search
REKLAMA
Zestawienie

Najstraszniejsze FILMOWE LALKI w historii kina

Które filmowe lalki spędzają sen z powiek?

Michalina Peruga

3 czerwca 2022

lalki
REKLAMA

W filmowych lalkach, które straszą najbardziej, przerażająca jest ich wewnętrzna sprzeczność. To przecież pierwsze dziecięce zabawki mają nieść najmłodszym ukojenie i wsparcie, tymczasem w horrorach niosą tylko strach i zagrożenie. Oto najstraszniejsze lalki w historii kina.

Talky Tina – Strefa mroku (1959–1964)

Twilight Zone to wyjątkowy serial łączący ze sobą horror, science fiction i dramat, z trafnymi refleksjami na temat świata i ludzkiej natury. Bohaterowie odcinków znajdują się w niewytłumaczalnych, surrealistycznych sytuacjach, które przeczą zdrowemu rozsądkowi. W piątym sezonie, w odcinku pod tytułem Living DollŻyjąca lalka, w takiej sytuacji znajdzie się Erich. Jest bezpłodny i nie może mieć dzieci ze swoją nową żoną Annabelle, która ma córeczkę Christie z pierwszego związku. Erich przelewa swoje frustracje na niewinne dziecko, jednak gdy dziewczynka zostaje obdarowana przez mamę mówiącą lalką, mężczyznę dopada karma. „Nazywam się Gadająca Tina i bardzo cię kocham” – mówi lalka, gdy pociągnie się za sznurek, ale gdy to Erich wypróbowuje lalkę, ta stwierdza: „Nie lubię cię”. Mężczyzna próbuje zniszczyć zabawkę, jednak Tina nie pozwoli na to, aby pozbyć się jej tak łatwo.

Klaun – Duch (1982)

Diane (JoBeth Williams) i Steve (Craig T. Nelson) wprowadzają się wraz z trójką dzieci do nowego domu, w którym wkrótce po ich przeprowadzce zaczynają dziać się dziwne rzeczy – rzeczy psują się i poruszają, a najmłodsza córka małżeństwa spędza godziny zahipnotyzowana przed śnieżącym telewizorem. Pewnego wieczoru dwójka młodszych dzieci, Robbie i Carol Anne, kładzie się spać w swoim pokoju. Dziewczynka zasypia z lalką, a przed łóżkiem chłopca, na krześle, siedzi jego lalka – klaun. Chłopiec próbuje zarzucić na niego swoją kurtkę, jednak ta spada i zrezygnowany chłopiec kładzie się spać. Po chwili podnosi głowę i z zaskoczeniem spostrzega, że na krześle nie ma klauna. Nagle upiorna lalka zaczyna dusić chłopca i wciąga go pod łóżko. Klaun z Ducha to największy strach każdego dziecka i jedna z bardziej przerażających scen w kinie grozy.

Chucky – Laleczka Chucky (1988) i cała seria

Chucky to kultowa postać z serii horrorów o przerażającej lalce, w której zaklęta jest dusza mordercy. Gdy Charles Lee Ray został zastrzelony przez policjanta w sklepie z zabawkami, wypowiedział zaklęcie, aby jego dusza wstąpiła w jedną ze sklepowych zabawek. Oszalały morderczymi żądzami, w ciele lalki, chce się zemścić na policjancie i innych. Jako zabawka trafia do sześcioletniego Andy’ego, który otrzymuje lalkę w prezencie urodzinowym od mamy. Przerażająca laleczka występuje w aż dziewięciu filmach i serialach z serii o Chuckym.

Slappy – Gęsia skórka (1995–1998)

Upiorna lalka brzuchomówcy o imieniu Slappy po raz pierwszy pojawiła się w kultowym serialu dla dzieci i młodzieży już w pierwszym sezonie w odcinku Noc żywych lalek. Slappy występuje także w kilku innych odcinkach i jest głównym antagonistą w filmowej wersji Gęsiej skórki z 2015 roku. Tam w wersji anglojęzycznej dubbingował ją Jack Black.

Slappy ma rude włosy i wielkie oczy, ubrany jest w czarny garnitur, koszulę i czerwoną muchę. Na witrynie sklepu z antykami wypatrzył go pan Kramer i podarował w prezencie swojej córce Amy. Pragnąca szkolić się w brzuchomówstwie dziewczyna jest zachwycona nową lalką – jej stara o imieniu Denis już się psuje. Okazuje się jednak, że Slappy nie jest zwyczajną lalką.

Billy – Piła (2004) i Martwa cisza (2007)

Czy James Wan inspirował się Slappym z Gęsiej skórki? Być może. Dwie mordercze lalki z jego znanych horrorów także są ubrane w czarny garnitur i czerwoną muchę. Billy najpierw pojawił się w Pile w formie przerażającej mechanicznej lalki, która informowała ofiary tajemniczego Jigsawa o zasadach gry i instrukcjach, których musieli przestrzegać, aby przeżyć morderczą rozgrywkę. Najczęściej występował w nagranych filmach wideo, chociaż czasem pokazywał się ofiarom we własnej osobie, poruszając się na trójkołowym rowerku.

Straszna lalka, lecz tym razem lalka brzuchomówcy, także o imieniu Billy, pojawia się kilka lat później w innym filmie Wana – Martwa cisza. Młoda para Jamie i ciężarna Lisa znajdują na swoim progu osobliwy prezent – lalkę brzuchomówcy. Gdy Jamie zostawia żonę na jakiś czas samą w domu, po powrocie zastaje przerażającą scenę. Dom skąpany jest we krwi, a jego żona jest martwa. Wszystko za sprawą nowego prezentu.

Annabelle – Annabelle (2014) i cała seria

Przerażająca dziewczynka w białej sukience i warkoczykach przewiązanych bordowymi wstążkami – taką porcelanową lalkę otrzymuje w prezencie od męża Mia. Gdy małżeństwo zostaje zaatakowane w swoim domu przez członków kultu, w ich domu zaczynają się dziać dziwne rzeczy, a lalka wydaje się opętana. Annabelle pojawia się jeszcze w kilku filmach z serii, a filmowa historia odnosi się do prawdziwej nawiedzonej lalki.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA