search
REKLAMA
Archiwum

CZTERY POKOJE

Krzysztof Walecki

17 sierpnia 2018

REKLAMA

W sylwestrową noc wszystko może się zdarzyć. Ted (Tim Roth), który zaczyna właśnie pracę w hotelu “Mon Signor” z pewnością zapamięta ten dzień do końca życia. Na samym początku zostaje wezwany do apartamentu dla nowożeńców w celu “pocieszenia” mieszkającej tam kobiety. Okazuje się bowiem, że przybyłe tam damy (Valeria Golino, Madonna, Ione Skye, Sammi Davis, Lili Taylor, Alicia Witt) to… czarownice, które chcą wskrzesić swoją mistrzynię, a męskie nasienie jest jedynym brakującym składnikiem. Owo pocieszenie ma polegać na szybkim numerku.

Cztery pokoje

Następnie chłopiec hotelowy zostaje wezwany, aby dostarczyć trochę lodu na imprezę, jednak myli pokoje i z powodu tej pomyłki dostaje się w ręce Zygfryda (David Proval), który omyłkowo bierze go za kochanka swojej żony (Jennifer Beals). Mimo tego, że furiat ma pistolet, Ted postanawia zachować zimną krew i czym prędzej wydostać się z tej niewygodnej sytuacji.

Cztery pokoje

W trzecim pokoju mieszka małżeństwo (Antonio Banderas, Tamlyn Tomita) z dwójką dość kłopotliwych dzieci (Lana McKissack, Danny Verduzco). Rodzice wychodzą na sylwestrową imprezę, zaś “pociechami” ma się zaopiekować dobroduszny, choć już nieco wyczerpany Ted. Nie wie jednak, że dzieciaki lubią pić alkohol, palić papierosy, oglądać kanał erotyczny, a na dodatek pod hotelowym łóżkiem znajdują… zwłoki.

Cztery pokoje

Apartament na najwyższym piętrze wynajmuje znany reżyser Chester Rush (Quentin Tarantino) wraz ze swoimi kumplami (Bruce Willis i Paul Calderon). Doprowadzony do granic obłędu Ted ma wyraźne polecenie – musi tam dostarczyć deskę, tasak, sznurek i lód. Rush chce odtworzyć scenkę z serialu Alfred Hitchcock przedstawia. Założył się bowiem z jednym z kolegów, że ten nie zapali 10 razy pod rząd swojej zapalniczki. Jeżeli to zrobi, Chester przegra swój samochód, jeżeli mu się nie uda, to straci palec. Gońcowi zostaje powierzona rola kata…

Cztery pokoje

Cztery pokoje to zwariowana czarna komedia nowelowa zrealizowana przez czterech różnych reżyserów. Allison Anders, która nakręciła Brakujący składnik nie jest znana, ale udało jej się na planie zebrać parę sławnych aktorek. Valeria Golino wystąpiła w takich filmach jak Hot Shots I, II, Ucieczka z Los Angeles oraz Wieczna miłość, zaś gwiazda muzyki pop Madonna również ma doświadczenie w tym biznesie. Zagrała m.in. w Evicie, Rozpaczliwie szukając Susan oraz Dicku Tracy.

Cztery pokoje

Druga nowelka została stworzona przez Alexandre’a Rockwella – podobnie jak Anders reżysera raczej mało popularnego, zaś główne role u niego odtworzyli David Proval znany głównie z Nędznych ulic Martina Scorsese oraz Jennifer Beals, która u boku Stinga zagrała w filmie The Bride, czyli wariacji na temat dr. Frankensteina i jego potwora.

Cztery pokoje

Dwie pozostałe nowele zostały zrealizowane przez magów współczesnego kina – Roberta Rodrigueza (Desperado, Od zmierzchu do świtu, Oni) i Quentina Tarantino (Wściekłe psy, Pulp Fiction, Jackie Brown). Rozrabiaki Rodrigueza podobnie jak Mężczyzna z Hollywood Tarantino mogą się pochwalić znakomitą obsadą. W pierwszej z wymienionych wyżej pozycji wystąpili Antonio Banderas i Salma Hayek. Oboje już zagrali wspólnie w znakomitym filmie akcji Rodrigueza pt. Desperado, choć Banderas znany jest również z Maski Zorro, zaś Hayek z Klubu 54. W noweli nr 4 wystąpił sam reżyser, który może się poszczycić rolami w innych swoich produkcjach oraz filmach Rodrigueza. Oprócz niego pojawił się również Bruce Willis – gwiazdor “numero uno”, popularny dzięki filmom Szklana pułapka I, II, III, 12 małp czy też ostatnim thrillerom M. Nighta Shyamalana (Szósty zmysł i Niezniszczalny). Główna rola Teda została powierzona Timowi Rothowi, aktorowi bardzo znanemu, który ma na swoim koncie udziały i w filmach sensacyjnych (Wściekłe psy), i w komediach (Klincz), a także w obrazach historycznych (Rob Roy).

Cztery pokoje

Trudno opisać Cztery pokoje jako całość, gdyż dwie pierwsze nowele są tak słabe, że aż głupie, zaś pozostałe – niesamowicie śmieszne. W Brakującym składniku niemal wszystko jest złe, od treści zaczynając na aktorach kończąc (poza Rothem, który gra wyśmienicie). Szkoda, ponieważ pomysł wyjściowy był całkiem ciekawy. Druga historia (Niewłaściwy facet) jest już troszeczkę lepsza, mimo że opiera się jedynie na omyłkowym wzięciu Teda za kochanka, co prowadzi do… wymienienia jak największej liczby przymiotników określających penisa. Rozrabiaki to z całą pewnością najlepsza nowela, w której śmiechu jest co nie miara, a widzowie tylko czekają na zwariowany finał. Tarantino zaś kręcąc swoją historię wykazał się przede wszystkim znajomością serialu Alfred Hitchcock przedstawia, co wykorzystał w przewrotnym, ale i zabawnym finale. Polecam obejrzenie tegoż filmu przynajmniej dla dwóch ostatnich opowieści, a resztę pozostawiam decyzji widza.

I Nowela:
Tytuł oryginalny: “The Missing Ingredient”
Tytuł polski: “Brakujący składnik”
Reżyseria: Allison Anders
Scenariusz: Allison Anders
Zdjęcia: Rodrigo Garcia
W rolach głównych: Valeria Golino, Madonna, Ione Skye, Samii Davis, Lili Taylor, Alicia Witt

II Nowela:
Tytuł oryginalny: “The Wrong Man”
Tytuł polski: “Niewłaściwy facet”
Reżyseria: Alexandre Rockwell
Scenariusz: Alexandre Rockwell
Zdjęcia: Phil Parmet
W rolach głównych: Jennifer Beals, David Proval

III Nowela:
Tytuł oryginalny: “The Misbehavers”
Tytuł polski: “Rozrabiaki”
Reżyseria: Robert Rodriguez
Scenariusz: Robert Rodriguez
Zdjęcia: Guillermo Navarro
W rolach głównych: Antonio Banderas, Tamlyn Tomita,
Lana McKissack, Danny Verduzco, Salma Hayek

IV Nowela:
Tytuł oryginalny: “The Man From Hollywood”
Tytuł polski: “Mężczyzna z Hollywood”
Reżyseria: Quentin Tarantino
Scenariusz: Quentin Tarantino
Zdjęcia: Andrzej Sekuła
W rolach głównych: Quentin Tarantino,
Bruce Willis, Jennifer Beals, Paul Calderon

Tekst z archiwum film.org.pl.

Avatar

Krzysztof Walecki

REKLAMA