search
REKLAMA
Wpadki

Kosmiczne DZIURY FABULARNE i absurdy w STAR WARS

Tworząc kolejne odsłony serii i uzupełniając ją prequelami, Lucas nie uniknął pewnych dziur fabularnych, które męczą fanów.

Łukasz Budnik

14 maja 2021

dziury fabularne star wars 1
REKLAMA

Dziś urodziny George’a Lucasa, który zapisał się w historii popkultury stworzeniem marki Star Wars, rozpoczętej w 1977 od filmu znanego dziś jako Nowa nadzieja, będącego czwartą chronologicznie częścią Sagi. Tworząc kolejne odsłony serii i uzupełniając ją prequelami, Lucas nie uniknął pewnych dziur fabularnych, które męczą fanów. Poniżej przedstawiamy wybrane.

Darth Vader i Leia

star wars dziury 1

W Starej Trylogii Darth Vader nie ma problemu aby za pomocą Mocy wyczuć, że Luke Skywalker jest jego potomkiem – to zresztą właśnie on uświadamia mu to w legendarnej scenie z Imperium kontratakuje. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z Leią. Choć Vader ma z nią bezpośredni kontakt wcześniej niż z synem, a – jak wiemy – Leia także jest wrażliwa na Moc, Darth nie wyczuwa, że ona również jest z nim spokrewniona, gdy trzyma ją na Gwieździe Śmierci w Nowej nadziei (albo o tym nie wspomina). Oczywiście zakulisowo ma to związek z tym, że Lucas dopiero później zdecydował, że Luke i Leia będą rodzeństwem.

Ukrycie Lei i Luke’a

star wars dziury 2

W Zemście Sithów Yoda, Obi-Wan Kenobi i Bail Organa postanawiają ukryć bliźniaki urodzone przez Padme i rozdzielić je ze sobą. O ile Leia zostaje wywieziona na Alderaan i przyjmuje inne nazwisko, tak Luke trafia pod opiekę wujostwa na Tatooine. Co prawda najciemniej jest pod latarnią, ale wciąż nielogiczne wydaje się „ukrycie” Luke’a na planecie, na której wychował się Vader, u jedynych żyjących członków rodziny, w dodatku z niezmienionym nazwiskiem Skywalker. Obi-Wan miał na niego oko, ale czy to wystarczające zabezpieczenie? Ciekawostka: w sieci krąży żart, że Luke został umieszczony na pustynnej planecie z powodu nienawiści Anakina do piasku, o której mówi w Ataku klonów.

Leia i Padme

star wars dziury 3

W Powrocie Jedi Leia mówi o tym, że pamięta, jaka była jej matka. Po seansie Zemście Sithów wiemy, że to mało prawdopodobne, ponieważ Padme zmarła dosłownie chwilę po urodzeniu bliźniąt. Ta dziura fabularna bierze się z pierwotnego planu na historię dzieci, według którego miały one już pół roku, gdy Anakin przeszedł na Ciemną Stronę, a Obi-Wan zaproponował, by je ochronić. Sam zabrał Luke’a na Tatooine, a Padme wyruszyła z Leią na Alderaan, gdzie zmarła dopiero jakiś czas później – wyjaśniałoby to, dlaczego Leia twierdzi, że ją pamięta, choć oczywiście nie jest kanoniczne.

Padme-GPS

star wars dziury 4

W Ataku klonów Padme wypada ze statku podczas pościgu za Dooku i traci przytomność. Anakin i Obi-Wan podążają dalej za Sithem, dopadając go w hangarze. Tymczasem gdy Padme odzyskuje przytomność, od razu mówi jednemu z klonów, że muszą dostać się właśnie do hangaru – jest to o tyle dziwne, że nie mogła wiedzieć, dokąd udali się Jedi. Czyżby sama potrafiła komunikować się z Anakinem za pomocą Mocy?

Co z tymi droidami?

star wars dziury 5

W Nowej nadziei Obi-Wan Kenobi stwierdza, że nie pamięta posiadania droida i zdaje się nie poznawać R2D2 oraz C-3PO. O ile nie jest to kłamstwo z jego strony (w końcu o innych faktach z przeszłości też nie mówi wprost), wydaje się dziwne, że nie pamięta dwóch robotów ze specyficzną osobowością, z którymi miał sporo do czynienia. To samo tyczy się Owena i Beru Larsów, z którymi C-3PO mieszkał już kiedyś, co widzieliśmy w Ataku klonów.

Mistrz Obi-Wana

star wars dziury 6

Z narracji w Starej Trylogii można wywnioskować, że Obi-Wan był uczniem Yody, tymczasem w Mrocznym widmie okazuje się, że Kenobi to padawan Qui-Gon Jinna. Oczywiście wszelkie stwierdzenia, że Yoda uczył Obi-Wana można interpretować tak, że Obi-Wan szkolił się u niego jako dziecko w świątyni Jedi, jednak chyba nie o to chodziło twórcom podczas pisania scenariusza oryginalnych filmów.

Duch Anakina

star wars dziury 7

W końcówce Powrotu Jedi Luke widzi duchy Mocy – Yodę, Obi-Wana oraz Anakina. O ile w przypadku dwóch pierwszych sytuacja jest jasna (tajników łączenia się z Mocą nauczył ich Qui-Gon Jinn, a oni znikli zaraz po śmierci), o tyle obecność Anakina zastanawia – nie tylko nie zjednoczył on się z Mocą gdy umarł, lecz także zwyczajnie nie miał czasu nauczyć się, jak to zrobić. Zastanawia też zmiana wprowadzona w edycji z 2004, gdy Sebastian Shaw został zastąpiony Haydenem Christensenem – dlaczego Anakin miałby po śmierci wyglądać na ponad 20 lat młodszego, skoro nawrócił się pod koniec życia?

Użyj Mocy, Luke

star wars dziury 8

Jasne, trening Luke’a nie był tak zaawansowany jak te, które przechodzili młodzi padawani w świątyni Jedi, jednak na początku Powrotu Jedi Skywalker jest już dobrze zorientowany w tajnikach Mocy i potrafi władać mieczem świetlnym. Dziwi zatem, dlaczego nie zawsze korzysta z tych umiejętności. Gdy mierzy się z Rancorem w pałacu Jabby, ręcznie rzuca kamieniem, zamiast popchnąć go Mocą, a gdy na Endorze wraz z towarzyszami wpada w pułapkę, prosi Hana Solo, by ten sięgnął po jego miecz. Z kolei podczas ucieczki przed szturmowcami na ścigaczach ani razu nie wpadnie na to, żeby eliminować przeciwników bronią. Warto jednak wspomnieć, że do czasu finału drugiego sezonu The Mandalorian Luke przestał już zapominać, że jest Jedi.

Zestrzelcie tę kapsułę

star wars dziury 9

W Nowej nadziei żołnierze imperium postanawiają nie strzelać do kapsuły z R2D2 i C-3PO, bo nie wykrywają na niej żyjących istot. Brzmi to jak dobre uzasadnienie, jednak żyjąc w świecie, w którym roboty zachowują się praktycznie jak ludzie, warto byłoby się upewnić, że faktycznie nikogo nie ma w pojeździe. Gdyby w tej scenie postanowiono strzelić, fabuła Gwiezdnych wojen z pewnością potoczyłaby się zupełnie inaczej.

Sukienka Lei

star wars dziury 10

Na koniec dość błaha, ale zastanawiająca kwestia, mianowicie: skąd Ewoki wzięły sukienkę, którą Leia nosi w Powrocie Jedi na Endorze? Jedna z teorii mówi, że należała ona do kobiety, którą niegdyś złapały w pułapkę i… zjadły. Sam Mark Hamill pisał o tym, że stara się nie myśleć o takim rozwiązaniu.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA