MATTHEW PERRY. Więcej niż „Przyjaciele”, czyli najlepsze role aktora POZA kultowym serialem
Matthew Perry zyskał światową i wieczną wręcz sławę dzięki roli Chandlera w sitcomie Przyjaciele. Jet to jednak aktor znaczenie większy niż serialowy Chandler. To chociażby Oz z Jak ugryźć 10 milionów czy Ron z Młodych gniewnych. Historii Rona Clarka. W obliczu nagłej śmierci aktora sprzed tygodnia prezentujemy najlepsze role Matthew Perry’ego poza Przyjaciółmi.
„Młodzi gniewni. Historia Rona Clarka”
Młodzi gniewni. Historia Rona Clarka to film, którym Matthew Perry udowodnił, że jest czymś znacznie więcej niż aktorem komediowym. Dostrzegło to również samo Hollywood. Za rolę Rona Clarka Perry dostał nominację do Złotego Globu i Emmy. Historia Rona Clarka to dramat biograficzny z 2006 roku. Film oparty jest na życiu pedagoga Rona Clarka, który opuszcza małe rodzinne miasteczko, aby uczyć w szkole publicznej w Nowym Jorku trudną młodzież, którą wszyscy spisali już na straty. Clark udowadnia, że przy odpowiednim podejściu, zrozumieniu oraz cierpliwość do dzieci niemożliwe staje się możliwe, i nawet tak trudna młodzież ma szansę na lepsze jutro.
Ron Clark to amerykański pedagog, mówca motywacyjny poruszający tematykę inspirujących nauczycieli, autor bestsellerów „New York Timesa” i założyciel The Ron Clark Academy, prywatnej szkoły non-profit w Atlancie w Stanach Zjednoczonych, która realizuje unikalny program nauczania.
„Polubić czy poślubić”
Polubić czy poślubić wzbudza różne emocje u krytyków i fanów. Film otrzymał głównie negatywne oceny. Zdarzały się jednak pozytywne opinie jak ta od „Chicago Sun-Times”. Gazeta uznała produkcję za słodką i zabawną odskocznię w klasycznym stylu komedii romantycznej. Ja również tak uważam. Sam Matthew Perry też swego czasu zaliczył Polubić czy poślubić do listy swoich najlepszych filmów. Obraz miał jednak również druzgocące w skutkach dla Perry’ego podłoże, ponieważ to właśnie podczas pracy nad Polubić czy poślubić aktor uzależnił się od leków. Po wypadku Perry’ego na nartach w trakcie kręcenia komedii lekarz przepisał mu leki przeciwbólowe, a ponieważ była to substancja silnie uzależniająca, zaczął zażywać 55 tabletek dziennie.
Polubić czy poślubić to lekka komedia romantyczna, w której Matthew Perry czaruje typowym dla siebie uśmiechem, spojrzeniem i humorem. Alex Whitman, w tej roli Perry, spędza noc z poznaną w barze Meksykanką Isabel Fuentes, graną przez Salmę Hayek. Nazajutrz kobieta znika, ale zjawia się trzy miesiące później, aby oznajmić Alexowi, że jest w ciąży. Choć Isabel chce sama wychować dziecko, to prosi Alexa, by spotkał się z jej rodziną. Nim się obejrzą, będą czuli do siebie coś więcej niż sympatię.
„Go On”
Oglądając niektóre z produkcji z udziałem Matthew Perry’ego, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chciał nimi osiągnąć coś więcej, niż tylko dostarczyć nam rozrywki. Takim przykładem jest według mnie serial Go On z 2012 roku.
Go On uznaję za wielki powrót Perry’ego do sitcomu i współpracy z NBC. Serial spotkał się z pozytywnym odbiorem. Krytycy byli zgodni w opinii, że rola aktora była elektryzująca, a klimat serial miał dobrą aurę. Go On opowiada o Ryanie Kingu (Perry), dziennikarzu sportowym, który uciekł w pracę po śmierci swojej żony i został zmuszony przez szefa do zapisania się do grupy wsparcia, by uporać się z żałobą. King sceptycznie podchodzi do tego pomysł, ale przyparty do muru zgadza się pójść na terapię. Choć King początkowo nie widzi, że potrzebuje pomocy, nie wierzy w moc sprawczą terapii i nie przypadają mu do gustu pozostali uczestnicy grupy, szybko staje się wręcz ich liderem i spostrzega, że te spotkania mogą mu wyjść na dobre.
Tak sobie myślę, że może tym serialem Matthew Perry chciał pokazać ludziom borykającym się z problemami, że terapia może mieć sens i warto korzystać z pomocy. Kto lepiej pasuje do takiej roli jak nie on? Sam był na kilkunastu terapiach i odwykach oraz przerobił swoją dawną posiadłość w Malibu na Dom Perry’ego, w którym dostają pomoc osoby uzależnione.
„Jak ugryźć 10 milionów”
Jak ugryźć 10 milionów to z pewnością druga najbardziej znana rola Matthew Perry’ego po postaci Chandlera w Przyjaciołach. Komedia kryminalna z Perrym i Bruce’em Willisem weszła do kin w 2000 roku i doczekała się kontynuacji w 2004 roku.
Matthew Perry gra tu sympatycznego i może trochę fajtłapowatego dentystę imieniem Oz, który pewnego dnia odkrywa, że po sąsiedzku wprowadził się płatny zabójca Jimmy Tudeski, w tej roli Bruce Willis. Żona Oza przekonuje go, by wydał mafiozo za pieniądze, ale sprawy się komplikują, gdy Oz jedzie do Chicago, aby donieść na Jimmy’ego i zakochuje się w jego żonie Cynthii, którą Jimmy chce zabić. Oz odkrywa również, że jego asystentka Jill została pierwotnie wynajęta przez jego żonę, by zabiła jego samego, ale za bardzo go lubiła.
Jak ugryźć 10 milionów to komediowy geniusz Perry’ego w pełnej krasie. Chemia pomiędzy obsadą i założenia filmu wywołują u mnie tak dużo śmiechu, że nie wiem, dlaczego krytycy nie byli zgodni w swoich ocenach tej komedii.
„Znów mam 17 lat”
Znów mam 17 lat to ostatnia rola filmowa Matthew Perry’ego. To jeden z tych klasycznych przykładów komedii o tym, co by było, gdybyś mógł jeszcze raz wrócić do swoich młodzieńczych lat. Przy tym to tak zgrabnie poprowadzona historia i świetnie uzupełniająca się obsada, że uważam to za godną polecenia pozycję na seans dla relaksu czy pośmiania się wspólnie z bliskimi.
Matthew Perry gra tu 37-letniego Mike’a, który ożenił się ze swoją licealną miłością, ale ich związek i życie dalekie są od tego, co zakładali. Mike jest o krok od rozwodu z żoną, kiedy w jego życiu wydarza się coś niemożliwego. Pewnego deszczowego wieczoru, kiedy próbuje uratować mężczyznę chcącego skoczyć z mostu, cofa się w czasie i znów ma 17 lat. Po chwili szoku postanawia wykorzystać to do naprawienia relacji ze swoimi dziećmi i żoną. Pytanie tylko, czy nie jest już na to za późno.
W młodszą wersję Matthew Perry’ego wcielił się Zac Efron. Sparowanie Efrona z Perrym okazało się tak owocne, że aktor ponoć chciał, żeby Efron zagrał go w jego filmie biograficznym, nad którym pracował, zanim zmarł nagle w swoim domu 28 października br.
„Dziwna para”
Dziwna para to stosunkowo młody sitcom z Matthew Perrym w roli głównej. Serial był emitowany w latach 2015–2017. Aktor był też twórcą i producentem wykonawczym produkcji.
Dziwna para jest ponoć jedną z tych pozycji w dorobku Perry’ego, przy której się stresował. Wszystko przez to, że chciał sprostać legendzie, jaką niósł za sobą ten tytuł. Była to już bowiem siódma produkcja ekranowa oparta na sztuce Neila Simona z 1965 roku. Aktor chciał, by jego produkcja dotrzymała poziomu pierwotnej wersji serialu z lat 70. W moim odczuciu się udało.
W serialu Matthew Perry wcielił się w lekkoducha Oscara Madisona, a Thomas Lennon – w obsesyjnie schludnego Felixa Ungera. Serial opowiada historię dwóch współlokatorów, którzy wydają się całkowicie do siebie niepasujący. Oscar to bałaganiarz, a Feliks to dobrze wychowany dziwak. Bohaterowie poznali się na studiach pod koniec lat 80. Mimo różnic mężczyźni się zaprzyjaźnili. Poznajemy ich, kiedy Felix zostaje wyrzucony z domu przez swoją żonę i wprowadza się do Oscara. Rola Oscara Madisona to ostatni duży projekt serialowy Perry’ego.