search
REKLAMA
Zestawienie

OBROŃCY ZWIERZĄT. Gwiazdy o czułych sercach

Agnieszka Stasiowska

22 maja 2019

obroncy zwierzat
REKLAMA

22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Choć nie świadczy to o nas jako gatunku zbyt dobrze, nadal nie potrafimy funkcjonować, nie zadając im niepotrzebnych cierpień. Czy to na poziomie jednostkowym, czy na skalę masową, czy na skutek zwykłej indolencji i braku empatii, czy na skutek działań wpływających negatywnie na środowisko ich życia – zwierzęta są przez człowieka krzywdzone. Same głosu nie mają, jednak są ludzie – także wśród sławnych i lubianych – którzy z pasją przemawiają w ich imieniu. Poniżej zestawienie gwiazd, którym los i prawa zwierząt nie są obojętne.

Brigitte Bardot

To oczywiste, że to właśnie ona powinna otwierać ten tekst. Niekwestionowana gwiazda francuskiego kina i piosenki, oszałamiająca piękność, przez Charlesa de Gaulle’a określona „francuskim artykułem eksportowym równie ważnym jak samochody Renault”, zrezygnowała z kariery aktorskiej w roku 1974, czyli czterdzieści pięć lat temu. Od tamtej pory jest znana jako niestrudzona aktywistka, założycielka fundacji The Brigitte Bardot Foundation for the Welfare and Protection of Animals i hojna donatorka i patronka wszelkich akcji zmierzających do poprawy losu zwierząt i obowiązującego w tym zakresie prawa. Kilka lat temu głośnym echem odbiła się na świecie sprawa uśpienia dwóch słoni z ogrodu zoologicznego w Lyonie chorujących na gruźlicę – słynna Bardotka zagroziła wówczas, że jeśli ZOO przeprowadzi swój zamiar, ona zrzeknie się francuskiego obywatelstwa. W 2011 roku Sea Shepherd Conservation Society, organizacja non-profit działająca na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego, w uznaniu zasług Bardot nazwała jej imieniem jeden ze swoich statków przechwytujących.

Marcin Dorociński

Ten popularny polski aktor (Rewers, Jack Strong, Pitbull. Ostatni pies, 7 uczuć) jest niezwykle aktywny na swoim fejsbukowym fanpage’u. Wśród zamieszczanych przez niego postów znaleźć można informacje na temat aktualnych artykułów czy akcji zmierzających ku ochronie przyrody (najświeższe to rzeź lwów hodowanych dla rozrywki myśliwych czy petycja w sprawie złego traktowania chartów hiszpańskich galgo), a także ogłoszenia dotyczące schronisk dla zwierząt i samych zwierząt, które czekają na dom. Marcin Dorociński nie waha się nigdy „wystawić się” na aukcję w celu zbiórki pieniędzy na potrzebujące przytulisko lub szczególny przypadek pomocy dla zwierzaka, uczestniczy w spotkaniach takich grup jak np. Klub Myśli Ekologicznej czy Jeżurkowo Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt, bierze udział w proekologicznych akcjach medialnych. Jest twarzą kampanii WWF. Ostatnio podkładał głos do takich produkcji jak Wrogi świat (seria National Geographic) oraz druga część filmu Był sobie pies.

Leonardo DiCaprio

Obok Brigitte Bardot największa chyba sława światowa wśród aktywistów na rzecz zwierząt. Aktor jest honorowym członkiem International Fund for Animal Welfare, największej światowej organizacji, która działa na tym polu. Dwadzieścia lat temu założył własną fundację – Leonardo DiCaprio Foundation, której głównym zadaniem i misją jest ochrona ostatnich dzikich miejsc na Ziemi, zachowanie bioróżnorodności przyrody oraz wdrażanie rozwiązań mających umożliwić budowanie harmonijnych relacji między ludźmi a resztą przyrody. DiCaprio szczególnie angażuje się w ochronę rekinów u wybrzeży Kalifornii oraz słoni w Afryce. Na ten ostatni cel – jak również i na inne szeroko pojęte proekologiczne cele – przeznacza sporo pieniędzy.

Pamela Anderson

Choć to może zaskakujące, była gwiazda serialu Słoneczny patrol ma wiele do powiedzenia na temat praw zwierząt. Jest bowiem od lat aktywnie zaangażowana w działania organizacji People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), w szczególności w kampanię przeciwko noszeniu naturalnych futer. To rzekomo dzięki jej akcjom i namowom celebrytka Kim Kardashian i obecna pierwsza dama Ameryki, Melania Trump, przestały nosić naturalne futra. Na koncie sukcesów Pameli zapisać można także to, że z powodzeniem zaapelowała do Władimira Putina z Rosji o zakaz importu kanadyjskich skór foczych. Anderson od dawna jest weganką i propagatorką weganizmu. Także jej synowie, którzy próbują swych sił w modelingu, są weganami. W ich kontraktach znajduje się zapis, że nie będą pozować w naturalnych futrach.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA