search
REKLAMA
News

Kanał ARTE dostępny po polsku

Anna Ciarkowska

29 listopada 2016

DSC 4167
REKLAMA

Wreszcie mamy w Polsce dostęp do telewizji ARTE. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej uruchomiono platformę https://www.arte.tv/pl, na której można oglądać programy dokumentalne, reportaże i koncerty produkowane przez francusko-niemiecką stację.  Kanał ma rocznie oferować sześćset godzin programów z polskimi napisami.

Do tej pory w Polsce stykaliśmy się z telewizją ARTE przede wszystkim poprzez rozmaite koprodukcje oraz programy emitowane głównie przez TVP Kultura. Oferta ta była jednak bardzo uboga, jeśli porównać ją z tym, co mogą za pośrednictwem telewizji kablowej oglądać Francuzi czy Niemcy. Co więcej, od czasu „dobrej zmiany” telewizja polska nie współpracuje już z ARTE: „Żadna nowa koprodukcja nie zostanie rozpoczęta, dopóki ARTE nie upewni się, że gwarantowana jest wolność przekonań, redaktorski pluralizm oraz niezależność telewizji publicznej w Polsce” – napisali do Kurskiego szefowie kanału. Pojawienie się polskojęzycznej platformy można uznać więc za swego rodzaju manifest polityczny i sprzeciw wobec polityki telewizji polskiej. Co ciekawe, oprócz dokumentów o Turcji, Czarnobylu czy Afroamerykanach, jako jeden z pierwszych materiałów na platformie pojawił się film Jeszcze Polska nie zginęła – niemiecka produkcja o zmianach w naszym kraju po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

maxresdefault 1 krol lew concept art 17

Stacja zaczęła swoją działalność w maju 1992 roku na mocy porozumienia między Francją i Niemcami. W ramach współpracy miał powstać kanał silnie związany z Europą i europejskim dziedzictwem, skupiony wokół refleksji o bieżących wydarzeniach, ze szczególnym naciskiem na aspekt edukacyjny i kulturalny. Programy proponowane przez stację są zwykle na wysokim poziomie, a trzon oferty stanowią filmy dokumentalne, reportaże, magazyny kulturalne, seriale, a także widowiska teatralne czy koncerty. ARTE zajmuje się także koprodukcją filmową i ma na swoim koncie cztery Oscary, dziewięć Złotych Palm, pięć Złotych Niedźwiedzi i trzy Złote Lwy.

maxresdefault 2 krol lew concept art 18

Oferta polskiej platformy jest ograniczona ,jeśli porównamy ją z tym, co oglądają widzowie francuscy czy niemieccy. Co tydzień na platformie ma pojawiać się piętnaście godzin nowych materiałów z polskimi napisami. Mamy mieć m.in. dostęp do kultowych programów ARTE takich jak „ARTE Reportage”, magazyn kulturalny „Metropolis” i magazyn o trendach artystycznych „Tracks”. Już teraz na stronie można obejrzeć niemal trzydzieści dłuższych i krótszych materiałów, a także relacje z koncertów i spektakli. To prawdziwa gratka dla wielbicieli reportażu, dokumentu i wszystkich, którzy chcą na bieżąco śledzić europejskie trendy w sztuce i kulturze. Warto dodać, że polski jest piątym językiem obok francuskiego, angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, w którym można oglądać programy ARTE.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA