search
REKLAMA
Zestawienie

Kusicielka, matka, wariatka. NAJLEPSZE ROLE PENÉLOPE CRUZ

Karol Barzowski

10 marca 2019

Penelope Cruz
REKLAMA

Wchodzący na polskie ekrany film Wszyscy wiedzą jest kolejną znakomitą pozycją w dorobku Penélope Cruz. Hiszpańska aktorka znowu gra w swoim ojczystym języku, znowu u boku męża Javiera Bardema, w dodatku prowadzona przez jednego z najciekawszych reżyserów ostatnich lat, Asghara Farhadiego. To się po prostu nie mogło nie udać. Zanim jednak popędzimy wszyscy do kin, warto przypomnieć sobie inne świetne role Cruz. Zapraszam do zapoznania się z piątką jej najlepszych występów w karierze.

Zgadzacie się z moim wyborem? Czego zabrakło, który tytuł usunęlibyście z listy? Dajcie znać w komentarzu!

Szynka, szynka

Szynka szynka Penelope Cruz

Film Bigasa Luny z 1992 roku był pierwszym aktorskim doświadczeniem Penélope na wielkim ekranie. Miała wtedy zaledwie 18 lat. Wcieliła się w zmysłową Silvię, do której wzdychają wszyscy mężczyźni w okolicy. Rozkochuje w sobie Jose i zachodzi z nim w ciążę, ku wielkiemu niezadowoleniu bogatych rodziców chłopaka. Są oni zdania, że związek z dziewczyną uważaną za ladacznicę okryje rodzinę skandalem. W końcu decydują się na podstęp – płacą przystojniakowi Raulowi, aby uwiódł Silvię, dzięki czemu zostawi ona Jose. To był bardzo głośny tytuł, między innymi ze względu na śmiałe sceny erotyczne. Na ekranie widać młodą Cruz nago, w całej okazałości. Hiszpanka oczywiście olśniewa w filmie urodą, ale ta rola jest znacznie głębsza. Szynka, szynka to produkcja specyficzna – nieco wulgarna, z absurdalnym humorem – a Penélope bardzo dobrze odnalazła się w tej konwencji. Już wtedy widać było, że zostanie gwiazdą. Ciekawostka: to właśnie na planie tego filmu Cruz poznała Javiera Bardema. Już wtedy zaiskrzyło między nimi, ale dopiero po latach związali się na stałe. Dzisiaj są szczęśliwym małżeństwem z dwójką dzieci.

Otwórz oczy

Otwórz oczy Penelope Cruz

Po roli w Szynka, szynka Cruz zyskała w Hiszpanii ogromną popularność. Ale publiczność międzynarodowa poznała ją tak naprawdę dopiero dzięki Otwórz oczy Alejandro Amenábara. Ten osobliwy thriller zebrał świetne recenzje, kilka lat później doczekał się zresztą hollywoodzkiego remake’u. Co ciekawe, w Vanilla Sky Cruz zagrała tę samą rolę. I choć obok Toma Cruise’a wypadła bardzo dobrze, to w oryginale, kiedy mogła mówić w swoim ojczystym języku, wywołuje silniejsze emocje. W tym obrazie jawa płynnie przechodzi w sen, a gatunki filmowe stale się ze sobą mieszają. Na pierwszym planie mamy tu oszpeconego Césara, niemogącego dojść do siebie po poważnym wypadku samochodowym, ale Penélope grająca jego dziewczynę jest również bardzo istotną postacią. Według wielu opinii to właśnie ona jest sercem tej opowieści. I ja się z nimi zgadzam.

REKLAMA