7 najciekawszych TRUE CRIME, które można obecnie obejrzeć na NETFLIXIE
Nie zgłębiałam jeszcze biblioteki dokumentów oferowanych przez platformę streamingową HBO MAX, dlatego w niniejszym zestawieniu chciałam się skupić na kilku nowszych Netflixowych serialowych propozycjach dokumentalnych. Miałam okazję je zobaczyć ostatnimi czasy i muszę przyznać, że wyjątkowo przypadły mi do gustu, mimo że skupiają się na ciężkim temacie, czyli na morderstwach. Wybrałam takie przykłady, które pogłębiają podjęty temat, koncentrując się także na ofiarach, a nie tylko sprawcy. Dodalibyście coś jeszcze do listy?
Morderca w żółtej pelerynie (2021)
Produkcja opowiada historię morderstw w Seulu, które miały miejsce pomiędzy rokiem 2003 a 2004. Zawsze śmiejemy się z mężem ze sposobu przedstawienia koreańskiej policji w filmach, jednak okazuje się, że ich wizerunek w rzeczywistości nie różni się tak bardzo od fikcji. To obraz korupcji, braku znajomości podstawowych procedur oraz braku komunikacji pomiędzy posterunkami. Okazuje się, że informacje na temat zdarzeń w poszczególnych dzielnicach nie były przekazywane dalej. Niewiedza policjantów o tym, co działo się w innych rejonach miasta, sprawiła, że życie w tym czasie straciło 21 osób – głównie były to prostytutki oraz bogaci seniorzy, którzy zostali zamordowani w niezwykle brutalny sposób. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim niekompetencja stróżów prawa. Jednym z tego przykładów jest sytuacja, gdy podejrzany ucieka z posterunku, wychodząc bez butów, jak gdyby nigdy nic i nikt go nie zatrzymuje. Do tego policjanci szukali w tym samym czasie dwóch seryjnych morderców, nie domyślając się, że prawdopodobnie chodzi o jedną i tę samą osobę. Ale dokument koncentruje się także na ofiarach – sex workerach, które pozbawione ochrony stawały się łatwym celem dla mordercy. Nikt ich bowiem nie szukał, gdyż nikt nigdy nie zgłosił ich zaginięcia. To przerażające studium przypadku, gdzie widzimy przerażające zbrodnie bez ich gloryfikowania.
Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę (2019)
Kolejny serial, w którym – tym razem internauci – postanawiają odkryć tożsamość mordercy zamieszczającego w sieci filmiki, na których zabija małe kotki na różne sposoby. Jak wiadomo, w Internecie wiele rzeczy może przejść, ale nie tortury słodkich kotków. Tutaj znajduje się granica, której nie można pod żadnym pozorem przekroczyć. Z czasem okazuje się, że mężczyzna nazywający się Luca Magnotta zdecydował się pójść o krok dalej i z pełną premedytacją zabija niczego nieświadomego studenta chińskiego pochodzenia, którego ciało następnie ćwiartuje. Rozpoczyna się walka z czasem, internetowi detektywi zaś nie zamierzają się tak łatwo poddać. Jest to niezwykle poruszający i jednocześnie przerażający dokument pokazujący historię narcystycznego mordercy, który od samego początku doskonale wiedział, co robi i w jaki sposób chce spełnić swoje chore fantazje. Niektórzy są zdania, że dokument daje mu niepotrzebny rozgłos, jednak dla mnie to historia przypadkowych ludzi, którzy połączyli siły w słusznej sprawie, starając się złapać Lucę, zanim ten ucieknie przed wymiarem sprawiedliwości.
Gdzie jest Marta? (2021)
Serial dokumentalny koncentruje się na kontrowersyjnej sprawie zaginięcia i prawdopodobnie śmierci nastolatki Marty del Castillo. Rodzina oraz bliscy podejrzewają, że za zbrodnią mogą stać jej koledzy, a dokładniej były chłopak – ostatnia osoba, która widziała dziewczynę żywą. Policja dokonuje kolejnych zatrzymań, jednak wersje zdarzeń cały czas się zmieniają; od przypadkowej śmierci przez gwałt i morderstwo. Rodzice do dziś nie wiedzą, co stało się z ich córką oraz kto stoi za jej zniknięciem. Policja oskarżana jest o opieszałość, w wyniku czego kluczowe dla sprawy dowody mogły zostać zniszczone przez sprawców. Od wydarzenia minęło równo 14 lat; gdzie jest Marta oraz kto był zamieszany w jej zniknięcie – tego dalej nie wiadomo. Interesujący wydaje się fakt, iż twórcy dokumentu koncentrują się na wszystkich aspektach sprawy, uwzględniając także zarzuty zatrzymanych chłopców odnośnie do przemocy ze strony stróżów prawa, którzy rzekomo wymusili na nich zeznania i przyznanie się do winy. Poznajemy także historię rodziny, która do dzisiaj nie zaprzestała poszukiwań ciała Marty.
Zabójcza oglądalność (2019)
Dokument koncentruje się na niezwykle popularnym brazylijskim polityku i byłym policjancie. Wallace Souza swego czasu prowadził popularny program telewizyjny, zatytułowany Canal Livre, w którym nie tylko pokazywał morderstwa na brazylijskich ulicach, ale także starał się walczyć ze zorganizowaną przestępczością. Reporterzy obecni na miejscu zdarzenia pokazywali zamordowanych bandytów, brali udział w pościgach policyjnych, a niekiedy sami wyszukiwali dilerów terroryzujących okolicznych mieszkańców. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy ten wraz z synem został oskarżony o przewodzenie zorganizowanej grupie przestępczej, gdzie policja była przekonana, iż morderstwa pokazywane w programie to tak naprawdę egzekucje, które ten zlecił na swoich przeciwnikach. Podoba mi się, że twórcy dość przewrotnie podchodzą do tego jakże poważnego tematu, prezentując nietuzinkową historię pełną zwrotów akcji. Co prawda produkcja jest zbytnio rozwleczona i momentami brakuje jej pazura, jednak podoba mi się, iż twórcy próbują pokazać skrawek otaczającej nasz rzeczywistości, choć znajduje się ona na zupełnie odrębnym kontynencie.
Motyw zbrodni (2020)
Na ten dokument trafiłam absolutnie przypadkiem i wciągnął mnie od samego początku. Twórcy prezentują makabryczną historię 14-latka żydowskiego pochodzenia, który w 1986 roku postanawia zabić całą swoją rodzinę w trakcie snu: rodziców oraz dwie starsze siostry. Co spowodowało, że podjął taką decyzję? Tego tak naprawdę nie wiadomo do dziś. Prawdę zna prawdopodobnie tylko on i jego prawnik, który jednak zarzeka się, iż nigdy nie zdradzi tej tajemnicy. Jest to bez wątpienia prowokujący dokument, który nie daje nam wszystkich oczekiwanych odpowiedzi. Pojawia się kilka wątków dotyczących ewentualnych nadużyć w stosunku do chłopca i jego sióstr ze strony ojca, ale wątek ten zostaje szybko porzucony. Mimo to jest to świetny dokument prowadzący widza krok po kroku przez całą historię, gdzie widzimy, jak chłopiec, który zamordował rodzinę, staje się mężczyzną żyjącym w taki sam sposób jak wiele innych osób w jego wieku. Jest to bez wątpienia prawdziwa zagadka, która możliwe, że nigdy nie została rozwiązana.
Zaginięcie Birgit Meyer (2021)
Birgit Meyer zaginęła bez śladu w 1989 roku. Niemiecki dokument skupia się na okresie 30 kolejnych lat jej poszukiwań, gdzie jej brat, były szef Państwowego Urzędu Kryminalnego w Hamburgu i zastępca szefa policji miasta Hamburg, nie zaprzestaje jej poszukiwań i rozpoczyna prywatne śledztwo. Wierzy, że po wielu latach w końcu uda mu się odnaleźć siostrę. Policjanci, którzy początkowo prowadzili sprawę, dopuścili się wielu rażących błędów w śledztwie, twierdząc, że kobieta prawdopodobnie uciekła; czekał ją rozwód po prawie dwóch dekadach małżeństwa. Pojawiły się teorie, ze zamordował ją mąż, który układał sobie życie z nową partnerką. Nikt z rodziny nie wierzy jednak w taki obrót sprawy. Wszystko zmienia się, gdy powołany do życia prywatny zespół ekspertów odkrywa po prawie 30 latach, kto mógł być zamieszany w całą sprawę. To jeden z tych dokumentów, który rozpoczyna się od jednej sprawy, a kończy na makabrycznym odkryciu. Twórcy pokazują przede wszystkim wytrwałość rodziny, która cały czas dążyła do prawdy, co finalnie pozwoliło na odkrycie położenia zwłok kobiety.
Morderstwo wśród mormonów (2021)
Salt Lake City, lata 80. XX wieku. Miastem wstrząsa fala zamachów wymierzonych w członków mormońskiej społeczności. Wybuch udaje się przeżyć jednej osobie – Markowi Hoffmanowi, cenionemu odkrywcy zaginionych mormońskich artefaktów. Osoby, które go znają, przypuszczają, że było to działanie celowe, gdyż ten odkrył coś, co w jego mniemaniu, mogło podważyć fundamenty całej wiary; rzekomo miał wieźć w samochodzie nowo odkryte znaleziska, które miały zatrząść światem mormońskich wyznawców. Cała sprawa już od samego początku wydaje się niezwykle ekscytująca, gdyż poznajemy historię Marka, współczesnego Indiany Jonesa, podróżującego po całym świecie i odkrywającego tajemnice stojące za religią. Kiedy jednak dotrwacie do końca, okazuje się, iż nic, co widzieliście, tak naprawdę nie ma przełożenia na rzeczywistość. Twórcy serwują nam trzy niezwykle fascynujące opowieści: o Marku i jego pracy, mormonach jako społeczności i morderstwach z premedytacją. Jeśli lubicie nieoczywiste dokumenty, to ten bez wątpienia jest dla Was.