search
REKLAMA
News

Nie żyje IRENE CARA. Śpiewała przeboje do “Sławy” i “Flashdance”, była laureatką Oscara

Irene Cara miała 63 lata.

Łukasz Budnik

26 listopada 2022

irene cara
REKLAMA

Nie żyje Irene Cara, amerykańska wokalistka, kompozytorka i aktorka, która zdobyła światową sławę dzięki utworom “Fame” oraz “Flashdance… What a Feeling”. O jej śmierci poinformowała rzeczniczka Cary, zaznaczając, że powód jest jeszcze nieznany. Artystka miała 63 lata.

Irene Cara Escalera urodził się 18 marca 1959 roku. W młodym wieku wykazywała talent muzyczny i rozwijała go, podobnie jak umiejętności sceniczne i taneczne. Występowała w hiszpańskojęzycznej telewizji oraz programach telewizyjnych (m.in. The Tonight Show). W młodym wieku nagrała płytę w języku hiszpańskim oraz album z bożonarodzeniowymi piosenkami. W latach 70. wystąpiła gościnnie w kilku serialach (np. Kojak) oraz pojawiła się w filmach pełnometrażowych (w Sparkle z 1976 roku zagrała główną rolę, ale film nie był sukcesem).

Przełom nastąpił, gdy w 1980 zagrała w musicalu Sława, do którego zaśpiewała też dwa przeboje, nominowane do Oscara – wspominane na wstępie “Fame” (statuetka powędrowała w tym przypadku do autorów muzyki oraz słów, Michaela Gore’a i Deana Pitchforda) oraz “Out Here on My Own”. Ponadto, występ w Sławie przyniósł Carze nominację do Złotego Globu. W 1983 roku napisała i zaśpiewała “Flashdance… What a Feeling” do filmu Flashdance, za którą zdobyła Oscara i Złoty Glob, jak również nagrody Grammy.

W kolejnych latach pojawiała się jeszcze na ekranie (i zaliczyła kilka ról głosowych), jednak bez podobnych sukcesów.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA