search
REKLAMA
News

Wystartowało KAMERALNE LATO w Radomiu! Przedstawiamy program imprezy

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO już po raz szesnasty w przekształcają Radom w mazowiecką stolicę kina. W tym roku najważniejsze wydarzenia filmowe odbywają się pod szyldem...

Natalia Hluzow

4 lipca 2023

REKLAMA

W ciągu półtorej dekady KAMERALNE LATO przeszło transformację z niewielkiej radomskiej imprezy do międzynarodowego festiwalu o wielowymiarowym charakterze. Właśnie dlatego w 2022 roku z całości imprezy wyodrębniono skupiony na tematyce wolności FREEDOM Film Festival. Pierwszy film w plenerowym cyklu NIEBO NAD RADOMIEM zapowie dziś nasza redaktorka Natalia Hluzow.

FREEDOM Film Festival

FREEDOM Film Festival, którego Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, to przede wszystkim dwa konkursy filmowe. W uruchomionym w ubiegłym roku Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych udział wezmą produkcje z całego świata, m.in. z Australii, Finlandii, Filipin czy Izraela. Filmy z sekcji międzynarodowej oceni światowej klasy Jury w składzie: Krzysztof Zanussi (przewodniczący), Lena Góra i Agnieszka Glińska.

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zobaczymy dwadzieścia polskich krótkich metraży. O tym, który z nich zwycięży, zadecydują Michał Oleszczyk (przewodniczący), Małgorzata Zajączkowska oraz – jak co roku – Marek Świszcz i pełniąca rolę ambasadorki KAMERALNEGO LATA Anna Mucha. Nad obydwoma pieczę sprawuje dyrektor artystyczny Łukasz Adamski.

Podczas projekcji plenerowych NIEBO NAD RADOMIEM zaprezentowane zostaną filmy dotykające tematu wolności z dwóch bardzo różnych perspektyw. Obrazy sci-fi „Ex Machina” (reż. Alex Garland) oraz „Raport mniejszości” (reż. Steven Spielberg) będą punktem wyjścia do dyskusji na temat zagrożeń i ograniczeń, jakie w tym aspekcie niesie ze sobą rozwój AI. Natomiast „Roving Woman” w reżyserii Michała Chmielewskiego, jak na rasowe kino drogi w amerykańskim stylu przystało, ukaże wolność jednostki w jej najbardziej klasycznym wymiarze. Wprowadzenia do filmów i dyskusje po nich poprowadzą Michał Oleszczyk (SpoilerMaster), Łukasz Adamski oraz nasza redaktorka Natalia Hluzow.

Nie zabraknie także pokazów specjalnych z udziałem zaproszonych gości. W plenerowym pokazie filmu „Roving Woman” udział weźmie Lena Góra, swoje najnowsze dzieło pt. „Liczba doskonała” zaprezentuje sam Krzysztof Zanussi, zaś Sebastian Fabijański opowie o swoim debiutanckim krótkim metrażu „Hawaje”, który zostanie pokazany na dziedzińcu Klubu Festiwalowego PaTaThai Radom. Zobaczymy też poświęcone sytuacji w Ukrainie dokumenty Magdaleny Juszczyk, z którą będzie można podyskutować po projekcji.

Po całych dniach pełnych filmowych wrażeń festiwalowicze będą mogli porozmawiać o kinie i zrelaksować się przy dźwiękach muzyki lokalnych artystów podczas wieczornych imprez w Klubie Festiwalowym PaTaThai Radom.

Sekcje edukacyjna i branżowa

Jedną z najważniejszych misji KAMERALNEGO LATA jest edukacja – zarówno w zakresie realizacji krótkich form filmowych, jak i w obszarze profilaktyki społecznej i uwrażliwiania młodych ludzi na problemy współczesnego świata poprzez podejmowanie kreatywnych działań. W tym roku ponownie odbywają się dwa cykle warsztatowe – Mazowieckie Warsztaty Filmowe ABC Pracy z Kamerą skierowane do nastolatków z Radomia i okolic oraz Międzynarodowe Warsztaty Filmowe TOGETHER dla młodzieży z Polski, Francji, Niemiec i Włoch, realizowane w ramach programu Erasmus+.

KAMERALNE LATO to także rozbudowana sekcja branżowa SCRIPTMARKET.PRO. W ramach wydarzeń współorganizowanych z Sekcją Młodych Producentów KIPA filmowcy u progu kariery poznają perspektywy rozwoju zawodowego po szkole filmowej i realia debiutu reżyserskiego; dowiedzą się, jak znaleźć wymarzonego producenta; zmierzą się z bardzo gorącym obecnie tematem AI w filmie oraz będą mogli skorzystać z otwartych konsultacji z producentami. Prócz tego przedstawiciele czołowych polskich szkół filmowych porozmawiają na temat edukacji filmowej w Polsce, a dyrektor organizacyjny festiwalu, Bartosz Bednarczyk, oprowadzi uczestników sekcji po radomskich lokacjach o największym potencjale filmowym.

Wydarzenia towarzyszące

Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział także w wydarzeniach towarzyszących. Akademia Zawodowców to okazja dla każdego nastolatka, by poznać tajniki aktorstwa filmowego od kuchni. Dla jeszcze młodszych pasjonatów kina zorganizowane zostaną spotkania filmowe KAMERALNE LATO DZIECIOM, podczas których zobaczą hity „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona” oraz „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!”. Dowiedzą się także, jak powstaje film i jak dbać o bezpieczeństwo.

Festiwal zwieńczy finałowa gala, która odbędzie się w radomskim Teatrze Powszechnym. Uświetni ją występ rapowy Sebastiana Fabijańskiego.

Szczegółowy program 16. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO i towarzyszącego jej FREEDOM Film Festival znajdziecie na stronie festiwalu www.kameralnelato.pl.

 

Natalia Hluzow

Natalia Hluzow

Miłośniczka twórczości Tarantino, Nolana, Waititiego, kina superhero i serialu „The Office” (US!) wychowana na „Władcy pierścieni” i „Zabójczej broni”. Za synonimy filmowego arcydzieła uważa „Fight Club”, „Bękarty wojny” i „Incepcję”. Jej najnowszą miłością jest „Batman” Matta Reevesa. Na przekór stereotypom dotyczącym osób po szkołach filmowych, ponad wszystko kocha kino mainstreamowe i wszelkie toczące się w jego ramach gry intertekstualne. Nienawidzi wydumanych dialogów, papierowych postaci i kiedy twórcy wątpią w inteligencję widza.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA