search
REKLAMA
Zestawienie

5 FILMÓW DOKUMENTALNYCH, które wzbudzą w was ZŁOŚĆ I SMUTEK

Michalina Peruga

1 grudnia 2019

dokumenty ktore cie zasmuca
REKLAMA

Dokument, nie mniej niż film fabularny, ma ogromne możliwości przekazywania na ekranie dużych dawek emocji – niestety także tych negatywnych. Groza w filmie dokumentalnym jest często bardziej przerażająca niż ta w filmach fabularnych, bo wywodzi się prosto z codziennego życia. Oto pięć filmów, które wzbudzą w was złość i smutek, a przede wszystkim niezgodę na rzeczywistość, w której żyjemy.

Scena zbrodni (2012)

Scena zbrodni Joshuy Oppenheimera to doskonały przykład ogromnej siły, jaka kryje się w kinie dokumentalnym. Nominowana do Oscara, nagrodzona nagrodą BAFTA i Europejską Nagrodą Filmową Scena zbrodni opowiada o antykomunistycznych czystkach przeprowadzonych w Indonezji w latach 1965–1966. Do swojego filmu Oppenheimer zaprosił samych sprawców tych masowych morderstw, członków paramilitarnych grup i szwadronów śmierci, z Anwarem Congo, głównym przywódcą czystek, na czele. Chętnie opowiadają o popełnionych przez siebie zbrodniach, a zachęceni przez reżysera, wspólnie kręcą na ich temat film. To właśnie ta historyczna rekonstrukcja jest tematem dokumentu, a odgrywając sceny z przeszłości, bohaterowie wchodzą zarówno w role oprawców, jak i ofiar. Podróż w głąb umysłów morderców może być chwilami trudna do oglądania, a oryginalna formuła, jaką wybrał sobie reżyser, może nawet wydawać się absurdalna. Nie zmienia to faktu, że Oppenheimer zrobił wielkie kino dokumentalne – świetnie nakręcone i wstrząsające.

Dzieci z Leningradzkiego (2005)

Nominowany do Oscara film polskich twórców, Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego, to poruszająca opowieść o tysiącach bezdomnych rosyjskich sierot, żyjących na moskiewskim Dworcu Leningradzkim. Tragizm, przerażenie i niezgoda na taki los najmłodszych jest widoczna w każdej minucie tego krótkometrażowego filmu, w którym twórcy pokazują nam dzieci, niektóre bardzo malutkie, których nikt nie potrzebuje i o których nikt nie pamięta. Zdziczałe, angażujące się w grupy przestępcze, brudne, głodne i zażywające narkotyki dzieci to obraz, który na długo pozostaje w głowie. Podobną tematykę poruszył już kilka lat wcześniej film Children Underground (2001), także nominowany do Oscara, opowiadający o walczących o przeżycie na ulicach Bukaresztu rumuńskich bezdomnych sierotach – rezultacie bezmyślnej polityki wzrostu populacji komunistycznego rządu.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA