search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy SEKSMISJI, kultowej polskiej komedii science fiction?

Łukasz Budnik

11 listopada 2020

REKLAMA

Tym razem w cyklu „Kiedyś/dziś” sprawdzamy, jak potoczyły się losy aktorów występujących w jednym najsłynniejszych polskich filmów, bez wątpienia godnym miana kultowego – Seksmisji Juliusza Machulskiego. Historia Alberta i Maksa, którzy budzą się w 2044 roku po wojnie w totalitarnym świecie pozbawionym mężczyzn, trafiła na ekrany kin 14 maja 1984 roku i stała się przebojem nie tylko w Polsce, lecz także w Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dziś bawi kolejne pokolenia widzów.

Poniżej wybrana czternastka aktorów i aktorek występujących w filmie.

Jerzy Stuhr – Maksymilian Paradys

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich aktorów. Po Seksmisji zaliczył inne lubiane role u Machulskiego, grając Kilkujadka w Kingsajzie oraz Rybę w Kilerze i jego kontynuacji. Poza tym pojawiał się m.in. w wyreżyserowanej przez siebie Pogodzie na jutro, Show oraz Obywatelu. Zaliczył też uwielbianą rolę dubbingową w serii Shrek, gdzie użyczył swojemu głosu Osłowi.

Olgierd Łukaszewicz – Albert Starski

Podobnie jak Stuhr, Olgierd Łukaszewicz to jeden z najbardziej uznanych polskich aktorów, w dodatku ciągle aktywny zawodowo i pojawiający się zarówno na małym, jak i na wielkim ekranie. Z Machulskim i Stuhrem spotkał się jeszcze przy okazji Kingsajzu, poza tym dodał do swojej filmografii co najmniej kilka produkcji historycznych (Jutro idziemy do kina, 1920. Wojna i miłość, Czas honoru, Kamienie na szaniec…), współpracował też z Krzysztofem Kieślowskim, występował w Plebanii. W latach 2002–2005 i 2011–2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).

Bożena Stryjkówna – Lamia Reno

Stryjkówna nie kontynuowała kariery aktorskiej na ekranach, poświęciła się za to pracy w teatrze. W latach 1978-2014 występowała w warszawskim Teatrze Ochoty. Nie oznacza to, że wcale nie pracowała przy filmach – była konsultantką np. przy Chce się żyć Macieja Pieprzycy.

Bogusława Pawelec – Emma Dax z Genetix

Odtwórczyni roli Emmy pojawiła się (najczęściej gościnnie) w kilku serialach, choć swoją karierę poświęca głównie występom w teatrze. Od 1978 roku pracuje w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, a w tym czasie trzykrotnie została laureatką łódzkiej Złotej Maski za najlepszą rolę kobiecą (w latach 1997, 1999 i 2009).

Beata Tyszkiewicz – Berna

Któż nie zna Beaty Tyszkiewicz? Nazywana pierwszą damą polskiego filmu aktorka znana jest nie tylko z filmów i seriali, lecz także z wieloletniego zasiadania w jury programu Taniec z gwiazdami. Po Seksmisji pojawiła się na ekranie jeszcze m.in. w drugiej części Vabank, Kingsajzie, Złocie dezerterów oraz Placu Zbawiciela.

Janusz Michałowski – Wiktor Kuppelweiser

Seksmisja była jednym z pierwszych filmów w dorobku Janusza Michałowskiego, choć miał już on dwie dekady doświadczenia w teatrze. W kolejnych latach pojawiał się jeszcze w takich produkcjach jak Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany, Królewskie sny, Lawa, Tajemnica Sagali, Plebania (na przestrzeni 12 lat) oraz Erratum. Nie jest już aktywny zawodowo.

Mirosława Marcheluk – Doradca Jej Ekscelencji

Kolejna aktorka, która od lat grywa w teatrze (począwszy od 1960 roku). Po Seksmisji występowała jeszcze w produkcjach w reżyserii Filipa Bajona – za rolę w Wahadełku otrzymała nagrodę w Gdyni – a także w Jance, Ucieczce z kina „Wolność” oraz Smoleńsku.

Hanna Mikuć – Linda

Aktorka w 1984 zagrała rolę Ewy w Kobiecie w kapeluszu – występ ten przyniósł jej nagrodę na 10. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Dziś znana głównie z serialu M jak miłość, gdzie wciela się w matkę Kingi.

Dorota Stalińska – Reporterka

Dorota Stalińska wystąpiła jeszcze m.in. w 07 zgłoś się, M jak miłość, Na dobre i na złe, Ferdydurke oraz Rysiu. Ciekawostka – jest trzecią osobą spośród Polaków, obok Lecha Wałęsy i Jana Pawła II, których zdjęcia pojawiły się na okładce amerykańskiego tygodnika „Newsweek”.

Ewa Szykulska – instruktorka

Aktorka, oprócz Seksmisji, pojawiła się w wielu innych kultowych produkcjach (m.in. Potopie, VaBanku, Hydrozagadce), a karierę kontynuuje do dziś. Oglądaliśmy ją jeszcze choćby w 13 posterunku, Lokatorach oraz Sąsiadach, a ostatnio w Ślepnąc od świateł.

Elżbieta Zającówna – strażniczka

Zającówna ma za sobą występy na deskach teatru, w filmach oraz serialach – możecie ją kojarzyć m.in. z Matek, żonek i kochanek, Graczyków oraz Samego życia. Ostatnio widziana w Małym zgonie.

Ryszarda Hanin – Jadwiga Yanda (zmarła)

Podobnie jak jej koleżanki po fachu, Ryszarda Hanin przez wiele lat była związana z pracą w teatrze – aż do śmierci na początku 1994 roku. Oprócz Seksmisji, miał w filmografii takie tytuły jak 07 zgłoś się, Przyjaciele wesołego diabła oraz Deja Vu.

Wiesław Michnikowski – Jej Ekscelencja (zmarły)

Odtwórca roli Jej Ekscelencji po występie w Seksmisji pojawił się jeszcze m.in. w trylogii o Ambrożym Kleksie, wcielając się w doktora Paj-Chi-Wo, oraz w serialu W labiryncie. To właśnie Wiesław Michnikowski użyczał głosu Papie Smerfowi w Smerfach. Był aktywny zawodowo do 2007 roku; zmarł 10 lat później.

Hanna Stańkówna – Tekla (zmarła) 

Podobnie jak panie powyżej, Hanna Stańkówna sporą część kariery poświęciła występom w teatrze. Nie oznacza to, że po Seksmisji nie oglądaliśmy jej na ekranie. Zagrała m.in. w Tygrysach Europy, Awanturze o Basię, Na Wspólnej oraz Niani. Ostatni raz pojawiła się w filmie przy okazji Pokaż kotku, co masz w środku. Zmarła w grudniu 2020 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA