search
REKLAMA
News

Jakie były najczęściej piracone filmy 2023 roku? Dominują produkcje o superbohaterach

Które filmy były nielegalnie pobierane najwięcej razy?

Łukasz Budnik

8 lutego 2023

piracone 2022
REKLAMA

Kilka tygodni temu pisaliśmy najczęściej piraconych serialach 2022 roku. Teraz, dzięki firmie Muso, która przeprowadziła badanie na zlecenie “Variety“, mamy też okazję przyjrzeć się najchętniej oglądanym nielegalnie filmom pełnometrażowym.

Okazuje się, że w pierwszej dziesiątce dominują ekranizacje komiksów Marvela i DC, zajmując łącznie 6 pozycji. Pierwsze miejsce zajął Spider-Man: Bez drogi do domu, a za nim znalazły się Batman i nowa odsłona przygód Doktora Strange’a. Cała dziesiątka wygląda nastepująco:

1. Spider-Man: Bez drogi do domu (21%)
2. Batman (13%)
3. Doktor Strange w multiwersum obłędu (10%)
4. Thor: Miłość i grom (9%)
5. Black Adam (9%)
6. Uncharted (8%)
7. Eternals (8%)
8. Top Gun Maverick (8%)
9. Jurassic World Dominion (7%)
10. Nasze magiczne Encanto (6%)

Z wyników badań można też wywnioskować, że największą popularność wśród piratów dany tytuł zdobywa w momencie, gdy trafia na platformy streamingowe i do sieci trafiają jego kopie w wysokiej jakości – jeśli dzieje się to szybko, producenci ponoszą wtedy większe straty. Rekordzistą w pierwszej dziesiątce jest Nasze magiczne Encanto, które już po 30 dniach od premiery kinowej było dostępne w streamingu. Poniżej wykres z “Variety”, na którym widać, jaki był odstęp czasu między premierą w kinie i w streamingu w przypadku każdego z powyższych filmów.

okienko kina
źródło Variety Muso Vip+ Analysis

 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA