search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wygląda dziś obsada CUDOWNYCH LAT, kultowego serialu familijnego?

„Cudowne lata” to kultowy serial traktujący o dorastaniu.

Jakub Piwoński

28 listopada 2021

REKLAMA

Pamiętacie? Cudowne lata to amerykański serial familijny emitowany na przełomie lat 80. i 90. W Polsce jako pierwsza udostępniła go telewizja TVP2. Składająca się z sześciu sezonów produkcja opowiada o losach dorastającego chłopca, Kevina Arnolda. Pierwsza miłość, przepychanki z rodzeństwem, relacje z przyjaciółmi – to tylko niektóre składniki życia codziennego głównego bohatera. Serial z miejsca zdobył serca publiczności, ciesząc się zasłużonym kultem do dziś.

Jak wygląda jego obsada po latach?

Fred Savage jako Kevin Arnold

W głównego bohatera serialu, chłopca o imieniu Kevin, wcielił się Fred Savage. Okazuje się, że aktor najlepsze lata kariery przebył w młodości. To wtedy bowiem był najbardziej rozpoznawalny. Występował w reklamach, produkcjach dla dzieci, nagrodzono go nawet Young Artist Award. Największą popularność zdobył dzięki występowi w Cudownych latach, za który otrzymał kolejne nagrody. Nigdy później nie zdołał jednak dobić do tego sukcesu. Rola Kevina Arnolda zaszufladkowała go na dobre. W branży jednak pozostał, ale zasmakował jej od drugiej strony. Prócz drugoplanowych i epizodycznych występów w wielu serialach Savage od 1999 zajmuje się także reżyserią i produkcją niektórych z nich. Ostatnio widzieliśmy go w serialu Netflixa Przyjaciele z uniwerku.

Dan Lauria jako Jack Arnold

W surowego i wymagającego ojca głównego bohatera wcielił się Dan Lauria. Aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, a w dodatku weteran wojny w Wietnamie. Spośród wszystkich osób z tej listy Lauria może pochwalić się najbogatszym dorobkiem. W późniejszych latach widzieliśmy go jeszcze w takich produkcjach jak: Z Ziemi na Księżyc, Dzień Niepodległości, Agent XXL 2. Grywał policjantów, trenerów, liderów, ale w rolę ojca rodziny ponownie wcielił się w serialu Sullivan i syn. Z 74 latami na karku wciąż jest czynny zawodowo. Jeden z ostatnich występów zaliczył u boku Bena Afflecka w Drodze powrotnej.

Alley Mills jako Norma Arnold

Alley Mills wcieliła się w Cudownych latach w mamę głównego bohatera. Po występie w serialu stacji ABC zagrała także w innych telewizyjnych hitach: Doktor Quinn i Modzie na sukces. W tej drugiej produkcji łącznie wystąpiła na ekranie w prawie 500 odcinkach. Późniejsze produkcje z jej udziałem to Tak, kochanie, Niania wbrew woli, Młodość od kuchni. Obstawia przeważnie drugi plan.

Olivia d’Abo jako Karen Arnold

Powiedzmy to sobie wprost – aktorka wcielająca się w siostrę Kevina Arnolda nie zawojowała kina, choć, o dziwo, wciąż zalicza regularne występy. W latach 90. zagrała w takich produkcjach jak Kryptonim Nina, Świat Wayne’a 2 i Sknerus ­– głównie na drugim planie. W nowym milenium jeszcze bardziej oddaliła się od głównego nurtu, grając w takich filmach jak Paganini: Uczeń diabła, Zaginiony syn i tym podobnych.

Jason Hervey jako Wayne Arnold

Dokuczliwy brat głównego bohatera, którego tak bardzo kochaliśmy nienawidzić, oglądając Cudowne lata, nie zrobił wielkiej kariery aktorskiej. Jeszcze w trakcie trwania serialu zagrał epizodycznie w Powrocie do przyszłości. Inne jego występy w latach 90. kompletnie nie mają znaczenia. Ma jednak znaczenie to, co działo się z Jasonem później, gdy tylko mleko przestało ściekać mu spod nosa. Kręcąc się wokół amerykańskiego wrestlingu, wkrótce uzyskał stanowisko producenta wykonawczego World Championship Wrestling, które piastował aż do zamknięcia firmy w 2001 roku. W tym czasie zaprzyjaźnił się z ówczesnym wiceprezesem WCW, Erikiem Bischoffem, z którym założył Bischoff Hervey Entertainment, firmę zajmującą się produkcją różnych reality show. Hervey swego czasu pracował także jako specjalista od pijaru.

Josh Saviano jako Paul Pfeiffer

Najlepszy przyjaciel Kevina to Paul. Wcielił się w niego Josh Saviano, który w czasach Cudownych lat próbował swych sił jako dziecięcy aktor, ale nic specjalnego z tego nie wyszło. Saviano w dorosłym życiu obrał jednak słuszną drogę i poszedł na prawo. Przez jakiś czas krążyła miejska legenda, jakoby Saviano był tak naprawdę Marilynem Mansonem, lecz jak wiemy, jest to nieprawda.

Danica McKellar jako Gwendolyn „Winnie” Cooper

Podobnie jak w przypadku koleżanki z planu, d’Abo, McKellar kontynuowała po Cudownych latach karierę aktorską, otrzymywała nawet główne role, ale występowała przeważnie daleko od mainstreamu. W nowym milenium na swoje konto wpisała występy w szeregu komedii romantycznych. W jednej z ostatnich pt. You, Me & The Christmas Trees spotkała się nawet na planie z Jasonem Herveyem.

Daniel Stern – narrator

A tego pana kojarzycie? Jednego Kevina zadręczał, drugiego Kevina komentował z offu. Daniel Stern był narratorem w Cudownych latach. Później jego kariera rozwijała się różnorodnie. Grywał w serialach, użyczał głosu postaciom, pojawiał się w filmach, a nawet reżyserował. Miał co robić. Właśnie jest w trakcie pracy nad komedią Everything’s Peachy, do której napisał scenariusz i którą osobiście kręci.

Na koniec pamiętna czołówka:

Źródło zdjęć: www.people.com
Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA