search
REKLAMA
News

Nie żyje Jane Birkin. Brytyjsko-francuska aktorka, piosenkarka i ikona mody odeszła w wieku 76 lat

Jane Birkin była ikoną europejskiej popkultury w latach 60. i 70. XX wieku.

Przemysław Mudlaff

16 lipca 2023

Jane Birkin
REKLAMA

16.07.2023 roku francuskie media podały informację o śmierci Jane Birkin. Według “Le Parisien” i telewizji BLM, które powołały się na bliskich artystki, tę znaleziono martwą w jej mieszkaniu w Paryżu. Przyczyna śmierci Birkin nie jest jeszcze znana.

Jane Birkin urodziła się w 1946 roku w Londynie, w zamożnej dzielnicy mieszkalno-handlowej, Marylebone. Chociaż Jane była jedną z najpopularniejszych aktorek we Francji, to swoje pierwsze kroki w tym fachu stawiała na Wyspach. Najważniejszym występem z początków jej kariery była epizodyczna rola blondynki w legendarnym Powiększeniu Michelangelo Antonioniego. W 1968 roku Birkin przeniosła się do Francji. Chciała bowiem zagrać w dramacie Pierre’a Gimblata, Slogan. Rzuciła się wówczas na bardzo głęboką wodę, ponieważ nie znała języka francuskiego. Mimo to otrzymała w filmie rolę Evelyne, a na jego planie poznała Serge’a Gainsbourga. Ich znajomość szybko przemieniła się w płomienny romans, którego wyraz oboje dali w jednym z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych francuskich utworów popowych, Je t’aime… moi non plus. Burzliwa i skandalizująca znajomość z Serge’em, odwaga, energia oraz niezwykła uroda Birkin otworzyły przed nią nowe możliwości aktorskie. W ciągu kolejnych 20 lat Jane wystąpiła w ok. 50 francuskich produkcjach filmowych. Do najbardziej znanych z nich należą: Basen (1969), Gdyby Don Juan był kobietą (1973), Śmierć na Nilu (1978), Zło czai się wszędzie (1982).

Owocem związku Jane Birkin i Serge’a Gainsbourga jest Charlotte Gainsbourg, która poświęciła swojej matce przejmujący esej filmowy Jane według Charlotte (2021). Poza Charlotte, Jane była także matką Kate Barry (owoc jej związku z Johnnym Barrym) oraz piosenkarki Lou Dillon (ojcem Lou jest reżyser Jacques Doillon).

 

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA