search
REKLAMA
Informacja

Doktor FAUSTUS | nie tylko o tym, co na wschodzie…

Jan Dąbrowski

30 czerwca 2014

filmorgpl bez tytulu
REKLAMA

W sieci pojawiły się informacje o nowym, ciekawym projekcie realizowanym przez studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, przy wsparciu aktywnych filmowców – m.in. Filipa Bajona, który objął projekt opieką artystyczną.

Młodzi twórcy o projekcie piszą tak:

Razem zdecydowaliśmy się zrealizować krótkometrażowy film będący adaptacją powieści „Doktor Faustus” Tomasza Manna. Będzie to pierwszy film fabularny, który nawiąże do wydarzeń związanych z rosyjską interwencją na terenach Ukrainy.

faustus 1 wybor zofii

Rok 1945. Tomasz jest niemieckim pisarzem żyjącym na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Spisuje historię swojego przyjaciela – genialnego kompozytora – Adriana, który uwierzył, że zaprzedał swą duszę diabłu.

Tomasz, poprzez ujawnienie historii Adriana, pragnie wyjaśnić w jaki sposób doszło do upadku jego narodu. Niespodziewane spotykanie z pokojówką skłania go do ujawnienia tych zapisków. Okazuje się jednak, że skutki tego spotkania mijają się z oczekiwaniami Tomasza. W filmie poruszymy temat naszych czasów w odniesieniu do lat minionych. Scena wprowadzająca będzie miała miejsce w 2014 roku, ostatnia w 1914. Jednak nie jest to kolejny film historyczny. Przeszłość w tym filmie jest pretekstem do opowiedzenia o naszych czasach oraz możliwością do znalezienia wszechstronnego spojrzenia na dzieje nasze, naszych rodziców oraz dziadków.

Pomysłodawcy i realizatorzy to de facto studenci:
Anna Urbańczyk – studentka reżyserii. Doświadczenie zdobywała na planach zdjęciowych filmu „Wałęsa” reż. Andrzeja Wajdy, „Moralność Pani Dulskiej” reż. Marcina Wrony. Wyreżyserowała etiudę fabularną „Policjant”, dokument „Kulturysta” oraz jedną z części serii dokumentalnej pt. „Dekalog”.

Józefina Gocman – studentka realizacji obrazu, ukończyła Banff Mountain Academy w Kanadzie. Brała udział w planach filmowych „Zbliżenia” reż. Magdaleny Piekorz, „Czerwony Pająk” Marcina Koszałki. Pracowała nad montażem filmu „Mela i Kamiński, Razem na Biegun” wydanego przez Marka Kamińskiego. Współzałożyciel Cinelight.pl

Joanna Śniegucka – studentka produkcji. Studiowała prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz University of Lapland w Finlandii. Produkowała filmy krótkometrażowe „Policjant”, „Anatomia dźwięku” oraz warsztaty reżyserskie Marcina Wrony.

Paweł Szygendowski– ukończył reżyserię dźwięku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytacie Łodzkim. Realizował dźwięk filmu „Hole in the wall” Haukura M. Hraffsona, Yanna Seweryna „3pieces”.

Anna Wołoszczuk – “Ukończyła scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2013 w Teatrze Korez w Katowicach zrealizowała scenografię i kostiumy do spektaklu “Kalina” ; w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu tworzy scenografię i kostiumy dla spektaklu “Sen nocy letniej “, w 2014 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wykonuje scenografię oraz kostiumy do spektaklu muzycznego “Śpią wystawy”. Od 2010 autorka scenografii do wielu etiud filmowych, reklam społecznościowych i telewizyjnych. ”

Jesteśmy obecnie w fazie pre-produkcyjnej. Zdjęcia planujemy na koniec lipca.

Filip Bajon o projekcie:
Anna Urbańczyk napisała pod moją opieką artystyczną scenariusz filmowy pod roboczym tytułem „Doktor Faustus”, będący adaptacją powieści Tomasza Manna o tym samym tytule. Już na etapie scenariusza jest to bardzo obiecującą adaptacja, a doświadczenie i zaangażowanie zespołu filmowego gwarantuje bardzo dobre rezultaty, dlatego rekomenduję realizację tego projektu.

faustus 2 sophie

Jako, że jest to inicjatywa studencka, twórcy szukają dodatkowych  środków, by móc zrealizować film. W tym celu wykorzystują nasz odpowiednik Kickstartera (tak, mamy taki):

https://polakpotrafi.pl/projekt/faustus

Na powyższej stronie znajduje się też sporo informacji dotyczących realizowanych prac, można także zapoznać się dokładnie z zaangażowanymi osobami, oraz rzeczony film wesprzeć.  Dzięki temu każdy może stać się częścią projektu i w konkretny sposób wpłynąć na jego rozwój. Do tej pory inicjatywę wsparło kilkadziesiąt osób prywatnych, a o samym projekcie powoli – lecz skutecznie – robi się głośno. Ciąg dalszy nastąpi.

Poniżej można obejrzeć roboczy teaser projektu:

Avatar

Jan Dąbrowski

Samozwańczy cronenbergolog, bloger, redaktor, miłośnik dobrej kawy i owadów.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA