search
REKLAMA
News

Alfonso Cuarón zachwycony WIKINGIEM Roberta Eggersa. “Oddychacie razem z aktorami”

“Wiking” zadebiutuje 22 kwietnia.

Łukasz Budnik

4 kwietnia 2022

wiking anya
REKLAMA

Zbliża się premiera Wikinga Roberta Eggersa, do której scenariusz twórca napisał wraz z islandzkim poetą i pisarzem, Sjónem. W obsadzie znalazły się takie nazwiska jak Alexander Skarsgård, Anya Taylor-Joy, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Willem Dafoe, Ralph Ineson oraz Björk. 

Akcja filmu została osadzona na Islandii z przełomu IX i X wieku. Fabuła skupia się na historii księcia Amletha (Skarsgård), który chce pomścić swojego ojca, króla Horvendilla (Hawke). Amleth w młodości był świadkiem śmierci króla, który został zabity przez własnego brata, Fjölnira. To wtedy książę poprzysiągł sobie, że zemści się i pomoże swojej matce, królowej Gudrun (Kidman).

Aktorzy w wywiadach podkreślali, jak trudna była realizacja filmu. Skarsgård mówił o tym, że dni zdjęciowe na planie Wikinga były długie i trudne, a samo doświadczenie nazwał “uniżającym” i stwierdził, że film Eggersa był dla niego najtrudniejszym zawodowym wyzwaniem, tak fizycznie, jak psychicznie. Aktor zaznaczył jednak, że dało mu ono też najwięcej satysfakcji.

Film widział już Alfonso Cuarón (GrawitacjaRoma), który w artykule dla The New Yorker nie kryje zachwytu na filmem Eggersa.

Każda klatka jest wypełniona tematycznymi elementami całego filmu. To bardzo złożone. Praca, którą wykonuje [Eggers], jest mocno skomplikowana.

Reżyser dodał, że Wiking pochłania tak bardzo, że ma się wrażenie, że naprawdę przebywa się z wikingami na Islandii. “Jesteście tam. Oddychacie razem z tymi aktorami”.

wiking

Eggers i Cuarón znają się już niemal od dekady – to reżyser Romy przeczytał pierwszy szkic Czarownicy. Bajki ludowej z Nowej Anglii i był zachwycony talentem Eggersa oraz jego decyzją, by nadnaturalne elementy fabuły traktować na równi z tymi rzeczywistymi, jako całość.

Widowisko zadebiutuje w Polsce 22 kwietnia 2022 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA