NAJPOWAŻNIEJSZE tematy poruszane w PRZYJACIOŁACH
Głównym celem sitcomu jest rozbawienie widza, dostarczenie mu rozrywki, umożliwienie oderwania się od smutków życia codziennego – co do tego nie ma wątpliwości. Nie da się jednak opowiedzieć historii, która podbije serca milionów ludzi na całym świecie opierając się na samym śmiechu; czasem trzeba postawić bohaterów również przed poważniejszą problematyką. Nawet jeśli podejście do niej jak należy nie zawsze się udaje, próbować zawsze warto. Szczególnie, jeśli jest to serial z rekordową oglądalnością, wyświetlany w prime-time, mający szansę nagłośnić tematy, których waga często jest marginalizowana przez społeczeństwo.
Homoseksualność
Carol Willick (Jane Sibbett) rozwodzi się z Rossem, gdy odnajduje szczęście w ramionach Susan Bunch (Jessica Hecht), z którą następnie wspólnie wychowują Bena. W Tym z lesbijskim weselem kobiety biorą ślub, rodzice tej pierwszej odmawiają jednak wzięcia udziału w uroczystości ze względu na swojej uprzedzenia wobec osób homoseksualnych. Carol bardzo to smuci, waha się nawet, czy nie zrezygnować z zawarcia małżeństwa, jednak Ross – mimo niechęci jaką żywi do Susan – staje na wysokości zadania i okazuje swoje wsparcie, a ostatecznie nawet odprowadza byłą żonę do ołtarza. Przyjaciele byli pierwszym serialem w historii telewizji, w którym pokazano ślub dwóch kobiet. O dziwo, kontrowersje, które powstały wokół Tego z lesbijskim weselem nie były tak duże, jak można by się było spodziewać. Tylko dwie stacje telewizyjne (KJAC-TV w Teksasie oraz WLIO w Ohio) odmówiły jego emisji, a NBC otrzymało listownie zaledwie kilka (!) skarg spośród prawie 32 milionów widzów odcinka w Ameryce.
Tożsamość płciowa
Mowa oczywiście o ojcu Chandlera, którego poznajemy poprzez opowieści pod imieniem Charles Bing. W dzieciństwie syna ujawnił się jako gej zdradzając żonę (Morgan Fairchild) z chłopakiem zatrudnionym do czyszczenia basenu, a następnie porzucił rodzinę, by wyjechać do Las Vegas. Tam przybrał pseudonim sceniczny Helena Handbasket i zaczął występować jako drag queen – w tym wydaniu widzimy tę postać na ekranie po raz pierwszy, graną przez aktorkę Kathleen Turner. Czy należy to rozumieć jako transpłciowość Charlesa? Gdy pojawia się na ślubie Moniki i Chandlera, jest w damskim ubraniu, co wskazywałoby na to, że może woleć prezentować się jako kobieta również poza sceną, jednak ze strony zarówno swojej rodziny, jak i gości weselnych spotyka się z męskimi zaimkami, czemu nie zdaje się protestować. Przyjaciele pozostawiają więc kwestię tożsamości płciowej ojca Chandlera w niedomówieniu. Kathleen Turner, zapytana niedawno w wywiadzie o swoją postać, stwierdziła, że gdyby tę samą rolę zaproponowano jej dzisiaj, nie przyjęłaby jej ponownie, ponieważ powinna zostać zagrana przez transpłciową kobietę.
Bezpłodność
Jednym z najbardziej poruszających momentów w Przyjaciołach jest ten, kiedy Monica i Chandler dowiadują się, że najprawdopodobniej nigdy nie uda im się spłodzić potomstwa w Tym z badaniem nasienia. Mimo że już od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, informacja ta jest dla nich wielkim szokiem, bolesnym zaskoczeniem – podobnie dla widza, który od finałowego odcinka 4. sezonu, kiedy to przespali się ze sobą po raz pierwszy na weselu Rossa i Emily, trzyma kciuki za ich szczęście. Z podobnym problemem, jeszcze na kilka sezonów przed Monicą i Chandlerem, boryka się Alice Knight (Debra Jo Rupp), żona młodszego brata Pheobe – Franka Buffay Jr. (Giovanni Ribisi), która z racji podeszłego wieku nie może już zajść w ciążę. Przyjaciele byli jednym z pierwszych seriali, w którym tak otwarcie poruszono temat niepłodności. Co więcej, pokazali, że nie jest to koniec świata, ponieważ istnieją różne możliwości dla ludzi borykających się z tym problemem: Alice i Frank Jr. decydują się na zapłodnienie in vitro i proszą Pheobe, by została ich surogatką, a Monica i Chandler podejmują się adopcji.