search
REKLAMA
News

Steven Spielberg przewiduje ZAPAŚĆ w branży filmowej. “Wysokobudżetowe filmy legną w gruzach”

Zdaniem słynnego twórcy, już wkrótce będzie znacznie mniej filmów, które trafiają bezpośrednio do kin…

Jakub Piwoński

13 lipca 2023

REKLAMA

Jeden z najsłynniejszych współczesnych reżyserów filmowych, Steven Spielberg, przyznał niedawno, że kina czeka ogromna zmiana. Opinię tę podzielił George Lucas. Krytyczne przewidywania twórcy wypowiedzieli podczas spotkania zorganizowanego dla studentów i otwarcia nowego budynku szkoły filmowej kalifornijskiego uniwersytetu (USC Cinematic Arts). Co dokładnie mieli na myśli?

Steven Spielberg powiedział studentom, że uczą się o branży w bardzo niestabilnych dla niej czasach. Kiedy nawet pewne i sprawdzone talenty mają trudności z wprowadzeniem filmów do kin. Niektóre pomysły młodych filmowców „są zbyt marginalne dla filmów” – powiedział Spielberg uściślając:

„To jest wielkie niebezpieczeństwo i ostatecznie nastąpi implozja – lub wielki krach. Nastąpi implozja, w której trzy, cztery, a może nawet pół tuzina wysokobudżetowych filmów legnie w gruzach, co kompletnie zmieni paradygmat”.

W jaki sposób? Zdaniem Spielberga i Lucasa (twórców, którzy, jakby nie patrzeć, odpowiedzialni są za współczesny kształt branży) kina już wkrótce będą miejscem o wiele bardziej ekskluzywnego doświadczenia. Bliżej im będzie do Broadwayowskiego modelu – filmy dedykowane kinom będą emitowane dłużej, nawet przez rok, ale będzie ich siłą rzeczy mniej (Lucas zwrócił uwagę, że E.T. Spielberga był dostępny w kinach prze rok i cztery miesiące). Cała reszta przeznaczona będzie, jak łatwo się domyśleć, mediom strumieniowym.

Spielberg zasugerował także, że jeden z jego filmów, swego czasu kandydat do Oscara, historyczny Lincoln, był filmem, który miał bardzo duże trudności z dostaniem się do kin. Był moment, gdy o wiele bardziej prawdopodobna była jego premiera w telewizji.

„Był tak blisko – zapytaj HBO – tak blisko”.

Z kolei twórca Gwiezdnych wojen podzielił opinię kolegi po fachu ubolewając jednocześnie nad ogromnymi kosztami marketingu filmów i przemożną chęcią tworzenia filmów dla mas. Przyznał nawet, że podobnie jak Spielberg, on również miał problem z wypuszczeniem do kin jednego ze swoich filmów. Mowa o filmie wojennym Red  Tails (polski tytuł Eskadra „Czerwone ogony”) z 2012 roku.

“Mówiąc o Lincolnie i Red Tails, które ledwo wprowadziliśmy do kin, mówimy o Stevenie Spielbergu i Georgu Lucasie, którzy nie mogą wprowadzić swojego filmu do kina.”

– dodał z przekąsem Spielberg.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA