search
REKLAMA
Remake

OJCZYM. Oryginał i remake

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

 

Rok produkcji:
1987Kraj:
USAReżyseria:
Joseph RubenScenariusz:
Donald E. Westlake
Rok produkcji:
2009Kraj:
USAReżyseria:
Nelson McCormickScenariusz:
J.S. Cardone

Po wymordowaniu poprzedniej rodziny, miłośnik samotnych matek z dziećmi wyrusza, by rozkochać w sobie kolejną nieświadomą ofiarę. Po zmianie tożsamości wkupuje się w łaski pozorną dobrocią i uprzejmością, by według własnych, specyficznie pojmowanych zasad tworzyć rodzinę idealną. W tym planie przeszkadza mu latorośl, która dość podejrzliwie spogląda na poczynania absztyfikanta swojej matki, dociekając jego przeszłości.

Ojczym (Terry O’Quinn)

Susan Maine (Shelley Hack)

Stephanie Maine (Jill Schoelen)

Ojczym (Dylan Walsh)

Susan Harding (Sela Ward)

Michael Harding (Penn Badgley)

Tytułowy ojczym opuszcza swoje domostwo uprzednio zmieniając się prawie nie do poznania – strzyże włosy, goli brodę i zastępuje okulary soczewkami. Przybiera nowe nazwisko – Jerry Blade. Tytułowy ojczym w identyczny, jak swój filmowy poprzednik, sposób zmienia wygląd zewnętrzny. Dla niepoznaki także przybiera nowe nazwisko – David Harris.
Scenarzyści pozbawili widzów obejrzenia sceny poznania się Jerry’ego i jego nowej wybranki. Są już po ślubie. Ojczym i kolejna przyszła ofiara poznają się w supermarkecie. W czasie trwania akcji filmu są narzeczeństwem.
Żona Jerry’ego jest wdową i ma jedno dziecko – córkę Stephenie (to ona jest najbardziej podejrzliwa co do Jerry’ego). Wybranka Davida jest rozwódką z trójką dzieci: córką Beth oraz synami Seanem i Michaelem (u ostatniego rodzi się najwięcej wątpliwości co do nowego wybranka mamy).
Ojczym lubi gwizdać. Ojczym nie pogwizduje pod nosem.
Azylem Jerry’ego jest piwnica, w której z pasją oddaje się stolarce. David również lubi majsterkować w piwnicy. Również w drewnie.
Aby zagłuszyć odgłosy dochodzące z sypialni mamy, Stephanie oddaje się głośnemu słuchaniu muzyki na słuchawkach. Michael również jest miłośnikiem głośnego słuchania muzyki przez słuchawki w przypadku tak krępujących sytuacji.
Śledztwo w sprawie zabójstw poprzedniej rodziny ojczyma prowadzi brat ofiary z pomocą kolegi-dziennikarza. Wątek śledztwa jest praktycznie pominięty, wspomina się o nim tylko w przypadku jednej sceny w biurze detektywów policyjnych.
Jerry zajmuje się sprzedażą nieruchomości. David zostaje zatrudniony jako sprzedawca nieruchomości; wkrótce rezygnuje z pracy przy okazji pojawienia się trudności o charakterze formalnym.
Pomocą w rozwiązaniu tajemnicy Jerry’ego dla Stephanie jest jej psycholog. W poznaniu przeszłości Davida Michaelowi pomaga jego ojciec. Przynajmniej próbuje.
Ofiarami ojczyma stają się psycholog i były szwagier. Z rąk ojczyma giną: wścibska sąsiadka, ojciec i koleżanka Susan – Julie.
O poszukiwaniach sprawcy zbrodni “rodzinnych” Stephanie dowiaduje się z prasy. O przesłanie zdjęcia prosi jednego z redaktorów. To sąsiadka pierwsza wspomina o sprawie zabójcy rodziny, dowiadując się o tym z programu telewizyjnego. Rysopis Michael znajduje w internecie.
Rola matki jest dość marginalna. Rola matki jest znaczna.
Ojczym nie opowiada o swojej przeszłości nowej rodzinie. Ojczym wspomina o swojej dawnej rodzinie. Żona i córka (Lisa lub Michelle) zginęły rzekomo w wypadku.
Stephanie umawia się z Paulem, co bardzo nie podoba się Jerry’emu. Dziewczyną Michaela jest Kelly, z którą ten dość frywolnie sobie poczyna, wzbudzając tym samym gniew Davida.
W wyniku piętrzących się trudności Jerry Blake w tajemnicy szuka kolejnego miejsca do zamieszkania. Trudności wynikające z dociekliwości Michaela nie pozwalają Davidowi na wygospodarowanie chwili czasu na poszukanie nowej “miejscówki”.
To podczas rozmowy z żoną Jerry dekonspiruje się, myląc nazwisko. Podobnie czyni to David.
W finale ojczym zostaje dźgnięty przez Stephanie odłamkiem pękniętego lustra w rękę. To Susan wbija Davidowi kawałek pękniętego lustra w szyję.
Jerry zostaje dwukrotnie postrzelony przez żonę i dźgnięty nożem w serce przez Stephanie. David wypada ze strychu przez okno wraz z Michaelem.
W ostatniej scenie Stephanie niszczy zbudowany przez Jerry’ego karmnik. Davida nie udaje się odnaleźć. Michael po miesiącu budzi się ze śpiączki. W ostatniej scenie ojczym w nieco zmienionej fryzurze poznaje kolejną samotną matkę z dziećmi.

REKLAMA