search
REKLAMA
Zestawienie

LOST. ZAGUBIENI. Najlepsze odcinki serialu

Łukasz Budnik

22 września 2019

Lost Zagubieni
REKLAMA

Dokładnie piętnaście lat temu stacja ABC wyemitowała pierwszy odcinek Zagubionych, rozpoczynając przygodę, która miała potrwać następne sześć lat. Zapewne sami twórcy serialu nie przypuszczali, jak ogromnym fenomenem stanie się ich dzieło i jak wielu widzów przez kolejne tygodnie będzie poświęcało czas analizie kolejnych odcinków, szukaniu powiązań i teoretyzowaniu na temat tego, co wydarzy się lub wydarzyło na tajemniczej wyspie. Zagubieni byli prawdziwym zjawiskiem.

Z okazji piętnastej rocznicy premiery zapraszam do zapoznania się z moim zestawieniem najlepszych odcinków serialu (w kolejności chronologicznej). Nie był to prosty wybór, bo wiele epizodów Zagubionych to wspaniałe osiągnięcie. Śmiało dorzucajcie w komentarzach własne propozycje! UWAGA NA SPOILERY!

Tutaj znajdziecie mój artykuł o fenomenie serialu: KLIK.

Pilot, Part 1 oraz Pilot, Part 2 (1×01–02)

Odcinki, od których wszystko się zaczęło. Trudno wyobrazić sobie pilot, który mógłby bardziej pochłonąć widza i zachęcić do wyruszenia na wspólną przygodę z rozbitkami ocalałymi po katastrofie samolotu. Twórcom (pamiętajmy, że scenariusz pisał między innymi J.J. Abrams!) udało się zmieścić w tych dwóch godzinach wszystko to, co świadczy o jakości Zagubionych – świetne dialogi, kapitalne interakcje między postaciami, udane sekwencje akcji i wywołującą dreszcze dawkę tajemnic oraz zagadek. Doskonale napisane odcinki, po których oczekiwanie na dalsze epizody stało się nieodłącznym elementem każdego tygodnia.

Deus Ex Machina (1×19)

To już drugi odcinek poświęcony Johnowi Locke’owi – pierwszy, Walkabout, często pojawia się na listach najlepszych epizodów serialu (w dużej mierze dzięki końcowemu twistowi), sam preferuję jednak Deus Ex Machina. Locke jest jedną z najbardziej tragicznych postaci serialu – człowiekiem, który zaznał w życiu mnóstwo krzywd, a mimo to nadal jest człowiekiem wiary i ufa, że wyspa może mu pomóc. Wszystko to doskonale wybrzmiewa właśnie w tym odcinku. Retrospekcje Johna ujawniają jedno z najsmutniejszych wydarzeń z jego życia, a akcja właściwa przynosi kolejne rozczarowanie, z którym musi się zmierzyć mężczyzna. Ostatnie kilka minut odcinka to jeden z najbardziej przejmujących fragmentów całego serialu, w dużej mierze dzięki aktorstwu Terry’ego O’Quinna i wspaniałej muzyce Michaela Giacchino.

Exodus, Part 2 (1×24)

Finał pierwszego sezonu rozpoczął swoistą tradycję, wedle której każda seria kończyła się wyprawą bohaterów – tutaj grupa Locke’a i Jacka udaje się w głąb dżungli w celu odszukania dynamitu do wysadzenia tajemniczego włazu. Drugim wiodącym wątkiem są losy Sawyera i Michaela, którzy w towarzystwie Walta i Jina wypływają tratwą w poszukiwaniu ratunku. Twórcy wykorzystują podróż Jacka i Locke’a do zaprezentowania nie tylko kolejnych tajemnic wyspy, lecz także różnic światopoglądowych między rzeczonymi bohaterami, które jeszcze nieraz będą motorem napędowym ich relacji. Ostatnie kilkanaście minut odcinka, a przede wszystkim bezczelny wręcz cliffhanger, to jeden z najlepszych fragmentów całego serialu – oczekiwanie na drugi sezon było nieznośne!

Live Together, Die Alone (2×23-24)

Drugi sezon Zagubionych rozszerzył świat serial o wątek DHARMY, naukowej grupy która kilka dekad wcześniej przebywała na wyspie i stacjonowała w stacjach badawczych przeznaczonych do różnych celów. Poznaliśmy też nowych rozbitków z innej części samolotu oraz tajemniczego mężczyznę znalezionego w dżungli. Wątki te w świetnym stylu znalazły ujście w zakończeniu sezonu, bardzo dramatycznym, bo mocno naznaczonym tragicznymi wydarzeniami z kilku wcześniejszych odcinków. Konflikty między postaciami przybierają na sile, piętrzą się zaskoczenia, a pewne elementy już nigdy nie wrócą na swoje miejsce. Znakomity finał!

Man Behind the Curtain (3×20)

Benjamin Linus jest jedną z najbardziej fascynujących postaci całego serialu. Manipulant, intrygant i kłamca, ale jednocześnie człowiek wybitnie nieszczęśliwy (podobnie jak John Locke) i sam przez lata zwodzony. Tragizm tej postaci nieraz głośno wybrzmiewał w Zagubionych, w czym duża zasługa niesamowitego aktorstwa Michaela Emersona. Man Behind the Curtain to pierwszy odcinek w całości poświęcony Benowi – w końcu mamy w nim okazję zobaczyć wycinek przeszłości bohatera, dramatycznej adekwatnie do jego postaci. Wydarzenia bieżące intrygują w podobnym stopniu – to tu po raz pierwszy słyszymy o tajemniczym Jacobie, w scenie, której nie powstydziłoby się kino grozy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA