search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy kultowego filmu MASKA, przeboju z lat 90.?

“Maska” to jeden z największych hitów lat 90.

Łukasz Budnik

25 lipca 2021

REKLAMA

Maska Chucka Russella to jeden z tych kultowych filmów lat 90., które kojarzą zapewne wszyscy – w Polsce dzięki niezliczonym emisjom w telewizji. Perypetie Stanleya Ipkissa, który po przywdzianiu znalezionej maski staje się istotą o nadnaturalnych zdolnościach, zostały oparte na komiksie znacznie bardziej mrocznym niż jego adaptacja, ta jest bowiem komedią z elementami romansu.

Maska doczekała się luźnej kontynuacji w postaci Dziedzica Maski, ta jednak uznawana jest za jeden z najgorszych filmów w historii.

W dzisiejszym “Kiedyś/dziś” przyjrzymy się, co dziś słychać u obsady filmu z 1994.

Jim Carrey – Stanley Ipkiss/Maska

Maska była jednym z tych filmów, które wywindowały Carreya na szczyt i przyniosły mu olbrzymią popularności. W kolejnych latach aktor zachwycał widzów zarówno rolami komediowymi, jak i dramatycznymi (Człowiek z księżycaTruman ShowZakochany bez pamięci, serial Kidding), zaliczając po drodze między innymi kasowy przebój Bruce wszechmogący. Ostatnio Carreya mogliśmy oglądać w filmowej adaptacji przygód Sonika, gdzie wcielił się w antagonistę, doktora Robotnika. Prywatnie aktor zmaga się z depresją.

Cameron Diaz – Tina Carlyle

Maska była debiutem Diaz (miała wówczas 21 lat), której kariera nabrała później rozpędu. Aktorka jeszcze w latach 90. pojawiła się w Sposobie na blondynkęLas Vegas Parano oraz Być jako John Malkovich (za tę rolę otrzymała nominację do Złotego Globu). Później przyszedł czas na dylogię Aniołki CharliegoVanilla SkyGangi Nowego Jorku (dwie kolejne nominacje), Holiday i oczywiście seria Shrek, gdzie użyczyła głosu Fionie. Później oglądaliśmy Diaz jeszcze m.in. w AdwokacieSekstaśmie. Dziś przebywa już na aktorskiej emeryturze.

Peter Greene – Dorian Tyrell

Greene w 1994 roku zaliczył także krótki, ale jakże pamiętny występ w Pulp Fiction Quentina Tarantino. W kolejnych latach oglądaliśmy go m.in. w PodejrzanychDniu próbyPięści wojownika, Dorwać byłą czy – stosunkowo niedawno – w Tesli. W latach 90. zmagał się z uzależnieniem od narkotyków.

Peter Riegert – porucznik Mitch Kellaway

Riegert na wielkim ekranie pojawiał się jeszcze choćby w Traffic Kupiliśmy zoo, a w telewizji zaliczył występy w takich produkcjach, jak Prawo i porządek, Rodzina SopranoŻona idealnaOjcowie oraz Unbreakable Kimmy Schmidt. 

Jim Doughan – Doyle

Doughan po Masce pojawił się m.in. w obu częściach dylogii FlintstonowieEvanie Wszechmogącym Hotelu dla psów. Użyczył także głosu w familijnej produkcji Stuart Malutki. Od 2007 roku nie występuje już na ekranie, pracuje jednak ze studentami w szkołach aktorskich.

Amy Yasbeck – Peggy Brandt

Yasbeck poświęciła karierę głównie na występy telewizyjne, grając między innymi w SkrzydłachKościach oraz Współczesnej rodzinie. W kinie mogliśmy ją oglądać jeszcze choćby w produkcji Dracula: Wampiry bez zębów.

Orestes Matacena – Niko

Maska to wciąż najbardziej znana rola Mataceny, choć aktor ma na koncie także kilkanaście innych ról, w tym jedną nagrodzoną statuetką Ozz Electric Award (Caged Dreams).

Ben Stein – dr Arthur Neuman

Stein to człowiek-orkiestra. Gra w filmach, występuje jako komik, pisze książki, jest prawnikiem… Od czasu Maski wystąpił w kilkudziesięciu innych produkcjach, w tym – co ciekawe – także w Dziedzicu Maski, powtarzając rolę z oryginału.

Nils Allen Stewart – Orlando

Stewart ma na koncie kilkadziesiąt występów w filmach i serialach, ale pracuje na planach także jako kaskader i koordynator kaskaderów.

Tim Bagley – Irv Ripley

Bagley do dziś regularnie pojawia się na ekranach, ale najczęściej w serialach (Detektyw MonkTerapia w sieciGrace i Frankie i inne). Ostatnim filmem, w którym się pojawił, były Mamusie bez synusiów.

Johnny Williams – Burt

W ostatnich latach Williams pojawił się choćby w oscarowym Green Book; wcześniej występował w wielu serialach, często grając gościnnie.

Eamonn Roche – pan Dickey

Roche w swojej karierze zaliczył sporo gościnnych występów w serialach, w tym w Scrubs oraz Żarze młodości.

Reg E. Cathey – Freeze (zmarły)

Charakterystyczny aktor, który po Masce pojawił się jeszcze w kilkunastu produkcjach filmowych i telewizyjnych, między innymi w House of CardsFantastycznej Czwórce oraz Luke’u Cage’u. Zmarł w 2018 roku.

Denis Forest – Eddy (zmarły)

Forest był aktorem, rzeźbiarzem i pisarzem. Po Masce pojawił się m.in. w Sztormie stulecia oraz Z Archiwum X. Zmarł nagle w 2002 roku po tym, jak przeszedł udar.

Richard Jeni – Charlie Schumaker (zmarły)

Jeni działał głównie jako stand-uper i komik. Po Masce pojawiał się na ekranie w Spalić Hollywood oraz Open Mic i The Aristocrats, gościnnie także w Świecie według Bundych. 10 marca 2007 roku został znaleziony przez swoją dziewczynę z pistoletem i raną postrzałową głowy; zmarł po przewiezieniu do szpitala. Jeni cierpiał na depresję i schizofrenię.

Na koniec wzmianka o Nancy Fish, która zagrała rolę pani Peenman. Od czasu Maski, Fish pojawia się na ekranie sporadycznie; głośniejsze tytuły w jej aktorskim portfolio to choćby Kiss Kiss Bang Bang oraz jeden z odcinków Z Archiwum X. Od lat nie gra i nie pokazuje się publicznie. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA