Artyści, którzy zostali WYBUCZANI na galach rozdań nagród
Chociaż to relatywnie rzadkie momenty, na galach rozdań nagród transmitowanych na żywo może czasem zdarzyć się niespodziewane. Nie sposób nie przywołać tu słynnych wpadek z ostatnich kilku oscarowych uroczystości, kiedy koperty ujawniły nie te nazwiska, co trzeba, albo pięści pozbawiły aktorów wstępu na galę na najbliższą dekadę. Bywa i tak, że zazwyczaj niezwykle entuzjastyczna, wspierająca gwiazdy publiczność daje znać o swoim rozgoryczeniu, kiedy na scenie pojawi się ktoś, kogo nie są zbyt chętni oglądać. Wybuczanie przemowy to dość spory cios w kierunku osoby przy mikrofonie, a rzadko się zdarza, iż tak mocna reakcja publiki przejdzie bez echa w tabloidach. Przed wami kilka przykładów artystów, którzy zdecydowanie nie spodobali się publiczności i kiedy tylko ich nazwisko padło ze sceny, spotkała ich bolesna reakcja widowni.
Kristen Stewart – MTV Video Music Awards 2012
Kristen Stewart należy do najbardziej kontrowersyjnych młodych aktorek Hollywood, a raczej należała, szczególnie w okresie, gdy w kinach wciąż można było oglądać serię Zmierzch, a jej życie uczuciowe stanowiło dla mediów większą wartość niż filmy, w których występowała. Jeden z największych skandali aktorka zaliczyła w 2012 roku, kiedy na jaw wyszedł jej romans z reżyserem filmu Królewny Śnieżki i Łowcy Rupertem Sandersem. Afera zakończyła się rozpadem aż dwóch związków – małżeństwa Sandersa oraz relacji łączącej Stewart z jej ekranowym partnerem Robertem Pattinsonem. Fani Zmierzchu zebrani na MTV Video Music Awards mocno dali znać o swoim niezadowoleniu z postępowania Kristen, gdy na ekranie pojawił się klip z udziałem Stewart z ostatniej części sagi. Widownia wybuczała aktorkę, popierając przy tym stronę Pattinsona. Za Stewart wstawił się jednak prowadzący gali Kevin Hart, który przekonywał, że każdy może popełnić błąd, i poprosił publiczność, aby skończyła zachowywać się niedojrzale i po chamsku.
Michael Moore – Oscary 2003
Michael Moore zdobył w 2003 roku Oscara za najlepszy film dokumentalny, którym okazały się jego Zabawy z bronią. Gromkie oklaski największych gwiazd Hollywood przyćmiły jednak głosy sprzeciwu, które już kilkadziesiąt sekund po wejściu na scenę Moore otrzymał od części publiczności. Wszystko za sprawą jego odważnej, mocno politycznej przemowy, w jakiej rozgromił on słownie postępowanie ówczesnego prezydenta USA George’a W. Busha w sprawie wojny w Iraku. Jak wiemy, Oscary szczycą się swoją (jedynie powierzchowną) apolitycznością, co potwierdziło się chociażby w zeszłym roku, kiedy niedopuszczony do głosu został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dlatego trudno się dziwić, że przemowa wykraczająca poza słynne łzawe „Dziękuję Akademii” została okrzyknięta jedną z najgorszych w historii. Oto jak pogratulowano Moorowi zwycięstwa.
Kendall & Kylie Jenner – Billboard Music Awards 2015
Z Kamerą u Kardashianów ma na świecie dokładnie tyle zwolenników i wiernych fanów, ile hejterów i osób, które z chęcią wyrzuciłyby ten trwający już kilka dekad program z ramówki. W 2015 roku gwiazdy show, siostry Kylie i Kendall Jenner zapowiadały ze sceny występ swojego wtedy jeszcze szwagra Kanye’a Westa. Niestety, ich obecność na scenie nie spodobała się publiczności, której większość, jak można się domyślić, nie należała do grona zwolenników Kardashianów. Obie kobiety spotkały nieprzyjemne okrzyki ze strony zgromadzonej publiki, co jedynie pogorszyło ich i tak wymuszoną i sztuczną prezencję.
Marlon Brando / Sacheen Littlefeather – Oscary 1973
Moment, w którym Marlon Brando zrzekł się Oscara za Ojca Chrzestnego, trudno określić inaczej niż bezprecedensowy, przełomowy i wyjątkowy, a z pewnością wart zapisania w historii gali. W 1973 roku aktor otrzymał drugą już statuetkę za rolę w Ojcu Chrzestnym, jednak ani nie pojawił się na gali, ani nie zdecydował się przyjąć nagrody, co wprawiło w szok zebranych w sercu Hollywood przybyłych gości. Zamiast niego na scenie pojawiła się Sacheen Littlefeather, przedstawicielka plemienia Apaczów, która w imieniu Brando odmówiła przyjęcia Oscara, za powody podając stereotypowe, okrutne traktowanie Indian w amerykańskim kinie i telewizji. Publiczność podzieliła się wówczas na dwa obozy – część widowni nagrodziła ją za to odważne wystąpienie brawami, część krzyczała, buczała i radziła jej zejść ze sceny. Nazajutrz w amerykańskiej prasie pojawił się pełen list, w którym Brando wyjaśnia powody swojej odmowy. Tym samym zapisał się on w historii jako trzeci artysta – obok Dudleya Nicholsa i George’a C. Scotta – który odmówił przyjęcia nagrody Akademii Filmowej.
Anne Hathaway – BAFTA 2013
Wieczór rozdania nagród BAFTA w 2013 roku rozpoczął się dla Anne Hathaway niezbyt fortunnie. Aktorka, która miała wówczas na sobie suknię od Burberry, spóźniła się na ceremonię, gdyż strój uległ rozdarciu i musiał być natychmiastowo naprawiony. To pierwsza z gaf, która przysporzyła jej sporo kłopotów. Drugą było zachowanie, które okazała w stosunku do fanów specjalnie czekających kilka godzin na jej przybycie, których – krótko mówiąc – spławiła, biegnąc w pośpiechu niemal spóźniona na galę. Nic dziwnego, iż w tamtym momencie bardziej zależało jej na punktualnym pojawieniu się na uroczystości (tego wieczora zdobyła zresztą nagrodę za Najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Nędznicy), jednak fani nie wybaczyli jej tego łatwo – buczeli na nią do momentu, aż trafiła wreszcie do Royal Albert Hall, w której odbywają się gale. Biorąc pod uwagę niezbyt sprzyjające okoliczności, miejmy nadzieję, że fani, którym tego dnia nie udało się złapać Hathaway wtedy, gdy tego chcieli, ostatecznie odłożyli na bok rozgoryczenie i zrozumieli, że nie wszystko poszło wówczas po myśli aktorki, która na co dzień okazuje fanom mnóstwo szacunku.
Phillip Schofield & Holly Willoughby – National Television Awards 2022
Niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii programy telewizyjne również mają swoje gale rozdań nagród – podczas zeszłorocznej imprezy National Television Awards nagrodę za najlepszy program śniadaniowy otrzymał This Morning. Jego ówczesnymi prowadzącymi byli Phillip Schofield oraz Holly Willoughby. Co ciekawe, byli oni wówczas zaangażowani w dosyć groteskowo brzmiącą aferę – opinia publiczna podejrzewała bowiem, iż prezenterzy nielegalnie, pominąwszy 12-godzinną kolejkę, dostali się do tymczasowego grobu niedawno zmarłej królowej Elżbiety II, by oddać jej cześć. Schofield i Willoughby przekonywali wielokrotnie, iż umożliwiono im pominięcie kolejki ze względu na medialną akredytację, jednak nie zmieniło to negatywnego odbioru całej sytuacji w oczach ich fanów. Słusznie lub nie, zależnie od perspektywy, prowadzący otrzymali od widowni na National Television Awards zarówno brawa i słowa uznania, jak i gwizdy i buczenie.