search
REKLAMA
Zestawienie

10 aktorów, którzy w jednym roku dostali Oscara i Złoty Glob za tę samą rolę główną

Czy są aktorzy, którzy w jednym roku dostali Oscara i Złoty Glob za tę samą rolę główną? Niektórzy dokonali tej sztuki dwukrotnie!

Martyna Janasik

18 stycznia 2024

REKLAMA

Czy są aktorzy, którzy w jednym roku dostali Oscara i Złoty glob za tę samą rolę główną? Oczywiście. Jest ich całkiem sporo. Niektórzy dokonali tej sztuki nawet dwukrotnie! Oto 10 aktorów, którzy w jednym roku dostali Oscara i Złoty Glob za tę samą rolę główną. Zaczynamy od mężczyzn.

Złote Globy uznawane są przez wielu za drugie najważniejsze nagrody filmowe po Oscarach. Niektórzy uważają je też za zapowiedź tego, co nastąpi na Oscarach, ponieważ często zdarza się, że ci sami twórcy, co dostali Złoty Glob, otrzymują potem Oscara. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć. Oto 10 aktorów, którzy w jednym roku dostali Oscara i Złoty Glob za tę samą rolę główną.

Alec Guinness

Alec Guinness zapisał się w historii kina na długo przed pojawienie się w serii Gwiezdne wojny jako Obi-Wan Kenobi. Aktor zdobył serca widzów i krytyków rolą w dramacie wojennym Most na rzece Kwai.W 1958 roku za kreację w tej produkcji Alec Guinness został nagrodzony statuetkami za najlepszą rolę główną na Oscarach, Złotych Globach i BAFTA.

Dustin Hoffman

Dustin Hoffman jest jednym z nielicznych, którzy nie tylko zdołali wygrać Oscara i Złoty Glob w jednym roku za tę samą rolę, ale zrobili to dwukrotnie. Pierwszy raz dokonał tego w 1980 roku za sprawą występu w kultowej Sprawie Kramerów. Potem powtórzył ten wyczyn w 1989 roku dzięki roli autystycznego sawanta w filmie Rain Man.

Tom Hanks

Czego możecie jeszcze nie wiedzieć o filmie Forest Gump? Kiedy Forrest uczy się grać w ping-ponga, otrzymuje wskazówkę, by nie spuszczać piłki z oczu. Od tego momentu w każdej scenie, w której gra w ping-ponga, Tom Hanks nie mruga. Ponoć Hanks zgodził się zagrać w tym filmie pod warunkiem, że obraz będzie zgodny z historycznymi faktami. Co więcej, aktor umówił się z wytwórnią, że nie dostanie za swoją rolę gaży, ale otrzyma jakiś procent od zysków filmu, co rzekomo przyniosło mu ostatecznie kilkadziesiąt milionów dolarów. W 1995 roku za rolę Foresta Gumpa Hanks zdobył Oscara i Złoty Glob oraz został pierwszym laureatem nagrody dla najlepszego aktora podczas ceremonii wręczenia nagród SAG, która odbyła się wówczas po raz pierwszy. Hanks może też cieszyć się tym samym osiągnięciem, co Dustin Hoffman, ponieważ zanim nagrodzono go Oscarem i Złotym Globem za rolę Gumpa, takie samo wyróżnienie przyznano mu rok wcześniej za film Philadelphia.

Gary Oldman

W ślady Toma Hanksa, zdobywając Oscara, Złoty Glob i SAG za tę samą rolę w jednym roku, poszedł m.in. Gary Oldman. Jego portret Winstona Churchilla w filmie Czas mroku i charakteryzacja oraz make-up sprawiły, że był niedościgniony podczas sezonu nagród w 2018 roku.

Jack Nicholson

Meryl Streep jest aktorką z największą liczbą nominacji w historii Oscarów – 21 nominacji. Wśród panów rekordem w ilości nominacji może pochwalić się Jack Nicholson. Aktor był nominowany do Oscara 12 razy. Trzykrotnie zwyciężał. Dokonał również sztuki wygrania Oscara i Złotego Globu za tę samą rolę główną w tym samym roku. Dokonał tego w 1998 roku dzięki roli w filmie  Lepiej być nie może. Był to drugi raz, kiedy tego dokonał. Wcześniej udało mu się to w 1976 roku za sprawą filmu Lot nad kukułczym gniazdem.

Matthew McConaughey

W pewnym momencie swojej kariery Matthew McConaughey mógł się kojarzyć niektórym jako przystojniak z komedii romantycznych. Aktor nie dał się jednak tak zaszufladkować. W 2013 roku rolą w dramacie biograficznym Witaj w klubie udowodnił, że dla roli może drastycznie się zmienić, ma odwagę eksperymentować i odnajdzie się w każdym gatunku. Hollywood zauważyło jego przemianę i w 2014 roku nagrodziło go Oscarem i Złotym Globem za rolę w Witaj w klubie. Na Oscarach McConaughey wygłosił wówczas w mojej opinii jedno z najbardziej inspirujących przemówień w historii tych nagród. Posłuchajcie.

Colin Firth

Colin Firth jednym widzom kojarzy się z filmem świątecznym To właśnie miłość. Innym miłośnikom kina zapadł w pamięć dzięki roli w debiucie reżyserskim Toma Forda Samotny mężczyzna. Z kolei na kartach Hollywood zapisał się na stałe za sprawą portretu króla Jerzego VI w dramacie historycznym Jak zostać królem. Film tak mnie poruszył i zmusił do przezwyciężenia moich własnych słabości, że był pozycją obowiązkową do uwzględnienia w niniejszym zestawieniu. W końcu to też właśnie ta produkcja dała Firthowi w 2011 roku Oscara i Złoty Glob.

Ben Kingsley

Ben Kingsley jest aktywnym aktorem od 1966 roku. Niektórzy będą go kojarzyć m.in. z roli w filmach Gandhi czy Lista Schindlera. Inni utożsamią go z Wyspą tajemnic. Jeszcze inni przypomną sobie, że gra w produkcjach Marvela. Aktor tak wszechstronny, że ciężko go zaszufladkować. Na przestrzeni lat był kilkukrotnie nominowany do Oscara i Złotych Globów. Największy sukces w sezonie nagród odniósł w 1983 roku, dzięki roli w dramacie biograficznym Gandhi. Właśnie za portret Gandhiego zdobył wówczas i Oscara i Złoty Glob.

Al Pacino

Al Pacino to aktor legendarny. Dla wielu wręcz jest ikoną i definicją aktora idealnego. Dlatego zdziwiłam się, gdy przygotowując się do napisania niniejszego zestawienia, odkryłam, że choć Pacino zagrał w ponad 45 filmach, tylko raz udało mu się  jednym roku zdobyć Oscara i Złoty Glob za tę samą rolę główną. Miało to miejsce w 1993 roku. Pacino nagrodzono wówczas za rolę planującego popełnić samobójstwo niewidomego emerytowanego pułkownika w Zapachu kobiety.

Robert De Niro

Skoro padło tu nazwisko Pacino, potrzeba wspomnieć też De Niro. W końcu Pacino i De Niro udowodnili, że na ekranie są duetem idealnym i analiza ich karier jest wybrakowana bez opisania ich współpracy. Dlatego też skoro wspomniałam Pacino, przywołam teraz też i De Niro. Robert De Niro jest uznawany za jednego z najbardziej dochodowych aktorów w historii kina. Jednakże podobnie jak Pacino tylko raz udało mu się zdobyć Oscara i Złoty Glob za tę samą rolę w jednym roku. Zdarzyło się to w 1981 roku. De Niro został wtedy nagrodzony za portret pięściarza Jake’a LaMotty w dramacie biograficznym Wściekły Byk.

Martyna Janasik

Martyna Janasik

Kulturoznawczyni i autorka tekstów. Miłośniczka jedzenia, kina i sportu. Pewnie dlatego jedne z jej ulubionych filmów to "Rocky" i "Julie i Julia". Zawsze chciała pisać, więc pisać będzie już zawsze. W wolnych chwilach uwielbia oglądać filmy i tenis ziemny.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA