search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

Alfabet ELIZABETH OLSEN. Filmy i życie aktorki

Łukasz Budnik

16 lutego 2019

elizabeth olsen 1
REKLAMA

Kilkanaście lat temu nazwisko Olsen kojarzyło się po pierwsze z filmowym gangiem, a po drugie z imionami Mary-Kate i Ashley. Słynne bliźniaczki miały swój złoty czas, gdy występowały w kolejnych filmach i serialach familijnych, jakże często emitowanych w Polsce. Dziś słyszy się o nich znacznie mniej – musiały ustąpić swojej siostrze, Elizabeth, która od ośmiu lat pnie się coraz wyżej po szczeblach kariery. Dziś aktorka obchodzi trzydzieste urodziny – to znakomita okazja, by przyjrzeć się jej dotychczasowym dokonaniom i przy okazji drodze ku sławy.

Na Elizabeth Olsen spojrzymy alfabetycznie.

DROGA KU UPADKOWI Dokąd zmierza rozszerzone uniwersum DC

AVENGERS. Grupa superbohaterów, której chyba nikomu dziś nie trzeba przedstawiać. Dotychczas pojawiły się trzy filmy sygnowane nazwą tej drużyny, już wkrótce kolejny (okaże się, czy ostatni), czyli Avengers: Endgame. Olsen dołączyła do rodziny Kinowego Uniwersum Marvela w filmie Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (pojawiła się tam w scenie po napisach), a pierwszy dłuższy występ zaliczyła w Czasie Ultrona, wcielając się w Scarlet Witch, superbohaterkę zdolną przekształcać rzeczywistość. Od tamtej pory widzieliśmy ją w tej roli jeszcze w Wojnie bohaterów i Wojnie bez granic. Olsen prawdopodobnie powtórzy rolę także w Endgame, choć nie jest uwzględniana w materiałach promocyjnych ze względu na aktualny status swojej postaci.

BARDZO GRZECZNE DZIEWCZYNY. Film z 2013 roku, w którym Olsen zagrała u boku Dakoty Fanning. Fabuła opowiada o dwóch przyjaciółkach, które zawierają układ, że po skończeniu liceum stracą dziewictwo. Pech chce, że po przeprowadzce do Nowego Jorku obie zakochują się w tym samym mężczyźnie. Produkcji będącej debiutem reżyserskim scenarzystki Naomi Foner (prywatnie matki Jake’a i Maggie Gyllenhaalów) Olsen nie może zaliczyć do udanych – niemal jednogłośnie została bowiem skrytykowana przez środowisko recenzentów.

CICHY DOM. Jedna z trzech produkcji, w których Olsen pojawiła się w 2011 roku, tym, w którym na dobre weszła do hollywoodzkiego świata. Cichy dom to remake urugwajskiego filmu pod tym samym tytułem. Fabuła skupia się na dziewczynie, granej właśnie przez Olsen, terroryzowanej w domu letniskowym. Zwraca uwagę fakt, że całość toczy się w czasie rzeczywistym i sprawia wrażenie nakręconej na jednym ujęciu (podobnie jak np. Sznur Hitchcocka). Tak jak w przypadku Bardzo grzecznych dziewczyn film nie wzbudził entuzjazmu wśród krytyków.

DEBIUT. Choć to wspomniany 2011 rok był tym, w którym Olsen przebiła się do Hollywood, to swój debiut ekranowy zaliczyła dużo wcześniej, bo w roku 1994 przy okazji telewizyjnego filmu Jak uratowano Dziki Zachód, w którym główne role zagrały jej siostry. Występ Elizabeth trudno uznać za rozbudowany – w obsadzie widnieje bowiem jako… dziewczyna w samochodzie. Aktorka pojawiła się też w kilku odcinkach telewizyjnego show z udziałem jej sióstr.

EDIE PARKER. Urodzona w 1922 i zmarła w 1993 roku autorka książki You’ll Be Okay, poświęconej jej mężowi Jackowi Kerouacowi, również pisarzowi. Obie te postaci to bohaterowie biograficznego filmu Na śmierć i życie z 2013 roku, w którym główne role zagrali Daniel Radcliffe i Dane DeHaan, a Olsen wciela się w nim właśnie w Edie Parker. Produkcja opowiadająca historię pokolenia beatników zyskała przychylność krytyków i została doceniona na kilku festiwalach.

FACEBOOK WATCH. Facebookowa platforma VOD, na której w 2018 roku po raz pierwszy udostępniono pierwszy sezon serialu Sorry for Your Loss, w którym Olsen wciela się w Leigh Shaw, młodą wdowę, która próbuje uporać się ze swoim życiem po nagłej i niespodziewanej śmierci męża. Internetowy serial spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem recenzentów, którzy chwalili podejście twórców do delikatnego tematu. Pod koniec zeszłego roku ogłoszono, że powstanie drugi sezon serialu.

GODZILLA. Film Garetha Edwardsa sprzed pięciu lat, który w tym roku doczeka się sequela, choć już bez udziału aktorki. Godzilla to kolejna odsłona opowieści o gigantycznym tytułowym stworze, choć niezwiązana fabularnie z poprzednimi i stanowiąca restart serii. Olsen gra żonę Forda Brody’ego, żołnierza wplątanego w zamieszanie związane z pojawieniem się Godzilli i potworów zwanych MUTO. Do projektu zaangażowała się ze względu na sympatię do poprzedniego filmu Edwardsa (Strefa X) i ze względu na duży entuzjazm reżysera do opowiadanej historii. Godzilla spodobała się krytykom, którzy docenili szacunek do materiału wyjściowego.

HANK WILLIAMS. Słynny amerykański artysta wykonujący muzykę country doczekał się w 2015 roku filmu biograficznego I Saw The Light. Historia Hanka Williamsa, w którym w artystę wcielił się Tom Hiddleston, Olsen zagrała zaś jego pierwszą żonę i partnerkę na scenie. Niestety, pomimo interesującego materiału wyjściowego i dwójki zdolnych aktorów w rolach głównych, film został zmiażdżony przez krytyków (20% na portalu Rotten Tomatoes), a to właśnie aktorskie występy były jednym z niewielu elementów, które doczekały się pozytywnych opinii na swój temat.

Avengers Wojna bez granic 2018

INGRID WYRUSZA NA ZACHÓD. Czarna komedia z 2017 roku, opowiadająca o niestabilnie psychicznej maniaczce mediów społecznościowych (w tej roli Aubrey Plaza), która wyrusza do Los Angeles z postanowieniem zaprzyjaźnienia się ze swoją idolką z Instagrama (Olsen). Film zadebiutował na festiwalu Sundance i zyskał sobie przychylność krytyków, którzy doceniali humor, trafne obserwacje na temat mediów i występy aktorskie Plazy i Olsen.

JEDZENIE. Elizabeth Olsen nie kryje się z tym, że uwielbia jeść, a wręcz wypowiada się tak, jakby było to jej największe hobby (stwierdziła kiedyś, że dobre jedzenie daje jej aż zbyt dużo szczęścia). Jeśli obserwujecie aktorkę na Instagramie, z pewnością dostrzegliście jej umiłowanie do publikowania postów i instastories związanych z żywnością.

KODACHROME. Dystrybuowany przez Netfliksa dramat z 2017 roku, oparty na artykule A.G. Sulzbergera opublikowanym w “New York Times” i skupiający się na relacjach synowsko-ojcowskich. Olsen wcieliła się tu w asystentkę postaci granej przez Eda Harrisa. Film zadebiutował na festiwalu w Toronto w 2017 roku.

LITERATURA. Jeśli zastanawiacie się, którą książkę Elizabeth Olsen nazywa swoją ulubioną, służę odpowiedzią – jest to Słońce też wschodzi pióra Ernesta Hemingwaya. Jak sama stwierdziła, czytając ją, można poczuć się bardzo męsko.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA