search
REKLAMA
Zestawienie

Nominowani do OSCARA aktorzy w GRZE O TRON. Wiedziałeś o wszystkich?

Karol Barzowski

18 maja 2019

oscary gra o tron
REKLAMA

Kto wie, czy jednym z głównych powodów sukcesu Gry o tron nie było to, że w obsadzie znaleźli się głównie nieopatrzeni, ale bardzo utalentowani aktorzy. Jedyną gwiazdą wydawał się Sean Bean, ale ten, jak wiemy, nie zabawił na ekranie długo (co w jego przypadku nie jest niczym dziwnym, czyż nie?). O ile na pierwszym planie rzeczywiście oglądaliśmy przede wszystkim debiutantów, tak na dalszym było już inaczej. Wśród uznanych aktorów, którzy przewinęli się przez serial, znalazło się nawet kilku nominowanych do Oscara. Czy podczas oglądania zauważyliście ich wszystkich?

Keisha Castle-Hughes

Serial Gra o tron

Australijka Keisha Castle-Hughes jest drugą najmłodszą aktorką nominowaną do Oscara za rolę pierwszoplanową – gdy została wyróżniona, miała zaledwie 13 lat. Amerykańską Akademię Filmową oczarował jej występ w Jeźdźcy wielorybów, przejmującym dramacie w reżyserii Niki Caro (to ta pani odpowiada za aktorską wersję Mulan). Wydawało się, że Castle-Hughes szybko zostanie gwiazdą światowego formatu, ale stało się inaczej. Po pojawieniu się w kontrowersyjnym teledysku do piosenki Prince’a Cinnamon Girl zagrała małą rolę w Gwiezdnych wojnach: Części III – Zemście Sithów oraz główną w biblijnym Narodzeniu, po czym… zaszła w ciążę. Córeczka Felicity-Amore przyszła na świat wiosną 2007 roku, gdy Castle-Hughes miała 17 lat. Kariera musiała zostać wstrzymana.

Aktorce nie było łatwo wrócić do pracy. Zmieniła się – dorosła, była mamą, nie przypominała już dziewczynki z Jeźdźca wielorybów. Czasem pojawiała się na ekranie, ale bez większych sukcesów. Tak naprawdę dopiero występ w Grze o tron odbił się szerszym echem. Castle-Hughes jest wielką fanką książek George’a R. R. Martina i bardzo zależało jej na tym angażu. O tym, że dostała rolę Obary Sand, dowiedziała się w dniu, w którym HBO wyemitowało odcinek pokazujący śmierć jej serialowego ojca. Scena ta była szokująca dla wszystkich oglądających, ale dla aktorki szczególnie – wspominała, że poczuła się tak, jakby naprawdę straciła kogoś z rodziny.

Jim Broadbent

Serial Gra o tron

Jim Broadbent to jedyny z aktorów tego zestawienia, który nie tylko mógł cieszyć się z nominacji do Oscara, ale też statuetki. Zdobył ją za drugoplanową rolę męża głównej bohaterki w filmie Iris. Biografia znanej pisarki zachwyciła krytyków i gremia przyznające branżowe nagrody. Oklaskiwano przede wszystkim obsadę. Co ciekawe, Broadbent przełom zaliczył dopiero po pięćdziesiątce. To właśnie wtedy, w 2001 roku, oprócz Iris wystąpił też w innych uznanych produkcjach, mianowicie Moulin Rouge! oraz Dzienniku Bridget Jones. Jego kariera weszła wtedy na inny poziom. Mogliśmy go oglądać między innymi w Gangach Nowego Jorku, Żelaznej Damie oraz przebojach kin, Opowieściach z Narnii: Lwie, czarownicy i starej szafie i serii o Harrym Potterze.

Angielski aktor miał też okazję być częścią telewizyjnego hitu, jakim jest Gra o tron. Broadbent wystąpił w siódmym sezonie jako Arcymaester Ebrose. Przyznam szczerze, że oglądając serial, nie zorientowałem się, że to właśnie Broadbent. Niby były to tylko cztery odcinki, wątek Samwella w Cytadeli nie był aż tak ważny, ale nie poznałem go. Szkoda tym większa, bo niektórzy fani odnaleźli w tej postaci drugie dno – w pewnym sensie nawiązywała ona do wątku Slughorna i lorda Voldemorta w Harrym Potterze, a Slughorna grał właśnie Broadbent.

REKLAMA