search
REKLAMA
News

Poznaliśmy SZCZEGÓŁOWE WYTYCZNE dla polskich kin. Jakich zasad muszą przestrzegać pracownicy i widzowie?

Łukasz Budnik

3 czerwca 2020

REKLAMA

W zeszłym tygodniu minister Piotr Gliński poinformował o tym, że od 6 czerwca otwierać się mogą instytucje kultury, w tym kina, teatry i filharmonie. Na tę chwilę wiemy, że największe sieci kin poczekają z udostępnieniem sal dla widzów nieco dłużej (niewykluczone, że do czasu premiery Tenet). Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało szczegółowe wytyczne dotyczące postępowanie w kinach.

W opublikowanych przez Ministerstwo zasadach czytamy o obowiązku zakrywania ust i nosa przez widzów oraz udostępnienia przez kino widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc na sali – rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Obowiązek ten nie dotyczy osób które są na sali z dzieckiem poniżej 13. roku życia lub osobą niepełnosprawną oraz osób wspólnie zamieszkujących. Ministerstwo zaleca, aby w każdym kinie powołany został koordynator do spraw zdrowotnych, a widzowie podawali swoje dane kontaktowe na wypadek stwierdzenia u któregoś z widzów zakażenia SARS-CoV-2. Dane zbierane są w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną.

Pracownicy kina będą mieli obowiązek noszenia maseczki (zasłonięcia ust i nosa) lub przyłbic oraz stosowania środków do dezynfekcji rąk, a w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientem trzeba zastosować przegrodę mechaniczną (pleksiglas). Po kontakcie z widzami zaleca się mycie rąk i dezynfekcję. Ministerstwo informuje także o konieczności wietrzenia pomieszczeń i zaleca kupowanie biletów online. Istotną kwestią jest to, by w pracy pojawiały się jedynie zdrowe osoby. Pracownicy muszą częściej myć toalety i zapewnić widzom środki do dezynfekcji – mycie rąk będzie obowiązkowe dla uczestników seansów.

Tutaj przeczytacie pełne wytyczne.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA