Październikowe premiery – na co iść do kina?
Magia, fantastyka i rzeź. Kilka przyzwoitych thrillerów, dramatów (w tym erotyczny) i brytyjska komedia, jeden z hitów sezonu letniego na Wyspach. Do tego czeski film z papugą neofaszystką oraz najlepszy klub muzyczny w Belgii, gdzie żyje się szybko i umiera młodo. Za dużo ogólników? Oto szczegóły październikowego repertuaru kinowego.
Najważniejsze wyróżnienie dla artysty? Odbiorca, który pójdzie na seans filmowy, kupi nową książkę albo bilet na koncert. Nagrody branżowe, ministerialne, przyznawane oficjalnie lub w kuluarach, nawet najbardziej prestiżowe, nie zastąpią powodzenia u widzów, słuchaczy, czytelników. Wojciech Smarzowski ma to, co najważniejsze. Publiczność dawno już „wydeptała” mu laur uznania, stając w kolejkach na Różę, Drogówkę czy Pod Mocnym Aniołem. Październik będzie należał do Wołynia (do spółki z Ostatnią rodziną, która miała premierę pod koniec września). Film Smarzowskiego jest szeroko komentowany (przeczytajcie naszą recenzję), bo wywołuje silne emocje, bo sięga po drażliwy temat, bo zmusza do przewartościowania wizji własnej historii. Seans obowiązkowy. Spór polsko-polski (o polsko-ukraińskim strach wręcz pomyśleć) nieunikniony.
Remedium? Gdy rzeczywistość przytłacza, najlepiej zmienić czasoprzestrzeń. Osobliwy dom Pani Peregrine to dopiero jest alternatywa. A ponieważ zawiaduje nim Eva Green wespół z Timem Burtonem, jak się nie skusić? Druga propozycja? Oczywiście uniwersum Marvela i Doktor Strange. Zwiastuny wyglądają imponująco. Spece od efektów specjalnych ponownie stanęli na wysokości zadania. Fabuła, obsada, muzyka – wszystko na swoim miejscu. Tylko ten polski dubbing. Podzielam opinie fanów. Zdubbingowany Doktor Strange „brzmi” infantylnie, jak bajka dla dzieci. Czy takie było zamierzenie? Pozostaje wybrać wersję z napisami.
W październikowym repertuarze dużo dobrej sensacji. Powróci profesor Robert Langdon (Inferno). Światowej sławy ekspert w dziedzinie symboliki, by rozwiązać zagadkę, tym razem będzie musiał zgłębić najstraszniejsze czeluści piekieł Dantego. Dekadę temu toczono zacięte spory o propagowanie herezji w książkach Dana Browna i filmach, które powstawały na ich podstawie. Dziś? Cisza. Czyżby zmęczenie materiału? Do nowej misji gotowy jest także Jack Reacher. Tom Cruise, choć lekko sfatygowany, w trailerze Jack Reacher: Nigdy nie wracaj radzi sobie całkiem nieźle (epizodzik z rozbiciem szyby w aucie nawet zabawny). Wracając do profesora Langdona. Genialny historyk będzie miał konkurencję. Bohatera Księgowego, fenomenalnego matematyka, po godzinach płatnego zabójcę (Ben Affleck), który wplącze się w niebezpieczną aferę finansową. Innymi słowy, Batman na usługach mafii i matematyki wyższej. Na koniec, zdaje się, że perełka, czyli Dziewczyna z pociągu. Hitchcockowski klimat, tajemnicze zniknięcie, obsesja i paranoja. Obiecująca propozycja z Emily Blunt w roli głównej.
W najbliższym miesiącu do polskich kin trafi także kilka filmów, uhonorowanych na najważniejszych tegorocznych festiwalach. Obsypany nagrodami (Złota Palma w Cannes, nagrody publiczności w Locarno, San Sebastian, na Dwóch Brzegach) Ja, Daniel Blake Kena Loacha. Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie, czyli Śmierć w Sarajewie Danisa Tanovicia, oraz francuski Paryż 05:59, laureat Teddy Awards (nagroda publiczności dla najlepszego filmu o tematyce LGBT). Tu należy się informacja: ze względu na śmiałe sceny erotyczne film mogą oglądać wyłącznie widzowie dorośli.
Bez okazywania dowodu tożsamości można natomiast wybrać się na fajną komedię. Do wyboru angielski lub czeski humor. Absolutnie fantastyczne to kinowa wersja popularnego brytyjskiego serialu z lat dziewięćdziesiątych. Zwariowana właścicielka agencji PR oraz jej równie nieobliczalna przyjaciółka znów w akcji. Punkt wyjścia? Mimowolny „zamach” na supermodelką Kate Moss. Czesi z kolei proponują nowy film Petera Zelenki Zagubieni. Co by było, gdyby dotrzeć do świadków najważniejszych wydarzeń historycznych, np. notariuszy układu w Monachium w 1939 roku? Cóż, żaden z nich nie żyje. Żyje za to i ma się całkiem dobrze papuga należąca do premiera Édouarda Daladiera, który wszedł w alians z Hitlerem, zdradzając Czechów. Żyje i zaczyna gadać. Zelenka to ma poczucie humoru! Podszyte jednocześnie drwiną z rodaków, ich stosunku do przeszłości i narodowych stereotypów.
I jeszcze jeden film, Belgica Felixa Van Groeningena. Reżysera znamy m.in. z emocjonalnego, pulsującego w rytm muzyki bluegrass, W kręgu miłości. W Belgice muzyka to także jeden z głównych motywów. Sądząc po zwiastunie, nadaje ona filmowi niezwykłej intensywności, prowokującej skojarzenia z Głową w mur Fatiha Akina. Jak jest naprawdę? Trzeba udać się do kina. W październiku będzie w czym wybierać.
Październikowy rozkład jazdy
7 października
BELGICA, reż Felix Van Groeningen
DZIEWCZYNA Z POCIĄGU, reż. Tate Taylor
OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE, reż. Tim Burton
WOŁYŃ, reż. Wojciech Smarzowski
14 października
ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE: FILM, reż. Mandie Fletcher
BOCIANY, reż. Nicholas Stoller
DZIELNA SYRENKA I PIRACI Z KRABOIDÓW, reż. Qiu Haoqiang
INFERNO, reż. Ron Howard
PUTIN, reż. Kirył Nenaszew
ZAGUBIENI, reż. Petr Zelenka
21 października
ASY BEZ KASY, reż. Jared Hess
BURN BURN BURN, reż. Chanya Button
HISTORIA MARII, reż. Jean-Pierre Améris
JA, DANIEL BLAKE, reż. Ken Loach
JACK REACHER: NIGDY NIE WRACAJ, reż. Edward Zwick
PARYŻ 05:59, reż. Olivier Ducastel, Jacques Martineau
PROSTA HISTORIA O MORDERSTWIE, reż. Arkadiusz Jakubik
SŁOŃCE, TO SŁOŃCE MNIE OŚLEPIŁO, reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal
SZKOŁA UWODZENIA CZESŁAWA M., reż. Aleksander Dembski
ŚMIERĆ W SARAJEWIE, reż. Danis Tanović
26 października
DOKTOR STRANGE, reż. Scott Derrickson
28 października
FAIR PLAY, reż. Andrea Sedlackova
HANNAH. NIEZNANA HISTORIA BUDDYZMU, reż. Marta Gyorgy-Kessler
KSIĘGOWY, reż. Gavin O’Connor
OUIJA: NARODZINY ZŁA, reż. Mike Flanagan
PIM I POM, reż. Gioia Smid
korekta: Kornelia Farynowska