search
REKLAMA
News

KOSMICZNY MECZ: NOWA ERA – niektórzy chcą bojkotować film. Powodem usunięty już tweet LeBrona Jamesa

Łukasz Budnik

24 kwietnia 2021

REKLAMA

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że w nadchodzącej kontynuacji Kosmicznego meczu zabraknie jednej z klasycznych postaci – skunksa o imieniu Pepé Le Swąd, a bohater nie pojawi się już w żadnej z kolejnych produkcji Warner Bros. Rozpoczęło to pierwszą z kilku afer związanych z filmem. 

Wcześniej  w tym roku na łamach New York Times dziennikarz Charles M. Blow skrytykował postać skunksa stwierdzając, że normalizuje ona gwałt (argumentował to tak, że postać nie przyjmuje od mowy ze strony Penelopy, a nawet zamyka ją na klucz). Usunięcie Pepé wywołało w sieci niemałe kontrowersje i pojawiły się głosy, że sprawa poszła za daleko. Szum wywołała też sprawa króliczki Loli i jej mniejszego – w stosunku do oryginalnego filmu – biustu. Kolejne kontrowersje rozpoczęły się po pierwszym zwiastunie filmu, w którym uwzględniono postaci z Mechanicznej pomarańczy. Internauci nie mogli uwierzyć, że studio najpierw usunęło z filmu Pepé, a później postanowili uwzględnić w filmie dla dzieci postaci będące gwałcicielami i mordercami.

Po kilkunastu dnia ciszy temat Kosmicznego meczu znów powrócił. Tym razem za sprawą występującego w głównej roli LeBrona Jamesa, który zareagował na wydarzenie z Ohio, gdzie policjant zastrzelił 16-latkę trzymającą nóż. Koszykarz umieścił na Twitterze zdjęcie tego policjanta i podpisał je “TY JESTEŚ NASTĘPNY”. Post wywołał negatywne reakcje, a James rozwinął myśl w innym wpisie.

Mam dość patrzenia, jak czarnoskórzy są zabijani przez policję. Usunąłem tweeta, bo został użyty do szerzenia dalszej nienawiści. Nie chodzi o jednego policjanta, lecz o całym systemie, a nasze słowa są zawsze używane, aby szerzyć rasizm. Desperacko pragnę ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Jakie by nie były zamiary Jamesa, jego post sprawił, że grupa osób zaczęła nawoływać na Twitterze do bojkotu Kosmicznego meczu: Nowej ery. Jednym z pierwszych, który to zasugerował, był Jack Posobiec, konserwatysta i autor teorii spiskowych. W swoim poście dodał, że James grozi policji. W ślad za nim poszli inni, powtarzając frazę “boycott Space Jam” i pisząc, że zapewne i tak nikt nie będzie “zainteresowany tym gównem”.

Poniżej wybrane tweety:

Premiera filmu zaplanowana jest na 16 lipca. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA