search
REKLAMA
Zestawienie

RODACY PODBIJAJĄ ŚWIAT. Polscy aktorzy w zagranicznych produkcjach

Katarzyna Kebernik

14 sierpnia 2018

REKLAMA

Już 17 sierpnia do kin trafi film 303. Bitwa o Anglię w reżyserii Davida Blaira. W filmie zobaczymy gwiazdy polskiego ekranu u boku zagranicznych aktorów. Korzystając z okazji, przyjrzyjmy się występom Polaków w zagranicznych produkcjach.

Wypada zacząć od stwierdzenia, że polskim aktorom nie jest łatwo zrobić karierę poza granicami kraju. Powód? W światowej kinematografii nie ma dużego zapotrzebowania na aktorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Jeżeli już w filmach pojawia się jakaś postać z tego obszaru geograficznego, to zazwyczaj jest to rosyjski mafioso albo szpieg. Bardzo zawęża to możliwości zawodowe aktorom z państw byłego bloku radzieckiego – nie dość, że nie wszyscy pasują do roli gangstera, to jeszcze muszą rywalizować o nią z kandydatami z kilkunastu państw.

Można by zapytać: co z tego? Przecież Polak w zagranicznym filmie nie zawsze musi wcielać się w Słowianina, prawda? I tutaj pojawia się drugi problem: akcent. Bardzo niewielu aktorom udaje się zniwelować go na tyle, by mogli wcielić się na ekranie w rodowitego Amerykanina czy Niemca. O ile w Hollywood jest popyt na aktorów z hiszpańskim czy włoskim akcentem, to akcenty słowiańskie nie są tam szczególnie poszukiwanym towarem. To problem dla polskich aktorów starszego i średniego pokolenia, wychowanych w czasach, gdy język angielski nie był jeszcze wszechobecny w naszym kraju. Młodzi, rozpoczynający kariery aktorzy nie odczuwają tego aż tak mocno – są w końcu osłuchanymi z angielszczyzną dziećmi globalnej wioski.

Mam wrażenie, że o zagranicznych karierach polskich aktorek mówi się częściej. Wszyscy słyszeliśmy o sukcesach takich wspaniałych kobiet, jak Beata Późniak, Alicja Bachleda-Curuś, Agata Buzek, Izabella Scorupco, Joanna Pacuła, Kasia Smutniak, Joanna Kulig, Weronika Rosati… Tym razem skupimy się jednak na panach. Którzy polscy aktorzy są rozpoznawalni za granicą?

Marcin Dorociński

Obsada filmu 303. Bitwa o Anglię

Jeden z najpopularniejszych i najprzystojniejszych polskich aktorów łączy występy w ambitnych rodzimych produkcjach z ciekawymi zagranicznymi projektami. Międzynarodowa publiczność mogła zobaczyć Marcina Dorocińskiego m.in. w europejskim obrazie wojennym Operacja Anthropoid (2016), opowiadającym o zamachu czechosłowackich żołnierzy na nazistowskiego protektora Czech i Moraw, Reinharda Heydricha. W filmie główną rolę zagrał sam Christian Grey, czyli Jamie Dornan, prezentując się o niebo lepiej niż w 50 twarzach. Produkcja zdobyła też Czeskiego Lwa 2016 w kategorii „nagroda publiczności” i cieszyła się sporą popularnością u Czechów i Słowaków – niestety, nie zainteresowała polskich dystrybutorów na tyle, by trafić do naszych kin. Polscy widzowie mogli za to podziwiać Dorocińskiego w Małżeńskich porachunkach, duńskiej czarnej komedii z 2017 r. Polski aktor zagrał w niej Igora – ukraińskiego płatnego mordercę, któremu dwóch mężczyzn pod wpływem alkoholu zleca zabicie swoich żon. Jego rola zebrała świetne recenzje i została uznana jednym z najmocniejszych punktów całego filmu.

Najnowszą dużą międzynarodową rolą Dorocińskiego jest film 303. Bitwa o Anglię. Produkcja opowie o polskich lotnikach, którzy w czasie II wojny światowej pomogli Anglikom odeprzeć hitlerowskie naloty na ich kraj. Aktor wcieli się tam w dowódcę polskich pilotów tworzących Dywizjon 303 – Witolda Urbanowicza (na zdjęciu). Zagra u boku m.in. gwiazdy Gry o tron, Iwana Rheona.

Jakub Gierszał

Finsterworld

Aktor większość dzieciństwa spędził w Niemczech, dzięki czemu mówi płynnie w języku naszych zachodnich sąsiadów. Nic dziwnego zatem, że niemal równolegle ze swoją karierą polską rozwija i tę niemiecką. Nie jest tam jeszcze równie popularny, jak u nas, ale często dostaje główne role, np. w groteskowym Mrocznym świecie (2013) albo baśni Diabeł z trzema złotymi włosami (2013). Inny film z jego udziałem, Moris z Ameryki (2016), dostał się do konkursu głównego festiwalu Sundance. 30-latek wystąpił również u boku Luke’a Evansa i Charlesa Dance’a w hollywoodzkim hicie Dracula: Historia nieznana (2014). Film zarobił ponad dwieście milionów dolarów na całym świecie. Plany na przyszłość? Koprodukowany z Niemcami i Kanadą film biograficzny o Stanisławie Ulamie, genialnym polskim matematyku i skomplikowanym człowieku, który razem z Amerykanami stworzył bombę termojądrową – co na zawsze przyćmiło jego wszystkie pozostałe dokonania. Jakub Gierszał zagra głównego bohatera, rzecz jasna.

Katarzyna Kebernik

Katarzyna Kebernik

Pisze. Żyje dla czytania, oglądania, słuchania i snucia opowieści. Lauretka II nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych oraz zwyciężczyni konkursu Krytyk Pisze Festiwalu Kamera Akcja. Publikuje w "KINIE", "Pleografie" i (oczywiście) na film.org.pl.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA