search
REKLAMA
Wpadki

Kultowy, ale nie bezbłędny. Rozmaite WPADKI z PRZYJACIÓŁ

Łukasz Budnik

5 czerwca 2020

REKLAMA

Choć od zakończenia Przyjaciół minęło w zeszłym roku już 15 lat, popularny sitcom wciąż nie traci na popularności. Udostępniona przez Jennifer Aniston grupowa fotka obsady stała się prawdziwym hitem internetu, a fani wyczekują na zapowiadane spotkania aktorów, które ma zostać wyemitowane na HBO Max. My także poświęcamy serialowi miejsce na naszych łamach – dziś przy okazji kolejnego odcinka cyklu z wpadkami odnalezionymi w sieci.

W przypadku Przyjaciół błędy które wdarły się do kolejnych odcinków to często omsknięcia montażowe, wynikające zapewne z zestawienia ze sobą ujęć z dwóch różnych podejść do danej sceny, choć zdarzają się też wpadki innego rodzaju. Oto kilka przykładów – po jednym na każdy sezon.

SEZON 1

Czy zwróciliście kiedyś uwagę, że na początku serialu Monica zamieszkuje w mieszkaniu numer 5, a Joey i Chandler pod „czwórką”? Jakiś czas później numery zmieniają się na 19 i 20. Z perspektywy czasu wygląda to jak błąd i niekonsekwencja – poniekąd nią jest, choć całkowicie świadomą. Twórcy zdali sobie sprawę z tego, że jeśli Monica ma zajmować wyższe piętro budynku (sceny na balkonie), to numery mieszkań muszą być wyższe – dlatego też postanowili je podmienić już do końca serialu.

SEZON 2

Przyjaciele byli kręceni głównie w studiu i właśnie w związku z tym do gotowych odcinków także wdarło się kilka wpadek. Jedna z nich ma miejsce w drugim sezonie, w odcinku numer 20. Chandler i Joey rozmawiają z Richardem, partnerem Moniki granym przez Toma Sellecka. Gdy przypatrzymy się ścianie za mężczyzną, spostrzeżemy, że w pewnym momencie po prostu się kończy – a tym samym scenografia na planie.

SEZON 3

W trakcie trzeciego sezonu Monica pracuje przez jakiś czas w kawiarence, w której odwiedzą ją Peter (Jon Favreu). W pewnym momencie kamera pokazuje, co znajduje się za ladą – wtedy na podłodze możemy dostrzec materac. Nie jest to bynajmniej element dekoracji lokalu, lecz zabezpieczenie dla Courtney Cox, która miała upaść w późniejszej części sceny.

SEZON 4

W Przyjaciołach zdarzały się też sceny kręcone w plenerze, tak jak podczas wyprawy bohaterów do Londynu na ślub Rossa. W jednym z odcinków twórcy pokazują nam ujęcie na wejście do hotelu London Marriott – gdy przypatrzymy się szybie, ujrzymy odbicie kamery i dźwigu, na którym została zamontowana.

SEZON 5

W jednym z odcinków Joey próbuje odnaleźć dziewczynę mieszkającą w budynku Rossa. Na podstawie okien próbuje wyliczyć, które mieszkanie może do niej należeć. Gdy udaje się do sąsiedniego bloku, ma na sobie zapinaną, czarną bluzę. Kiedy puka do drzwi, nosi już coś innego, jednak kiedy mieszkanie się otwiera (a Joey, ku swojemu niepocieszeniu, widzi w nim Rossa), bohater znowu ma na sobie bluzę z zamkiem.

SEZON 6

Także w szóstym sezonie możemy spostrzec, że w kadrze uchwycono koniec dekoracji – tym razem w mieszkaniu Rossa. Tym razem widzimy nie tylko zakończenie „pokoju”, lecz także nogę członka ekipy pracującej przy serialu.

SEZON 7

W siedemnastym odcinku sezonu Monica wybiera suknię ślubną – tę wymarzoną znajduje w butiku, jednak nie zamierza jej tam kupować. Robi to w innym sklepie, po taniości. Co ciekawe, suknia ta różni się od oryginalnej, oglądanej w butiku… Przynajmniej do czasu, aż Monica nie przymierzy jej w mieszkaniu, gdzie znowu wygląda tak samo.

SEZON 8

To wpadka, którą w pełni dostrzeżemy jedynie w panoramicznej wersji odcinka (na przykład na wydaniu Blu-ray). Pod koniec rozmowy Phoebe i Moniki w Central Perk zauważymy, że choć Phoebe jest – jak zawsze – grana przez Lisę Kudrow, to w Monicę tymczasowo wciela się zupełnie inna osoba. Nie da się tego przeoczyć! W oryginalnej, emitowanej w formacie 4:3 wersji odcinka widać jedynie nos dublerki.

SEZON 9

Kolejny przypadek, gdy w kadrze uchwycony został członek ekipy filmowej. Tym razem zdarzyło się to pod koniec dziewiątego sezonu (w 22. odcinku). Chandler, Monica i Zack przebywają w mieszkaniu, a ten pierwszy podaje piwo swojemu gościowi. To właśnie w tym momencie z lewej strony kadru da się zauważyć operatora kamery zajmującej miejsce w pobliżu drzwi wejściowych.

SEZON 10

Ostatnia wpadka to błąd montażowy z finału serialu. Po narodzinach bliźniaków, gdy Chandler i Monica trzymają je na rękach, ten pierwszy ma na nadgarstkach opaski szpitalne. Z ujęcia na ujęcia znikają one z ręki bohatera, by za chwilę pojawić się ponownie.

Jakie inne wpadki dostrzegliście jeszcze w serialu?

Ilustracje pochodzą ze strony MovieMistakes. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA