, Simon Rhee i Edan Gross powtórzyli swe role w pierwszym sequelu.
- Eric Roberts to oczywiście brat Julii Roberts, a filmy Best Of The Best to jedne z największych sukcesów tego aktora.
- Chris Penn to brat Seana – znakomitego aktora amerykańskiego. Chris nie ma szczęścia do filmów, choć trafiają mu się pozycje wybitne (jak Wściekłe psy Quentina Tarantino).
- Polscy tłumacze mieli kłopoty z tłumaczeniem tytułu Best Of The Best. Czasem jest to Najlepsi Z Najlepszych czasem Najlepszy Z Najlepszych. Spowodowane było to zapewne kurczącą się obsadą głównych bohaterów.
- Christopher Lemmon to syn Jacka Lemmona, grający w podrzędnych filmach z takimi “gwiazdami” ekranu jak m.in. Hulk Hogan.
CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?
Miejmy nadzieję, że Phillip Rhee podaruje sobie 5 część. Niech lepiej zajmie się sportem walki, a nie aktorstwem i reżyserią, o których nie ma zielonego pojęcia.
Tekst z achiwum film.org.pl