search
REKLAMA
News

KEANU REEVES nie wiedział, że MATRIX to metafora transpłciowości. Aktor komentuje

Łukasz Budnik

21 sierpnia 2020

film the matrix 1999 neo keanu reeves accessories neo sunglasses
REKLAMA

W niedawnej rozmowie z Netflix Film Club, Lilly Wachowski – współscenarzystka i współreżyserka Matrixaprzyznała, że słynne dzieło science fiction i podróż Neo w istocie miały być metaforą transpłciowości. Przypomnijmy, że Wachowski w 2016 roku ujawniła, że jest osobą transpłciową, a jej siostra Lana zrobiła to samo w 2010. 

Lilly Wachowski powiedziała, że w momencie premiery świat nie był gotowy na taką metaforę i podała przykłady na jej potwierdzenie – postać Switch miała być mężczyzną rzeczywistości i kobietą w Matriksie, ale zaingerowało studio. Z kolei bohater Keanu Reevesa porzuca swoją dotychczasową tożsamość (Thomas Anderson) na rzecz Neo. Reżyserka dodała, że tworzenie sztuki pomaga w rozmowie na dany temat w nowy sposób i rzuca na niego inne światło. Wachowski przyznała, że w Matriksie chodziło o pragnienie transformacji, ale wówczas wszystko to pochodziło z zamkniętej perspektywy i nie jest pewna, na ile obecna była transpłciowość w jej głowie. Autorka Matriksa wyraziła też radość, że jej film pomaga osobom transpłciowym. Do kwestii tej odniósł się ostatnio sam Reeves:

Nigdy nie rozmawiałem z Lilly na ten temat, nie zakomunikowała mi tego. Myślę, że seria Matrix to głębokie kino, a metaforycznie wielu ludzi może się do tego odnieść, dlatego to super, że Lilly podzieliła się tym z nami wszystkimi.

MALCOLM I MARIE Bolesny portret damsko męskiej relacji

Aktualnie trwają prace nad czwartą częścią Matrixa, jednak reżyseruje ją wyłącznie Lana Wachowski. Premiera zaplanowana jest na 31 marca 2022, została bowiem przesunięta ze względu na pandemię. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA