search
REKLAMA
Zestawienie

NAJLEPSZE filmy DOKUMENTALNE o ZMIANACH KLIMATYCZNYCH

Michalina Peruga

3 lipca 2019

dokumenty o zmianach klimatycznych
REKLAMA

Stoimy w obliczu klimatycznej katastrofy. Tak, globalne ocieplenie miało miejsce już wielokrotnie w historii świata, nigdy jednak nie było spowodowane głównie aktywnością człowieka, a przede wszystkim – nie postępowało tak szybko. Ze względu na podnoszącą się w drastycznym tempie temperaturę wielu regionom na Ziemi grożą postępujące pustynnienie i susze. Rosnąca temperatura prowadzi także do topnienia lodowców, co sprawia, że na całym świecie podnosi się poziom wód, grożąc zalaniem miast położonych na wybrzeżach. Pustynnienie i susze doprowadzą do tego, że w wielu miejscach ludzie będą skazani na głód. Połączenie tych wszystkich czynników da nam kryzys przede wszystkim humanitarny – liczba uchodźców klimatycznych doprowadzi do przeludnienia regionów i walki o zasoby. Skalę zagrożenia starają się uświadamiać nam niektóre filmy dokumentalne.

Czy czeka nas koniec? (2016) – Netflix

To kompleksowy film wprowadzający w ogólne zagadnienia kryzysu klimatycznego – dobry na początek. Głównym bohaterem i narratorem jest Leonardo DiCaprio, a to tylko jeden z powodów, dla których warto obejrzeć ten dokument. Leo przemierza topiące się lody Grenlandii, zagrożone wycinką lasy Sumatry, pełny smogu Pekin, tonące wyspy na Pacyfiku. Spotyka się z Elonem Muskiem, Barackiem Obamą i papieżem Franciszkiem. Wszystko po to, by udokumentować zmiany zachodzące na Ziemi z powodu ocieplenia klimatu i zasiać w widzach niepewność, czy w ogóle możemy jeszcze uratować siebie i naszą planetę.

Cowspiracy: tajemnica równowagi ekologicznej środowiska (2014) – Netflix

Wiecie, ile wody potrzebne jest, aby wyprodukować jednego hamburgera? 2500 litrów! Co odpowiada 2 miesiącom intensywnych pryszniców dla jednego człowieka. Film analizuje wpływ przemysłowej hodowli zwierząt na środowisko – spośród różnych działań człowieka jest ona jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych. Twórcy filmu poszukują odpowiedzi na pytanie, dlaczego ważne organizacje ekologiczne w Stanach Zjednoczonych nie mówią o szkodach dla środowiska wywołanych przez hodowlę bydła. Lekko konspiracyjny ton filmu, który sprawia, że na takie filmy patrzę z przymrużonym okiem, absolutnie nie zmienia jego walorów edukacyjnych.

W pogoni za lodem (2012) – Netflix

Fotograf National Geographic James Balog i jego współpracownicy postanowili zarejestrować proces topnienia lodowców. W tym celu rozstawili 25 kamer, które przez 3 lata miały co godzinę robić zdjęcia, aby udokumentować topniejący lód. Walcząc z trudnymi warunkami pogodowymi i nieustannie psującym się sprzętem, Balog i jego zespół wykonali niesamowicie ważną pracę – zarejestrowali dla przyszłych pokoleń coś, co być może już nigdy nie wróci.

Film wygrał Satelitę za najlepszy film dokumentalny, nagrodę w Sundance za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym, a ponadto był nominowany do Oscara za najlepszą piosenkę, Before My Time w wykonaniu… Scarlett Johansson.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA