search
REKLAMA
News

GEORGE LUCAS mówi o tym, dlaczego sprzedał STAR WARS Disneyowi

Łukasz Budnik

6 grudnia 2020

REKLAMA

Trylogia sequeli Star Wars (Przebudzenie MocyOstatni JediSkywalker. Odrodzenie) dla wielu fanów sagi okazała się rozczarowaniem. Do teraz w sieci można przeczytać wyrazy ubolewania, że to nie George Lucas, twórca całej marki, zajął się tworzeniem dalszej historii Luke’a Skywalkera i jego przyjaciół. W nowej książce Paula Duncana pt. Star Wars Archives 1999-2005, Lucas opowiada, dlaczego w 2012 roku postanowił sprzedać LucasFilm i Gwiezdne wojny Disneyowi.

Twórca zauważa, że gdyby sam miał się zająć stworzeniem nowej trylogii, zajęłoby to około 10 lat.

Teraz wciąż pracowałbym nad Epizodem IX. W 2012 roku miałem 69 lat. Należało zadać sobie pytanie, czy będę to robić do końca życia i czy będę znowu przez to przechodzić. W końcu zdecydowałem się wychować córkę i pocieszyć się życiem. Mogłem nie sprzedawać LucasFilm i zlecić komuś nadzorowanie produkcji, ale to nie byłaby emerytura. Próbowałem czegoś takiego przy “Imperium kontratakuje” i “Powrocie Jedi”, ale i tak byłem tam każdego dnia. Chociaż przyjaźniłem się z pozostałymi twórcami, a oni wykonywali świetną pracę, to nie było to samo – miałem przeświadczenie, że gdy całkiem się odsunę, to nie zadziała w ten sam sposób i będę sfrustrowany. Jestem typem mikromenedżera, nie mogę nic na to zaradzić.

jj-abrams-george-lucas

Twórca dodał:

Stwierdziłem, że się tego zrzeknę, chciałem bowiem uczestniczyć w wychowaniu córki i zbudować muzeum. Stwierdziłem, że jeśli nie zrobię tego wtedy, to już nigdy się nie uda. Poświęciłem życie na budowanie “Star Wars” – 40 lat – i trudno było z tego zrezygnować, ale to był właściwy czas. Myślałem, że będę mieć nieco więcej do powiedzenia na temat następnych trzech filmów, bo właściwie już rozpocząłem pracę nad nimi, ale chcieli czegoś innego. Nie zawsze wychodzi tak, jak byś tego chciał. Takie życie.

Lucas przed sprzedaniem Lucasfilm wstępnie zajmował się już nową trylogią i prowadził rozmowy z aktorami. Miał inny pomysł na sequele, planował w nich bowiem uwzględnić na przykład Dartha Maula (który jest obecny w serialach animowanych, zaliczył też cameo w filmie o Hanie Solo).

Żałujecie, że to nie Lucas tworzył części VII-IX?

Poniżej fragment książki Duncana:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA